• Betaina bezwodna
    rotator-prawo
    rotator-lewo
  • Betaina bezwodna
    rotator-prawo
    rotator-lewo
  • Betaina bezwodna
    rotator-prawo
    rotator-lewo
  • Betaina bezwodna
    rotator-prawo
    rotator-lewo

Betaina bezwodna

Pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Sprzyja wytrzymałości fizycznej. Nawilża skórę i włosy, poprawiając ich wygląd.

    • ; 1
    • ; 1
    • ; 1
  • W magazynie: 0 sztuk
    9,90
    W magazynie: 0 sztuk
    9,90
    W magazynie: 0 sztuk
    29,70
    W magazynie: 0 sztuk
    59,68
    Dodaj
    do ulubionych
  • Najniższa cena produktu w ostatnich 30 dniach:

  • Produkt chwilowo niedostępny.

  • Wybrany wariant jest teraz niedostępny.

    Powiadom mnie, gdy się pojawi:

Betaina bezwodna (TMG) – co to jest?

Betaina bezwodna (trimetyloglicyna – TMG) przyjmowana doustnie wspiera funkcjonowanie układu krążenia poprzez redukowanie poziomu homocysteiny, a zastosowana w kosmetykach nadaje skórze miękkość i dogłębnie ją nawilża. Osoby trenujące docenią betainę za jej zdolność do podnoszenia wytrzymałości fizycznej podczas treningów siłowych i wydolnościowych.

Betaina zwana jest inaczej N,N,N-trimetyloglicyną bądź TMG. Powstaje w naszym organizmie z choliny w wątrobie i nerkach. Obficie występuje w burakach i to od nich wzięła się jej nazwa – burak zwyczajny to Beta vulgaris [1].

Betaina bezwodna ma kwaśny smak.


BETAINA BEZWODNADZIAŁANIE

  • Redukuje poziom homocysteiny w organizmie.
  • Pomaga zwiększyć moc i długość treningu.
  • Zastosowana zewnętrznie pozytywnie wpływa na skórę i skutecznie utrzymuje jej nawilżenie.

Betaina bezwodna a homocysteina

Główną rolą betainy w naszym organizmie jest udział w przemianie homocysteiny. O homocysteinie z pewnością słyszeli ci, którzy mają problemy z sercem i krążeniem. Związek ten przyczynia się bowiem do powstawania blaszki miażdżycowej, a w konsekwencji do uszkodzenia naczyń, powstawania zakrzepów i stanów zapalnych. Homocysteina wytwarzana jest w naszym organizmie nieustannie jako produkt uboczny w przemianach metioniny, dlatego tak ważne jest, aby dbać o jej odpowiedni poziom, który nie zagraża zdrowiu. Aby zapobiec nadprodukcji homocysteiny, należy zapewnić sobie właściwy poziom witaminy B6, B12 i kwasu foliowego. Dodatkowo może w tym pomóc betaina. Betaina wchodzi w bezpośrednią reakcję z homocysteiną, którą katalizuje enzym BHMT. W wyniku tej reakcji powstaje metionina i dimetylglicyna [2].

Badania kliniczne potwierdziły, że betaina pomaga obniżyć poziom homocysteiny w organizmie. Najlepszy efekt obserwuje się przy suplementacji 6 g betainy dziennie [3, 4].

Warto wiedzieć, że homocysteina jest nie tylko wrogiem układu sercowo-naczyniowego. Kiedy jest jej za dużo, cierpi cały organizm. Badania wskazują na to, że wysoki poziom homocysteiny prowadzi do rozwoju choroby Parkinsona i Alzheimera, przyspiesza rozwój nowotworów i przyczynia się do powstawania wad płodu oraz powikłań ciążowych. Poziom homocysteiny zależy od wielu czynników, ale jednym z najważniejszych jest styl życia, dlatego warto zadbać nie tylko o suplementację, ale przede wszystkim o ruch i zdrową dietę [2].

Betaina bezwodna a mięśnie

Kolejną cechą, jaką przypisuje się betainie, jest jej pozytywny wpływ na mięśnie. Betaina jest polecana osobom trenującym siłowo jako suplement zwiększający ich masę. Jest to zapewne przypuszczenie oparte na tym, że betainę oraz lizynę dodaje się do paszy zwierząt rzeźnych, aby pobudzić wzrost ich tkanki mięśniowej [1]. Brakuje jednak badań, które potwierdzałyby tę właściwość u ludzi, ale są takie, które pokazują, że betaina może pomóc w zwiększeniu intensywności i długości treningu, zarówno siłowego jak i wytrzymałościowego [5]. Oto przykłady:

  • W najnowszym badaniu z 2018 r. młode, trenujące kobiety, przyjmujące 2,5 g betainy przez 8 tygodni nie zwiększyły swojej masy mięśniowej. Odnotowano jednak, że objętość wykonywanego przez nie treningu była większa niż w grupie kontrolnej. Panie straciły ponadto nieco tkanki tłuszczowej, co może być konsekwencją mocniejszego treningu [6].
  • W badaniu z udziałem 16 osób ćwiczących rekreacyjnie betaina spowodowała, że uczestnicy objęci suplementacją znacznie lepiej radzili sobie w testach wytrzymałościowych, takich jak sprint czy jazda rowerem. Uczestnicy przyjmowali betainę w ilości 2,5 g dziennie przez 7 dni [7].
  • Suplementacja betainą (2,5 g przez 14 dni) w grupie mężczyzn trenujących siłowo poskutkowała zwiększeniem intensywności wykonywanego przez nich treningu siłowego. Panowie robili więcej powtórzeń i stosowali większe obciążenie w porównaniu z grupą kontrolną. Średni wzrost wydajności treningu sięgnął 6,5% [8].
  • Młodzi mężczyźni, którzy suplementowali 2,5 g betainy przez 14 dni, byli w stanie zwiększyć ilość wykonywanych przysiadów w teście siłowym, a ponadto jakość ich ćwiczeń była lepsza [9].

Betaina bezwodna a skóra

Jeszcze jedną cechą betainy, która jest warta uwagi, to bardzo pozytywny wpływ na skórę. Betaina jest substancją osmolityczną, co oznacza, że wspiera odpowiednie nawilżenie komórek organizmu, zatrzymując w nich wodę i powiększając nieco ich objętość. Jest to szczególnie zauważalne w skórze i włosach. Betaina pomaga utrzymać wilgotność skóry i nasyca wodą włosy. Dzięki temu zarówno skóra jak i włosy stają się miękkie, elastyczne i gładkie [5].


SKŁAD


Sproszkowana betaina bezwodna TMG min. 98% + 1% dwutlenku krzemu. Najwyższa jakość!


BETAINADAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA


Doustnie:

2 miarki 1-3 razy dziennie przed posiłkiem. Stosuj rano i po południu. Przed spożyciem wymieszaj z wodą.

1 miarka (1 ml) odpowiada około 350 mg betainy. Zalecana dzienna porcja (6 miarek) wynosi 2100 mg. Nie przekraczaj porcji 2500 mg betainy na dzień.

Kosmetycznie:

Betainę można (i warto!) dodawać do kosmetyków. Poprawia ona ich właściwości nawilżające, a przy tym nie wpływa na konsystencję. Proszek można dodawać bezpośrednio do kremów, szamponów, odżywek, płynów pod prysznic, toników, a nawet płynów do płukania ust, pamiętając o tym, aby całość dobrze wymieszać. Proszek można również rozpuścić w niewielkiej ilości wody i w takiej postaci wkomponować w gotowy produkt.

W przypadku tworzenia własnych kosmetyków, zalecamy następujące stężenia betainy:

- w kremach i emulsjach do pielęgnacji twarzy: 0,5-2%
- w balsamach do ciała, kremach do rąk, kosmetykach po goleniu, szamponach do włosów,
- odżywkach: 2-10%
- w kosmetykach o działaniu „anti-aging” (przeciwzmarszczkowe): 10-15%

Uwaga!

Betainę należy przechowywać szczelnie zamkniętą i w suchym miejscu!! Jest higroskopijna i łatwo chłonie wodę z powietrza.


PRZECIWWSKAZANIA


Nadwrażliwość na produkt.
Nie stosować doustnie w czasie ciąży i karmienia piersią.

Działania niepożądane:

Betaina jest substancją ogólnie bezpieczną, ale czasami zdarza się, że powoduje nudności, dolegliwości żołądkowe i biegunkę.

Co ciekawe, betaina może podnieść poziom cholesterolu, dlatego osoby z wysokim jego poziomem powinny stosować betainę ostrożnie.


BIBLIOGRAFIA


1. https://pl.wikipedia.org
2. Podwyższone stężenie homocysteiny we krwi jako wskaźnik zagrożenia zdrowia. http://biuletynfarmacji.wum.edu.pl
3. Betaine supplementation decreases plasma homocysteine concentrations but does not affect body weight, body composition, or resting energy expenditure in human subjects. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
4. Orally administered betaine has an acute and dose-dependent effect on serum betaine and plasma homocysteine concentrations in healthy humans. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
5. https://examine.com
6. The effects of chronic betaine supplementation on body composition and performance in collegiate females: a double-blind, randomized, placebo controlled trial. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
7. Effect of betaine supplementation on cycling sprint performance. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
8. The effects of chronic betaine supplementation on exercise performance, skeletal muscle oxygen saturation and associated biochemical parameters in resistance trained men. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
9. https://www.webmd.com



Zastosowanie: do kremów, balsamów, sporty siłowe, sporty wytrzymałościowe, budowa masy, budowa siły, pielęgnacja włosów, pielęgnacja ciała, pielęgnacja twarzy, przed treningiem, po treningu, do włosów przesuszonych, dla cery suchej i wrażliwej
Ostrzeżenia: nie stosować w ciąży, nie stosować podczas laktacji

Masz pytanie? Napisz do nas

Ocena Ogólna: (4.75/5)

Opinie klientów

  • Ocena: (4/5)

    Ula, W dniu: 01.04.2022

    Czy posiadacie czysta betainę bez dodatku dwutlenku krzemu?

  • Ocena: (5/5)

    Jolanta S., W dniu: 07.02.2019

    jest ok

  • Ocena: (5/5)

    Piotr L., W dniu: 12.04.2018

    Pozytywna

  • Ocena: (5/5)

    Ludka, W dniu: 13.12.2017

    Wspaniały dodatek do kremów i balsamów, wzmaga ich działanie i skutecznie wpływa kondycje skóry. Polecam

Polecane dla Ciebie

    Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

      OK