Gorzknik kanadyjski – ekstrakt
Ekstrakt z kłącza gorzknika kanadyjskiego (Hydrastis canadensis) zawiera wysokie stężenie berberyny – substancji bioaktywnej o ogromnym potencjale prozdrowotnym [1, 2, 3, 4].
Gorzknik kanadyjski to roślina obecna od wielu lat w tradycyjnej medycynie Indian Północnoamerykańskich. W dużych ilościach jest trująca, ale w odpowiednich działa pozytywnie, dlatego znalazła szerokie zastosowanie. Kłącze gorzknika było dla Indian naturalnym antybiotykiem i antyseptykiem. Wykorzystywali je w rozmaitych infekcjach – nie tylko górnych dróg oddechowych, ale także uszu, żołądka, jelit i pęcherza. Wywarami z kłączy przemywali zakażoną skórę, gardło i miejsca intymne. Stosowali je również w zaparciach i dolegliwościach trawiennych, a ponadto dla uspokojenia i obniżenia ciśnienia.
W XIX wieku gorzknik stał się tak popularny w Stanach, że większość jego naturalnych siedlisk została wyeksploatowana. Obecnie gorzknik coraz szerzej się uprawia, aby zminimalizować jego pozyskiwanie z dzikich stanowisk.

SKŁAD
Ekstrakt z kłącza gorzknika kanadyjskiego (Hydrastis canadensis) standaryzowany na zawartość 5% berberyny. 100% czystości, bez dodatków i wypełniaczy. Najwyższa jakość!

SPOSÓB UŻYCIA
Do zastosowań zewnętrznych.
Zalecane użycie to 300 mg raz dziennie.
1 miarka 0,5 ml zawiera około 300 mg ekstraktu z gorzknika.

PRZECIWWSKAZANIA
Ciąża, karmienie piersią, nadwrażliwość na roślinę.
Nie podawać dzieciom.

CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Gorzknik kanadyjski (Hydrastis canadensis) należy do rodziny jaskrowatych – Ranunculaceae. Jego ojczyzną są Stany Zjednoczone i Kanada. Spotkać go można w gęstych, wilgotnych lasach. Lubi rosnąć na glebach gliniastych. Tworzy cienką łodygę, która wyrasta z grubego kłącza i osiąga wysokość 20-30 cm. Z łodygi wyrastają 2-3 duże liście o dłoniastym kształcie, gęstym unerwieniu i ząbkowanych brzegach. Na szczycie łodygi pojawia się pojedynczy kwiat o 3 białych płatkach. Na jego dnie kwiatowym widać liczne, zielone słupki, otoczone rzędem pręcików. Owoc gorzknika jest czerwony i przypomina malinę.

BIBLIOGRAFIA
1. https://buhner.pl
2. https://www.webmd.com
3. https://www.drugs.com
4. https://pl.wikipedia.org
5. https://pfaf.org
***