Borelioza i co dalej?


Uciążliwa i trudna w leczeniu – stała się chorobą, wokół której narosło wiele mitów i nieporozumień. Różnorodność objawów oraz nieliniowy przebieg sprawiają, że już na etapie diagnozy łatwo pomylić ją z innymi chorobami.

Borelioza wywoływana jest przez bakterie z rodzaju Borrelia (m.in. Borrelia burgdorferi, Borrelia afzelii i Borrelia garinii ). Do zakażenia dochodzi najczęściej za pośrednictwem zainfekowanego kleszcza, który wgryzając się i zasysając krew, przenosi patogeny do krwioobiegu swojego żywiciela. Prawdopodobnie jednak kleszcze nie są jedynymi wektorami tej choroby, może być ona przenoszona innymi drogami.


Dlaczego borelioza daje tak różne objawy?

Krętki Borrelia to bakterie o dość unikalnych cechach. Zdolność ruchu i nietypowy kształt umożliwiają im penetrację środowisk o różnej strukturze i gęstości. Krętki boreliozy są pasożytami, które pozyskują większość składników odżywczych z kolagenu i substancji kolagenopodobnych. To właśnie do tego rodzaju tkanek wykazują największy tropizm. Zasiedlają stawy, ciecz wodnistą oka, tkanki serca, opony mózgowo-rdzeniowe i różne bogate w kolagen miejsca w organizmie, takie jak skóra i kolana. Od tego gdzie się ulokują zależy jakie objawy będziemy obserwować.
Późno rozpoznana i niewłaściwie leczona borelioza może być groźna i powodować trwałe uszkodzenia narządów.

Leczenie boreliozy jest trudne. Standardowa antybiotykoterapia często okazuje się niewystarczająca, aby w móc w pełni powrócić do zdrowia. Krętki boreliozy to bakterie o zaawansowanym genomie, które potrafią w przebiegły sposób unikać działania antybiotyków – przechodząc z ruchliwych form aktywnych w formy nieruchome (cysty). Bakteria w postaci cysty pozbawiona jest ściany komórkowej, co sprawia, że skuteczność niektórych antybiotyków – hamujących syntezę ściany komórkowej – jest niska. Pewna część bakterii może z powrotem przechodzić w ruchliwe formy spiralne, co powoduje pojawienie się zaostrzeń i nawrotów choroby.
Odpowiednio dobrane zioła i suplementy działają na wielu frontach jednocześnie. Dzięki synergii, efekty stosowania są wyraźnie odczuwalne i długotrwałe.

Najnowsze wydanie książki “Leczenie boreliozy. Naturalne leczenie boreliozy i jej koinfekcji – chlamydiozy oraz riketsjoz z grupy gorączki plamistej” Stephena Harroda Buhnera stanowi niezbędne kompendium wiedzy na temat boreliozy, neuroboreliozy i innych chorób zakaźnych – zwłaszcza nie opisywanych wcześniej: chlamydiozy i riketsjozy.

Skorzystają z niej zarówno lekarze i fitoterapeuci, którzy podejmują się leczenia pacjentów, jak i dla osoby chore na boreliozę, które nie otrzymały dostatecznego wsparcia i które na własną rękę poszukują wiedzy na temat ziół.

Autor po mistrzowsku przeprowadza nas przez skomplikowane i niezwykle złożone procesy, pozwala lepiej rozumieć istotę problemu i co najważniejsze, pokazuje jak za pomocą odpowiednio dobranych ziół przywrócić zdrowie i dobre samopoczucie.

Wnikliwe poszukiwania autora (w książce, znajdziemy odwołania do kilkuset publikacji naukowych) na temat patogenów i wywoływanych przez nie objawów, a także ogromna wiedza na temat roślin leczniczych zaowocowały stworzeniem unikalnych protokołów leczenia. Holistyczne i kompleksowe podejście zaproponowane przez Stephena Harroda Buhnera zakłada walkę na kilku frontach jednocześnie.


Rośliny lecznicze wymienione w protokołach działają synergistycznie i obejmują szeroki zakres dziania:

• wzmacniają układ odpornościowy, stymulują organizm do obrony przed rozwijającą się infekcją 
• łagodzą stan zapalny, niwelują jego negatywne skutki
• wspierają struktury kolagenowe, aby powstrzymać szkody, które powodują bakterie
• zmniejszają nasilenie objawów i wpływają korzystnie na jakość życia
• hamują namnażanie patogenów 


W drugim wydaniu znajdziecie szczegółowy opis właściwości ziół znanych z „protokołu podstawowego”:
rdestowiec japoński (Polygonum cuspidatum);
koci pazur (Uncaria tomentosa oraz Uncaria rhynchophylla) ;
andrographis (Andrographis paniculata) oraz praktyczne informacje o bardzo wielu innych roślinach leczniczych.

Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

  OK