ODŚWIEŻAJĄCE NAPARY na LIPCOWE UPAŁY

Dla części z Was nie będzie to stanowiło zaskoczenia – okazuję się, że w upały najlepiej chłodzą cieple napoje. Wg Medycyny Chińskiej ciepły płyn jest znacznie łatwiej przekształcany przez układ trawienny – ciało nie musi już wykonywać dodatkowej pracy, by podgrzać płyn do własnej temperatury. A proces wytwarzania takiej energii ogrzewa. Ponadto ciepłe napoje wzmagają wytwarzanie potu, co w konsekwencji nas schładza. Oczywiście każdy z poniższych napojów możemy spożyć lekko schłodzone, bądź z kostkami lodu – będzie to i tak świetna alternatywa do słodkich, schłodzonych napojów gazowanych.


Mięta – Królowa orzeźwienia

Mięta to jedno z najpopularniejszych ziół, które jest znane z doskonałych właściwości orzeźwiających. Jej świeży i chłodzący aromat działa chłodząco na nasze zmysły w czasie upałów.
Możemy zastosować ją na wiele sposobów – poprzez przygotowanie naparu miętowego, jako dodatek do soków, yerby, herbaty, koktajli czy sosów jogurtowych. Jej działanie rozluźnia nasze ciała i odświeża nasze umysły. Dodatkowo, mięta posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, co dodatkowo wzmacnia jej korzystny wpływ na nasze zdrowie.

Mięta wykazuje aktywność przeciwdrobnoustrojową przeciwko różnym bakteriom, w tym E. coli i Staphylococcus aureus. Mięta zielona może pomóc obniżyć wysokie ciśnienie tętnicze. Naukowcy sugerują, że zawarty w mięcie karwon działa podobnie do leków stosowanych w leczeniu nadciśnienia.

Mięta słynie ze swojego pozytywnego wpływu na pracę przewodu pokarmowego. Zawarte w niej substancje czynne wspierają działanie wątroby i pobudzają wydzielanie żółci, dzięki czemu ułatwiają trawienie tłuszczy. Składniki mięty działają też relaksująco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Warto sięgnąć po napar z mięty w przypadku problemów trawiennych i uczucia ciężkości po posiłku. Regularne picie miętowego naparu może przynieść ulgę osobom cierpiącym na syndrom wrażliwego jelita


Rozmaryn – Energia w każdej gałązce

Rozmaryn to zioło, które nie tylko nadaje wyjątkowego smaku naszym potrawom, ale także ma wiele korzystnych właściwości.
Jego silny i pobudzający aromat działa energetycznie, dodając nam wzmocnienia w czasach letniego zmęczenia.
Substancje zawarte w rozmarynie wykazują działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Wspierają prawidłowe funkcjonowanie systemu odpornościowego i mogą wpłynąć na zmniejszenie ryzyka nowotworów.

Kwas rozmarynowy i karnozynowy obecne w rozmarynie przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania mózgu, korzystnie wpływają na pamięć i mogą opóźniać degenerację neuronów. Wyciągi z rozmarynu wykorzystuje się w badaniach nad chorobą Alzheimera. Napary i kąpiele z rozmarynu warto zastosować w stanach zwiększonego napięcia nerwowego.

Możemy go dodawać do potraw, naparów, lemoniady aby korzystać z jego orzeźwiającego działania.



Prosty przepis na lemoniadę rozmarynową z malinami.


Nie trzeba być szczęśliwym posiadaczem świeżej gałązki rozmarynu by móc cieszyć się tą smakową kompozycją.
Jeśli macie takie gałązki to cudownie, a jeśli nie to susz też się świetnie sprawdzi.

Do dzbanka wkładamy 3 plastry cytryny, miód (2, 3 łyżki) albo inny ukochany przez siebie słodzik, zalewamy ciepłą wodą (pół dzbanka) , szczyptę soli, dodajemy świeże albo mrożone maliny i borówki (po garstce) do tego jeszcze trochę soku z cytryny. Na koniec dolewamy mocnej esencji rozmarynowej (pół szklanki esencji z 4-6 łyżeczek rozmarynu) i voila!

PY CHO TA!
I taki rozmarynowy napar mogą pić także dzieci:-)
Jeśli nie możesz się powstrzymać w upalny dzień – możesz dodać kilka kostek lodu.


Melisa – Ukojenie w naturalnym wydaniu

Melisa to zioło, które jest znane ze swoich właściwości kojących i relaksujących. Jej delikatny cytrynowy aromat działa uspokajająco, co jest szczególnie cenne w czasie upałów, gdy nasze ciała narażone na stres cieplny.

Melisa lekarska pozytywnie wpływa na centralny układ nerwowy. Znana jest głównie ze swoich właściwości uspokajających, które zawdzięcza olejkowi eterycznemu. W olejku obecne są geranial, cytral, geraniol, linalol i cytronelal. Związki te wykazują działanie sedatywne, pomagają zredukować napięcie nerwowe wywołane stresem, łagodzą uczucie niepokoju oraz irytacji i ułatwiają zasypianie.

Najnowsze badania wskazują również na to, że melisa poprawia pamięć i zdolności poznawcze, a także podnosi nastrój.

Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

  OK