
Olejek imbirowy 100% eteryczny Nanga
Naturalny olejek eteryczny imbirowy destylowany jest ze świeżego, bulwiastego kłącza imbiru lekarskiego (Zingiber officinale), należącego do rodziny imbirowatych (Zingiberaceae), tej samej co ostryż długi (Curcuma longa), z którego kłączy pozyskuje się kolejną bardzo znaną przyprawę – kurkumę, a także kurkumowy olejek eteryczny. Imbir lekarski nie występuje w stanie dzikim – to gatunek powstały wskutek tysięcy lat hodowli i uwydatniania pożądanych cech. Imbir to roślina przyprawowa i lecznicza znana od czasów starożytnych; wzmianki o niej znalazły się w jednej z najstarszych chińskich ksiąg medycznych z ok. 2700 p.n.e., zaś pierwsza informacja na temat olejku eterycznego otrzymanego za pomocą destylacji z parą wodną, pochodzi z XVII wieku.
W zależności od miejsca pochodzenia, kłącze imbiru zawiera od 0,2% do 4,4% olejku eterycznego. Na skład oraz zapach olejku wpływa proces suszenia surowca; destylat z suszonego imbiru składa się z większej ilości seskwiterpenów, zaś olejek ze świeżego kłącza zawiera znacznie więcej neralu i geranialu – związków odpowiedzialnych za świeży, cytrusowy aromat. W naszej ofercie posiadamy olejek eteryczny ze świeżego kłącza z Madagaskaru. Charakteryzuje się wyjątkowo pięknym, cytrusowym i lekko pikantnym aromatem.
Według Ajurwedy, tradycyjnego indyjskiego systemu uzdrawiania, imbir to środek łagodzący niestrawność, wzdęcia, nudności, infekcje dróg oddechowych, a także zapalenie stawów. Stosowany jest również w celu zwiększenia odporności organizmu. Imbirowy olejek eteryczny, jako esencja właściwości leczniczych rośliny, można stosować w podobnych dolegliwościach.
Masaże i kompresy z jego dodatkiem przyniosą ukojenie w bólach menstruacyjnych, reumatycznych, zapaleniach stawów, a także niestrawnościach. Wdychanie oparów olejku wspomoże kurację infekcji dróg oddechowych, a także poprawi koncentrację i pamięć.
Wspaniały, korzenny i lekko cytrusowy zapach przynosi ulgę cierpiącym na chorobę lokomocyjną lub innego pochodzenia nudności, a rozpylony w powietrzu sprawdzi się jako naturalny afrodyzjak.

WŁAŚCIWOŚCI
- antyseptyczny
- przeciwzapalny
- rozgrzewający
- rozkurczający
- afrodyzyjny
- wspomagający pamięć
- poprawiający koncentrację
- pobudzający apetyt
- redukujący nadmiar tkanki tłuszczowej i cellulit
- łagodzący bóle menstruacyjne, artretyczne, reumatyczne, bóle i skurcze mięśni
- zmniejszający siniaki, stany zapalne i obrzęki
- wspomagający leczenie infekcji dróg oddechowych (np. katar, zapalenie zatok)
- łagodzący dolegliwości trawienne (np. wzdęcia) —-> jest wiatropędny
- przynoszący ulgę przy chorobie lokomocyjnej, bądź morskiej i porannych nudnościch
- obniżający gorączkę (działa napotnie)
- pobudzający krążenie krwi (rozgrzewa zimne dłonie i stopy)

ZASTOSOWANIE
- Masaże i kompresy na bóle reumatyczne, mięśniowe i przemęczenie (szczególnie w połączeniu z olejkami cytrusowymi).
- Masaże brzucha (bolesne miesiączki, dolegliwości trawienne).
- Płukanie gardła (infekcje gardła).
- Dodatek do kosmetyków (antycellulitowe, rozgrzewające kremy).
- Kąpiele rozgrzewające i pobudzające (niewielkie ilości olejku, może podrażnić błonę śluzową).
- Inhalacje wspomagające kurację infekcji dróg oddechowych.
- Naturalny afrodyzjak.
- Aromatyzacja i odkażanie powietrza.

SPOSÓB UŻYCIA
- Kąpiel – do 3 – 4 kropli olejku dodać do wanny z wodą (nie należy stosować większych ilości, ponieważ olejek może podrażnić błony śluzowe).
- Masaż – 2 – 3 krople olejku imbirowego rozpuścić w łyżce stołowej oleju bazowego (np. kokosowego) i wmasować w miejsce objęte bólem (np. stawy, mięśnie).
- Inhalacja – 3 – 4 krople olejku dodać do miski z gorącą wodą, wdychać pod przykryciem z ręcznika z zamkniętymi oczami.
- Gorący kompres – do miski ciepłą wodą dodać 3 – 5 kropli olejku, całość wymieszać, a następnie zwilżyć ręcznik lub bawełnianą ścierkę w wodzie i przyłożyć do brzucha.
- Moczenie stóp – do miski z ciepłą wodą dodać 3 – 5 kropli olejku, wymieszać, a następnie zanurzyć stopy w misce i moczyć przez 10 – 15 minut (na przemarznięte stopy).
- Płukanie gardła – 2 – 3 krople olejku dodać do szklanki wody, przepłukać płynem gardło, a następnie wypluć płyn do zlewu.
- Dodatek do kosmetyków – 2 – 3 krople olejku dodać do 10 – 15 ml kosmetyku (np. balsamu, lotionu) i wsmarować w skórę (uwaga! olejek nie powinien dostać się do żadnej błony śluzowej).
- Aromatyzacja powietrza – dodać 3 – 5 kropli olejku imbirowego do wody w parowniku.

DOBRZE ŁĄCZYĆ Z
Olejkiem z bergamotki, drzewa sandałowego, ylang ylang i innymi ostrymi zapachami.


OSTRZEŻENIA
Należy unikać kontaktu z oczami, uszami wewnętrznymi i wrażliwymi obszarami ciała (szczególnie błonami śluzowymi). Olejek należy stosować w dużych rozcieńczeniach. Przechowywać poza zasięgiem dzieci. Z racji swojego ostrego i drażniącego charakteru, nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące, a także osoby cierpiące na przewlekłe choroby wrzody żołądka.

INFORMACJE TECHNICZNE
- Kraj pochodzenia Madagaskar
- Metoda pozyskiwania destylacja parą wodną
- Użyta część rośliny bulwiaste kłącze
- Kolor bladożółty do żółtego
- Intensywność zapachu korzenny, ciepły
- Główne składniki β-bisabolen, kamfen, geranial, α-farnezen, 1,8-cyneol, neral
- Temperatura zapłonu 65,5 °C
- Gęstość względna 0,872 – 0,884 g/ml
BADANIA LABORATORYJNE
Jakość oferowanych przez nas olejków jest dla nas bardzo ważna.
Do produktu olejek imbirowy dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
- Kartę charakterystyki
- Specyfikacja jakościowa
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail

BIBLIOGRAFIA
1. C. Walters, Aromaterapia – ilustrowany przewodnik, Wydawnictwo Könemann, Köln 2001
2. P. Davis, Aromaterapia od A do Z, czyli poradnik leczenia zapachami, Wydawnictwo OPUS, Łódź 1993
3. http://rozanski.li