• Pieprz syczuański
    rotator-prawo
    rotator-lewo
  • Pieprz syczuański
    rotator-prawo
    rotator-lewo
  • Pieprz syczuański
    rotator-prawo
    rotator-lewo
Zanthoxylum piperitum

Pieprz syczuański

To tak naprawdę nie pieprz, lecz łupiny owoców żółtodrzewu pieprzowego. Pachną cytrynowo-pieprznie i powodują drętwienie języka.

    • ; 1
  • W magazynie: 82 sztuk
    17,13
    W magazynie: 82 sztuk
    17,13
    Dodaj
    do ulubionych
  • Najniższa cena produktu w ostatnich 30 dniach:

  • Koszt przesyłki już od 13 zł


    Darmowa dostawa na terenie Polski od 150zł (Poczta, Inpost, GLS).

  • Wybrany wariant jest teraz niedostępny.

    Powiadom mnie, gdy się pojawi:

Pieprz syczuański (Zanthoxylum piperitum)

To przyprawa o niespotykanym i bardzo złożonym aromacie. Wbrew pozorom i nazwie nie jest spokrewniony z pozostałymi odmianami pieprzu. Przyprawę tę stanowią łupiny jagód pochodzące z drzewa o nazwie żółtodrzew pieprzowy, którego odmiany występują w Chinach, w Japonii, na terenie Himalajów i w Ameryce Północnej.

Pieprz syczuański to łupiny w różnych odcieniach czerwieni, od jasnej do bardzo ciemnej, wpadającej w czerń. Mają one nieregularną powierzchnię i wyglądają, jakby były pokryte małymi kolcami. Na ich bogaty aromat składają się zapachy korzenno-cytrusowe i pikantny, lekko pieprzny smak. Rozgryzienie łupin powoduje uczucie charakterystycznego mrowienia i drętwienia w ustach i na języku, a to za sprawą obecnej w nich substancji zwanej nowokainą.

Pieprz syczuański jest bardzo popularny w Chinach i wchodzi w skład mieszanki pięciu chińskich przypraw. Stosuje się go również w Japonii, gdzie obecny jest w mieszance Shichimi Togarashi. Szczególnie ważną rolę odgrywa w kuchni himalajskiej, gdzie wybór przypraw jest znacznie mniejszy ze względu na trudne warunki uprawy. Tybetańczycy i Bhutańczycy dodają go m.in. do momosów, czyli okrągłych pierożków nadziewanych warzywami lub mięsem i podawanych z bardzo pikantnym sosem.


PIEPRZ SYCZUAŃSKIJAK STOSOWAĆ?


Aby wydobyć pełnię aromatu z tej przyprawy, należy łupiny podprażyć na suchej patelni, a następnie zmielić na proszek lub rozetrzeć w moździerzu. Do zmielenia należy przeznaczyć tylko taką ilość, która zostanie od razu wykorzystana, gdyż pieprz przechowywany w postaci zmielonej bardzo szybko straci swój aromat.

Pieprz syczuański doskonale komponuje się z potrawami ostrymi i wspaniale dopełnia smak chilli. W chińskiej prowincji Syczuan, od której pochodzi nazwa pieprzu, wykorzystywany jest niemal w każdej potrawie. Pasuje szczególnie do ryb, drobiu, mięs, sałatek i zup. Dobrze komponuje się z tofu i z tempehem, a także z ryżem i warzywami. Warto spróbować połączyć go z chilli, imbirem i anyżem.


BADANIA LABORATORYJNE


Jakość oferowanych produktów jest dla nas bardzo ważna. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.

Do produktu Pieprz syczuański dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:

  • Certyfikat analizy
  • Specyfikację jakościową

W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail


BIBLIOGRAFIA


1. http://www.przyprawowy.pl
2. http://readeat.pl
3. http://tymrazem.pl



Część rośliny: owoc
Sposób zbioru: Z upraw konwencjonalnych
Tradycyjna medycyna: Chińska
Kraj pochodzenia: Chiny
Zastosowanie: przyprawa

Masz pytanie? Napisz do nas

Ocena Ogólna: (5.00/5)

Opinie klientów

  • Ocena: (5/5)

    Maria S., W dniu: 23.11.2022

    Wspaniały, nawet drętwienie języka jest..... przyjemne.

  • Ocena: (5/5)

    Michał O., W dniu: 18.01.2022

    Świetna, bardzo intensywna, mocna i bardzo charakterystyczna przyprawa, niepodobna do żadnej innej. Czysty aromat bez ostrości czy goryczki. Smak kwaśny. Zupełnie nic wspólnego z pieprzem. Smak nie jest nieprzyjemny czy ciężki do zaakceptowania/przyzwyczajenia, ale jest bardzo dominujący dla innych przypraw przez co może łatwo zniszczyć curry jedną szczyptą za dużo. Dla mnie jadalna forma tylko po zmieleniu (choć mój znajomy używa cały, najwidoczniej lubi), inaczej to takie zminiaturyzowane drewniane bukwie

  • Ocena: (5/5)

    Szaman Invictus, W dniu: 04.01.2021

    Kulinarne odkrycie roku 2020, przyprawa nr 1, nadaje lekkiej cierpkości na języku, idealna dla kuchni syczuańskiej oraz jako dodatek do owoców egzotycznych. Brak słów, by opisać go w pełni, pieprze syczuański to nie król przypraw, to cesarz :)

  • Ocena: (5/5)

    Aleksandra Z., W dniu: 30.10.2020

    Ciekawy smak, ostry, cytrynowy. Ostrożnie z ilością, może spowodować lekkie drętwienie języka. Polecam

  • Ocena: (5/5)

    Mirosław K., W dniu: 29.07.2020

    Rewelacyjna przyprawa. Polecam

  • Ocena: (5/5)

    Janusz D., W dniu: 01.06.2020

    Dla koneserów pyszny bardzo aromatyczny

Polecane dla Ciebie

    Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

      OK