Aminek egipski – nasiona
Aminek egipski (Ammi visnaga, syn. Ammi daucoides, Daucus visnaga) to roślina o potężnym działaniu, której nasiona zajmowały dawniej istotne miejsce w starożytnej medycynie egipskiej. Aminek występuje naturalnie w krajach otaczających Morze Śródziemne oraz w Azji Zachodniej. Najbardziej znany jest w Egipcie i państwach ościennych. Jest rośliną z rodziny baldaszkowatych, a więc rodzi kwiaty zebrane w baldachy. Szypułki, na których wyrastają jego kwiaty, suszy się i sprzedaje na targach w krajach arabskich jako przedmiot do czyszczenia zębów. Stąd bierze się inna nazwa aminka – ang. toothpickweed, czyli zębodłubka.
Jeszcze jedną nazwą aminka jest khella i to właśnie ta nazwa jest popularna w miejscach, z których aminek pochodzi. Od niej wzięła się nazwa jednej z trzech najważniejszych substancji czynnych obecnych w nasionach aminka, czyli kheliny. Obok kheliny istotna jest również visnegina i visnadyna, przy czym ta ostatnia jest najaktywniejsza. Jak wykazały eksperymenty na zwierzętach, substancje te wyróżniają się wybitnie silnym działaniem rozkurczowym. Tłumaczy to szeroką gamę tradycyjnych zastosowań aminka w dawnej medycynie. Niestety, zgodnie z prawem obowiązującym w naszym kraju, aminek nie może być sprzedawany jako roślina przydatna do spożycia.
Aminek egipski – zastosowanie tradycyjne
Nasiona aminka polecane były w przypadku kamieni nerkowych, gdyż ułatwiały ich wydalanie, rozkurczając drogi moczowe. Sprawdzały się w kaszlu, dusznościach i atakach astmy oraz przy silnych bólach menstruacyjnych i wszelkich skurczach pojawiających się w podbrzuszu. Wykorzystywano je w chorobach układu krwionośnego, ponieważ ich działanie rozkurczowe pomagało obniżyć ciśnienie krwi i przywracało prawidłowy rytm serca. Spożywano je także w celu obniżenia poziomu cholesterolu we krwi oraz w miażdżycy.
Z nasion aminka przyrządzano najczęściej herbatę, gotując 1 łyżeczkę nasion w szklance wody przez kilka minut. Czynność tę powtarzano do momentu wygotowania się nasion, a wywar wypijano 2-3 razy dziennie. Silniejszym preparatem był jednak wyciąg alkoholowy, który otrzymywano w wyniku 2-tygodniowej maceracji 1 części nasion w 5 częściach mocnego alkoholu. Łyżeczkę takiej nalewki spożywano 3 razy dziennie.
Aminek stosowano również zewnętrznie w postaci okładów nasączonych wyciągiem wodnym lub alkoholowym albo w postaci pasty ze zmielonych nasion. Takie zabiegi wykonywano w różnych dolegliwościach skórnych. Aminek przynosić miał ulgę w stanach zapalnych, wyrównywać koloryt skóry dotkniętej bielactwem i wspomagać porost włosów w łysieniu plackowatym. Ponadto sprzyjał gojeniu się ran i redukował swędzenie po ukąszeniach owadów.
SKŁAD
Aminek egipski – nasiona (Ammi visnaga) 100%. Surowiec najwyższej jakości!
AMINEK EGIPSKI OWOC DAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA
Do użytku zewnętrznego.
Odwar:
1 łyżeczkę nasion gotuj w szklance wody przez kilka minut. Przecedź. Te same nasiona możesz gotować kilka razy. Odwar zastosuj do pielęgnacji skóry.
Nalewka:
Proporcje 1:5, alkohol 60%. Maceruj 2 tygodnie.
INTERAKCJE I DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Ciąża, karmienie piersią, nadwrażliwość na roślinę.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Aminek egipski (Ammi visnaga) należy do rodziny baldaszkowatych. Występuje nad Morzem Śródziemnym i w Azji Zachodniej. Nie wymaga dobrej gleby, stąd jego nazwa rodzajowa ammi, oznaczająca „piasek”. Wymaga natomiast suchego, ciepłego klimatu, dlatego nie jest uprawiany w Polsce. Osiąga około 50-120 cm wysokości. Jego łodyga jest mocno rozgałęziona. Liście przypominają wyglądem koper, a kwiaty – seler, z tym że są większe i dużo gęstsze. Owocami aminka są maleńkie nasionka zamknięte w rozłupniach.
BADANIA LABORATORYJNE
Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Aminek egipski owoc dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
- Certyfikat analizy
- Specyfikację jakościową
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail.
ŹRÓDŁA
1. Ammi Visnaga in treatment of urolithiasis and hypertriglyceridemia. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
2. Ammi visnaga. https://en.wikipedia.org
3. Ammi visnaga – (L.). https://pfaf.org
4. Aminek egipski. https://pl.wikipedia.org