Arcydzięgiel litwor (Angelica archangelica, syn. Archangelica officinalis), zwyczajowo nazywany także arcydzięglem lekarskim, dzięglem lub anżeliką, to roślina ceniona od dawna. Stosowany był jako przyprawa, żywność i surowiec zielarski od niepamiętnych czasów, zyskując miano anielskiej rośliny. Jego nazwa rodzajowa archangelica pochodzi od greckiego słowa archangelos, które oznacza archanioła. Legenda głosi, że archanioł objawił we śnie jego właściwości.
W czasach starożytnych arcydzięgiel znany był głownie wśród ludów północy, potomków pierwotnych mieszkańców Skandynawii. Prawdopodobnie wykorzystywali go również nasi przodkowie, o czym świadczą źródła archeologiczne w Biskupinie. W średniowieczu w całej Europie arcydzięgiel był powszechnie stosowaną przyprawą oraz środkiem pobudzającym trawienie i przemianę materii [1, 2].
Arcydzięgiel od zamierzchłych czasów wchodzi w skład likierów i nalewek. Jego intensywny, charakterystyczny smak i przyjemny zapach sprawia, że jest on chętnie wykorzystywany w sztuce kulinarnej do przyprawiania ciast, ciasteczek i deserów.
Z nasion arcydzięgla można przygotować napary, odwary oraz wyciągi (np. olejowe lub alkoholowe) do stosowania doustnego i zewnętrznego.
Nasze nasiona arcydzięgla pochodzą z polskich upraw. Jest to surowiec najwyższej jakości.
DZIAŁANIE I ZASTOSOWANIE
Arcydzięgiel – nasiona:
- to aromatyczny dodatek do deserów, likierów i nalewek,
- wpływa korzystnie na trawienie,
- wycisza umysł i koi nerwy.
Nasiona arcydzięgla posiadają długą tradycję stosowania jako przyprawa do potraw. Ich wyrazisty smak nadaje unikalnego charakteru daniom. Dawniej były często używane w słodyczach, np. do posypywania ciasteczek (niektórym w smaku przypominają wanilię). Do dziś są popularnym składnikiem likierów, wódek i nalewek ziołowych.
Nasiona arcydzięgla zastosowane w postaci naparu lub odwaru wspomagają procesy trawienia, wpływają kojąco na przewód pokarmowy i wykazują lekkie działanie uspokajające.
SKŁAD
Arcydzięgiel litwor – nasiona 100%. Najwyższa jakość!
ARCYDZIĘGIEL LITWOR NASIONA – DAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA
Arcydzięgiel – herbata (nasiona):
5 g rozdrobnionych nasion zalać 200 ml wrzątku (lub mlekiem z miodem), odstawić do zaparzenia pod przykryciem na 10 minut. Pić małymi porcjami 3-4 razy dziennie po 100 ml.
1 łyżkę nasion zalać 2 szklankami wody, doprowadzić do wrzenia i gotować przez 5 minut na małym ogniu. Pić 4 razy dziennie po pół szklanki.
INTERAKCJE I DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Arcydzięgiel zwiększa wrażliwość na promieniowanie słoneczne [3].
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Arcydzięgiel litwor – roślina o imponującym wyglądzie, osiąga ok. 1,5 – 2 m wysokości. Bywa często mylony z dzięglem leśnym, który jest od niego mniejszy i ma mniej przyjemny zapach. Arcydzięgiel litwor często spotykany jest na podgórzu i w górach. Od jego nazwy pochodzi wiele nazw geograficznych w Tatrach: np. Dolina Litworowa, Litworowy Staw Gąsienicowy czy Litworowa Przełęcz [1]. W Polsce arcydzięgiel litwor objęty jest częściową ochroną. Ze względu na interesujące właściwości i oryginalny wygląd jest często uprawiany.
BADANIA LABORATORYJNE
Jakość oferowanych produktów jest dla nas bardzo ważna. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Arcydzięgiel litwor nasiona dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
- Certyfikat analizy
- Specyfikację jakościową
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail.
BIBLIOGRAFIA
1. Głowniak, K., Widelski, J., (2006). Archangelica – roślina polecana przez anioły. Panacea Nr 4 (17), str. 16-17. http://www.panacea.pl
2. Głowniak, K., Widelski, J., (2007). Badania fitochemiczne Archangelica officinalis Hoffm. Panacea Nr 1 (18), str. 22-24. http://www.panacea.pl [dostęp 13.01.2017]
3. Różański, H., Korzeń arcydzięgla – Radix Archangelicae w praktycznej fitoterapii. http://rozanski.li [dostęp 12.01.2017r.]
4. Różański, H., Arcydzięgiel litwor (lekarski) – Archangelica officinalis (Hoffm.) http://www.gramzdrowia.pl [dostęp 12.01.2017r.]