Arnika górska – kwiat
Arnika górska (Arnica montana) to roślina o niezwykłych właściwościach. Sprzyja gojeniu się ran, stłuczeń, siniaków i zwichnięć. Plemiona germańskie przypisywały arnice magiczną moc i czciły ją, wierząc, że chroni przed uderzeniami pioruna oraz gradobiciem.
Pierwsze ślady stosowania arniki w celach leczniczych pochodzą z XII wieku. Jej właściwości opisywała znakomita średniowieczna zielarka – Hildegarda z Bingen w swoim dziele Physica. Cenił ją też podobno sam Johann Wolfgang Goethe – wybitny niemiecki pisarz, który poznał jej walory pracując w młodości w aptece.
Wywary z arniki wcierano w obolałe mięśnie i stawy, sińce, krwiaki i czyraki. W dawniejszych czasach sporządzano także wywar z arniki na piwie.
Arnika górska to surowiec najwyższej jakości. Oferowana w naszym sklepie arnika pochodzi z wyłącznie upraw, ponieważ jest to roślina objęta ścisłą ochroną gatunkową.
ARNIKA GÓRSKA – DZIAŁANIE I ZASTOSOWANIE
Arnika – właściwości prozdrowotne:
- działa ściągająco i przeciwwysiękowo,
- przyspiesza procesy regeneracji po urazach i stłuczeniach,
- uszczelnia ściany naczyń krwionośnych.
Arnika górska doskonale sprawdza się w postaci okładów i kompresów na stłuczone miejsca. Wpływa korzystnie na estetykę stłuczonych miejsc – zmniejsza wizualnie krwiaki i siniaki. Działa uszczelniająco na naczynia krwionośne, poprawia wygląd skóry i zmniejsza opuchliznę.
Jest popularnym składnikiem preparatów przeznaczonych do pielęgnacji okolic oczu, ponieważ niweluje cienie i „worki pod oczami”. Ponadto redukuje oznaki przemęczenia, nadając cerze zdrowy i świeży wygląd. Arnika zastosowana w kosmetykach do twarzy i ciała widocznie poprawia kondycję skóry. Redukuje kłopotliwe zaczerwienienia, trądzik i wypryski. Może być dodawana również do szamponów i płukanek o działaniu przeciwłupieżowym, a także do kosmetyków przeciwłuszczycowych.
Nie należy jej jednak stosować na otwarte rany, rozległe otarcia naskórka czy ostre stany zapalne skóry, gdyż może spowodować podrażnienia. Przed użyciem należy wykonać próbę alergiczną.
SKŁAD
Arnika górska 100%. Surowiec najwyższej jakości!
ARNIKA GÓRSKA – SPOSÓB UŻYCIA
Do zastosowań zewnętrznych.
Przed użyciem należy wykonać próbę alergiczną.
Napar:
1 łyżkę surowca zalać szklanką wrzącej wody, odstawić pod przykryciem na 30 minut, przecedzić.
Gotowy napar można przechowywać w lodówce do kilku dni.
Odwar:
1 łyżeczka koszyczków arniki na 250 ml wody, doprowadzić do wrzenia, następnie gotować jeszcze przez 5 minut na wolnym ogniu. Odstawić na 15 minut, przecedzić. Odwar nadaje się do płukanek, okładów, przemywania.
Nalewka:
Proporcje 1:10. Jedna część surowca na dziesięć części alkoholu 60-70%. Macerować 2 tygodnie, przefiltrować.
Wyciąg octowy:
Proporcje 1:5. Jedną część kwiatów arniki zalać pięcioma częściami octu spożywczego o temp. 60-80°C. Macerować przez min. 7 dni. Stosować w rozcieńczeniu 1 łyżka octu arnikowego na 1-2 szklanki wody.
INTERAKCJE I DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Kwiaty arniki mogą powodować u niektórych osób uczulenia kontaktowe.
Przed użyciem zaleca się wykonać próbę alergiczną. W przypadku stwierdzenia nadwrażliwości na arnikę górską należy unikać stosowania jej przetworów.
Przy stosowaniu zewnętrznym należy zachować ostrożność, nie stosować na otwarte rany.
Nie stosować w ciąży.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Arnika górska (Arnica montana), mniej znana pod nazwą kupalnik, to wieloletnia roślina należąca do rodziny astrowatych Asteraceae. Osiąga do 60 cm wysokości. Posiada charakterystyczne, żółte kwiaty, które kwitną pomiędzy czerwcem a sierpniem. W Polsce arnika górska występuje bardzo rzadko – jest to gatunek zagrożony wyginięciem. Arnika górska objęta jest ścisłą ochroną gatunkową, znajduje się na czerwonej liście roślin i grzybów Polski oraz w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin.
Nazwy zwyczajowe: kupalnik górski, pomornik, traganek górski.
BADANIA LABORATORYJNE
Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Arnika górska dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
- Certyfikat analizy
- Specyfikację jakościową
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail.
ŹRÓDŁA
1. Grzegorczyk- Karolak, I., (2015). Rośliny w pielęgnacji skóry wokół oczu. Panacea Nr 1 (50), s. 24-26. http://www.panacea.pl
2. Kouzi, S. A., and Nuzum, D. S. (2007). Arnica for bruising and swelling. American Journal of Health-System Pharmacy 64.
3. Lutomski, J., (2002). Uznane roślinne środki dermatologiczne. Postępy Fitoterapii 3-4, s. 39-44. http://www.czytelniamedyczna.pl [dostęp 24.02.2017r]
4. Maleszka, R., (2002). Praktyczne zastosowanie leków ziołowych w dermatologii. Postępy Fitoterapii 3-4, s. 53-63.
5. Nartowska, J., (2013). Arnika – lek z gór i łąk. Panacea Nr 3 (44), s. 5-7. http://www.panacea.pl
6. Różański, H., Arnika – Arnica w ziołolecznictwie. http://rozanski.li [dostęp 24.02.2017r]
7. Różański, H., Arnika górska – Arnica montana (L.); (!) http://gramzdrowia.pl [dostęp 24.02.2017r]