Ashwagandha (Withania somnifera) pochodzi z Indii, gdzie jest nie tyle wysoko ceniona, co wręcz czczona i uważna za najważniejszą roślinę o działaniu prozdrowotnym. W Ajurwedzie obecna jest od przeszło 3 tysięcy lat. Hindusi zaliczają ją do tzw. medhya rasayanas, czyli roślin o działaniu rewitalizującym, wzmacniającym i wspierającym zdolności intelektualne. Na świecie z kolei mówi się o adaptogenach, spośród których ashwagandha robi chyba największą furorę. Nie bez powodu jest to jedna z najlepiej sprzedających się roślin w naszym sklepie.
Sprawdź również Ashwagandha krople nalewka 1:1.
Gdyby ktoś mnie zapytał o polecenie ziółka do wypróbowania na początek albo na prezent dla kogoś bliskiego, to poleciłabym właśnie ashwagandhę. Korzyści z jej stosowania odniesie dosłownie każdy, ponieważ główną rolą ashwagandhy jest pozytywny wpływ na nastrój i redukcja stresu. Obniżenie stresu może poprawić przebieg wielu procesów fizjologicznych, które w wyniku stresu zostały zaburzone.
Przeczytaj artykuł ASHWAGANDHA – FAQ na naszym odświeżonym blogu!
Ashwagandha była i wciąż jest powszechnie stosowana w Indiach przez osoby w każdym wieku – od dzieci po osoby starsze. Przyjmowana jest na kilka sposobów: w postaci wywaru z ciętego korzenia lub w postaci proszku, który miesza się z wodą, masłem ghee albo z mlekiem i miodem. Ten ostatni sposób jest szczególnie lubiany przez dzieci.
Ashwagandhę możecie spotkać pod kilkoma innymi nazwami. Jej polska nazwa botaniczna to witania ospała. W Polsce i na świecie funkcjonuje ponadto potoczna nazwa „żeń-szeń indyjski” (ang. Indian ginseng). Nieco mniej popularne określenia używane w języku angielskim to Indian winter cherry, czyli „indyjskie wiśnie zimowe” oraz poison gooseberry, czyli „trujący agrest”. Istnieje ponadto mnóstwo nazw lokalnych, z którymi zetkniecie się w Azji, na przykład: asgandh (język Hindi), amukkara (cejloński), aasogandha (nepalski), ba-dzi-gandha (tybetański), bahman (perski/arabski) czy amurkkuralckizhangu (Tamil).
Sama nazwa ashwagandha powstała z dwóch słów: ashwa, czyli „koń” i gandha, czyli „zapach” lub też „esencja”. Dosłowne tłumaczenie nawiązuje do specyficznego zapachu korzenia tej rośliny, ale nie martwcie się, nie jest to zapach stajni :) Drugie tłumaczenie wskazuje na to, że ashwagandha, jako „esencja konia”, jest źródłem siły, witalności i wytrzymałości.
[1, 2, 3]
SUPLEMENT DIETY
Liczne próby kliniczne jednogłośnie wskazują na to, że ashwagandha pozytywnie wpływa na nastrój. Stoją za tym dwa mechanizmy. Pierwszy z nich polega na tym, że ashwagandha pomaga utrzymać wysoką wrażliwość receptorów serotoninowych. Oznacza to, że przy tej samej ilości serotoniny w mózgu mamy lepsze samopoczucie. Drugi mechanizm związany jest z działaniem antystresowym ashwagandhy. W wyniku reakcji na stres wzrasta poziom kortyzolu i jednocześnie spada poziom serotoniny. W badaniach okazało się, że ashwagandha spowalnia utratę serotoniny, a więc utrzymuje dobry nastrój pomimo stresu [4].
Mechanizm antystresowego działania ashwagandhy polega na tym, że wspiera ona łagodną odpowiedź danego organizmu na stres poprzez uspokajanie osi HPA. W rezultacie nadnercza wydzielają mniej kortyzolu [4]. Dzięki temu sytuacja stresowa wywołuje mniej napięcia i mniej impulsywnych reakcji. Dużo łatwiej można sobie wtedy z nią poradzić.
Złagodzenie skoków kortyzolu u osób chronicznie narażonych na stres skutkuje dobrym samopoczuciem, koncentracją i lepszą jakością snu, a nawet sprawniejszym metabolizmem. W rezultacie osoby te zaczynają lepiej radzić sobie ze stresem i uodparniają się na jego destrukcyjny wpływ. Na tym właśnie polega działanie adaptogenne ashwagandhy (oraz kilku innych ziół).
Kolejną, istotną właściwością ashwagandhy w temacie układu nerwowego jest jej wpływ na układ GABA [4]. Ashwagandha pobudza przewodzenie sygnałów w tym układzie, co przyczynia się do pogłębienia stanu zrelaksowania oraz do zmniejszenia napięcia, niepokoju, nerwowości czy podatności na irytację. Skutkuje to również łatwiejszym zapadaniem w sen i pogłębieniem snu. Zwiększenie wewnętrznego spokoju może także pozytywnie odbić się na relacjach z innymi ludźmi, szczególnie u osób, dla których kontakty społeczne są trudne i stresujące.
Ciekawe efekty zaobserwowano w badaniu z udziałem 64 uczestników dotkniętych przewlekłym stresem. W wyniku suplementacji ashwagandhą poprawiły się wszystkie aspekty ich codziennego funkcjonowania, które mierzono za pomocą kwestionariuszy oceniających jakość życia i poziom stresu. Badani oceniali swój nastrój, poziom stresu, jakość snu i somatyczne reakcje na stres. Mierzono ponadto ich poziom kortyzolu we krwi, który w wyniku suplementacji utrzymywał się na zdrowym poziomie [5].
Godną uwagi i całkiem dobrze udokumentowaną właściwością ashwagandhy jest jej pozytywny wpływ na wytrzymałość i wydolność fizyczną. W badaniach okazało się, że miesięczna suplementacja ashwagandhą poskutkowała wzrostem siły i masy mięśni, a także wzrostem wydolności fizycznej. Efekty te sprawdzano za pomocą ćwiczeń fizycznych lub intensywnej jazdy na rowerze [6, 7, 8].
Warto wspomnieć również o korzystnym wpływie ashwagandhy na funkcjonowanie tarczycy. Roślina ta wykazuje zdolność do wspierania produkcji tyroksyny (T4), z której następnie powstaje aktywna postać hormonu tarczycy, czyli trijodotyronina (T3). Należy pamiętać, że ashwagandha nie wpływa na konwersję T4 do T3 [4].
Sprawdź nasz artykuł: Ashwagandha a Hashimoto.
Pora przyjmowania ashwagandhy zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. Jeśli chcesz pogłębić sen, to oczywiście lepszym wyborem będzie przyjęcie ashwagandhy wieczorem – najlepiej dwie kapsułki na 2 h przed pójściem spać.
Jeśli natomiast zależy Ci na wyciszeniu emocji czy stresu w ciągu dnia, przyjmij jedną kapsułkę rano PO śniadaniu (ashwagandha lepiej wchłania się z posiłkiem). Większa ilość może wywołać nadmierne uspokojenie, ale efekt w dużej mierze zależy też od tego, z czym połączymy ashwagandhę. Zastosowana z kawą, żeń-szeniem czy guaraną może nawet lekko pobudzić, ale przede wszystkim – fantastycznie wpłynie na nastrój.
Kapsułki z ashwagandhą wykazują odczuwalne działanie 2 godziny po przyjęciu doustnym.
Odradza się łączenie ashwagandhy z alkoholem, ponieważ oba te składniki razem mogą wywołać bardzo silną senność.
Natomiast jeśli chodzi o leki na sen, to ashwagandha może nasilić ich działanie, co warto mieć na uwadze. Efektem będzie bardzo mocny sen i problemy z przebudzeniem rano.
Nie ma przeciwwskazań do łączenia ashwagandhy z tabletkami lub innymi środkami antykoncepcyjnymi. Ashwagandha nie wpływa na ich działanie [1].
[1] 9 Things to Know About Birth Control Interactions With Dietary Supplements and Herbal Remedies. https://www.goodrx.com/conditions/birth-control/supplements-that-interact-with-birth-control
W badaniach naukowych najczęściej stosowano porcję 600 mg ekstraktu z korzenia ashwagandhy dziennie podzieloną na 2 dawki, czyli 2 × 300 mg, ale istnieją eksperymenty wykorzystujące aż 5000 mg ekstraktu dziennie [1]. W praktyce wystarczy 1-2 kapsułki (naszej firmy) dziennie.
[1] Ashwagandha. https://examine.com/supplements/ashwagandha/
Tak, ashwagandha może działać mocno nasennie, ale nie zawsze. Efekt ten zależy od pory przyjęcia ashwagandhy i od tego, z czym ją połączymy. Zastosowana wieczorem przed snem z pewnością pomoże zasnąć. Jednak zastosowana rano w połączeniu ze stymulantami, takimi jak kawa, guarana czy żeń-szeń, raczej nas nie uśpi, tylko poprawi nastrój i złagodzi stres.
Ashwagandha nie uzależnia :)
Nie, ashwagandha nie jest sterydem, tylko… rośliną ;) Ponadto ashwagandha nie zawiera w swoim składzie sterydów.
Jesli natomiast zapytacie, czy ashwagandha działa anabolicznie, to odpowiedź brzmi – tak, ale nie u wszystkich! Suplementacja ashwagandhą wspiera budowanie tkanki mięśniowej u trenujących mężczyzn.
[1] An investigation into the stress-relieving and pharmacological actions of an ashwagandha (Withania somnifera) extract. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6750292/
Ashwagandha nie podnosi ciśnienia krwi, a wręcz może je obniżyć. Osoby przyjmujące leki hipotensyjne powinny mieć to na uwadze!
Jeśli planujesz spożywać alkohol, pamiętaj, aby nie stosować ashwagandhy przed takim wydarzeniem. Ashwagandha w połączeniu z alkoholem może wywołać w Tobie ogromną senność i… zepsuć Ci zabawę ;) Planowaną porcję ashwagandhy na ten dzień przyjmij albo z samego rana (jeśli impreza będzie wieczorem) albo po imprezie tuż przed pójściem spać, albo pomiń dawkę i przyjmij ją następnego dnia.
Nie od dziś wiadomo, że ashwagandha wpływa na kortyzol, wspierając jego prawidłowy poziom we krwi. Jest to jeden z głównych mechanizmów jej działania wyciszającego, antystresowego i adaptogennego. Kortyzol jest nam oczywiście potrzebny! Ale nieustannie podniesiony jego poziom, który dotyka nas często w dzisiejszym świecie, prowadzi do uczucia ciągłego wyczerpania, spadku wydajności, spadku odporności czy nawet wzrostu apetytu na podjadanie. Ujarzmienie kortyzolu oznacza lepsze radzenie sobie ze stresem, łatwiejsze wchodzenie w stan relaksu i więcej kontroli nad emocjami.
Efficacy of Withania somnifera supplementation on adult’s cognition and mood. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0975947621001558
Jest to zdecydowanie wskazane połączenie! Zarówno żeń szeń koreański, jak i syberyjski, działają synergistycznie z ashwagandhą – wszystkie te rośliny wzmacniają wzajemnie swoje działanie adaptogenne. Dodatkową korzyścią jest to, że żeń-szeń dodaje energii, a zatem podbije energetyzujące mechanizmy działania ashwagandhy. Wypróbuj to połączenie z samego rana, a następnie ciesz się zastrzykiem pobudzenia i świetnym nastrojem do końca dnia!
1 kapsułka zawiera 200 mg ekstraktu z ashwagandhy (Withania somnifera) standaryzowanego na zawartość 5% witanolidów (UV-VIS) oraz 200 mg zmielonego korzenia ashwagandhy.
Nie zawiera dodatków ani wypełniaczy. Kapsułka celulozowa – odpowiednia dla wegan. Suplement diety.
Opakowanie zawiera 60 lub 200 kapsułek.
Zalecana dzienna porcja do spożycia: 1 kapsułka raz dziennie po południu lub wieczorem. Stosuj razem z posiłkiem. Nie przekraczaj zalecanej dziennej porcji.
Zawartość w dziennej porcji (1 kapsułka): 200 mg ekstraktu z ashwagandhy i 200 mg korzenia ashwagandhy. Zawartość witanolidów w porcji dziennej: 10 mg.
Suplementy diety nie zastąpią zróżnicowanej diety i zdrowego trybu życia.
Numer powiadomienia: 2023/11/02/SD/5ED7D1
Ciąża, karmienie piersią, uczulenie na jakikolwiek składnik suplementu.
Tabletki z ashwagandhą nie powinny być spożywane w przypadku stosowania leków o działaniu uspokajającym, nasennym, przeciwpadaczkowym.
Chroń przed światłem. Przechowuj w temperaturze pokojowej, w suchym miejscu, niedostępnym dla małych dzieci.
Ashwagandha (Withania somnifera), inaczej witania ospała lub też śpioszyn lekarski, należy do rodziny psiankowatych – Solanaceae (podobnie jak ziemniak czy pomidor). Naturalnie występuje w Azji, Afryce i Południowej Europie. Jest wiecznie zielonym krzewem osiągającym do 1 m wysokości. Tworzy skupiska wzniesionych pędów o słabo rozgałęzionych łodygach. Porasta dużymi, srebrzysto-zielonymi liśćmi o pofalowanej powierzchni. Na jej łodygach w kątach liści pojawiają się niepozorne, zielonkawe kwiaty o pięciu trójkątnych płatkach, które następnie przekształcają się w kuliste, pomarańczowe owoce zamknięte w beżową osłonkę. Osłonka ta jest podobna do tej, która otacza owoce miechunki, dlatego w innej klasyfikacji łacińska nazwa ashwagandhy brzmi Physalis somnifera.
Przykładamy wielką wagę do jakości oferowanych przez nas produktów, dlatego testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium MagLab.
Na Wasze życzenie do produktu Ashwagandha 400 dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
Jeśli chcesz otrzymać takie dokumenty, napisz do nas na kontakt@maglab.pl.
1. An Overview on Ashwagandha: A Rasayana (Rejuvenator) of Ayurveda. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3252722/
2. Ashwagandha. http://cms.herbalgram.org/herbalgram/issue99/hg99-herbprofile.html
3. Ashwagandha (Withania somnifera). https://www.herbrally.com/monographs/ashwagandha
4. Ashwagandha. https://examine.com/supplements/ashwagandha/
5. An investigation into the stress-relieving and pharmacological actions of an ashwagandha (Withania somnifera) extract.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6750292/
6. Exploratory study to evaluate tolerability, safety, and activity of Ashwagandha (Withania somnifera) in healthy volunteers. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23125505/
7. Examining the effect of Withania somnifera supplementation on muscle strength and recovery: a randomized controlled trial. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26609282/
8. Effects of eight-week supplementation of Ashwagandha on cardiorespiratory endurance in elite Indian cyclists. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23326093/
9. Withania somnifera. https://en.wikipedia.org/wiki/Withania_somnifera
10. Withania somnifera – (L.)Dunal. https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Withania+somnifera
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.
Telefon
+48 533 633 306
Email
sklep@magicznyogrod.pl
Nasz zespół obsługi klienta jest do Waszej dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00
Obserwuj nas