Ashwagandha (Withania somnifera) pochodzi z Indii, gdzie jest nie tyle wysoko ceniona, co wręcz czczona i uważna za najważniejszą roślinę o działaniu prozdrowotnym. W Ajurwedzie obecna jest od przeszło 3 tysięcy lat. Hindusi zaliczają ją do tzw. medhya rasayanas, czyli roślin o działaniu rewitalizującym, wzmacniającym i poprawiającym zdolności intelektualne. Na świecie z kolei mówi się o adaptogenach, spośród których ashwagandha robi chyba największą furorę. Nie bez powodu jest to jedna z najlepiej sprzedających się roślin w naszym sklepie.
Sprawdź również Ashwagandha krople nalewka 1:1.
Gdyby ktoś mnie zapytał o polecenie ziółka do wypróbowania na początek albo na prezent dla kogoś bliskiego, to poleciłabym właśnie ashwagandhę. Korzyści z jej stosowania odniesie dosłownie każdy, ponieważ główną rolą ashwagandhy jest pozytywny wpływ na nastrój i redukcja stresu. Obniżenie stresu może poprawić przebieg wielu procesów fizjologicznych, które w wyniku stresu zostały zaburzone.
Przeczytaj artykuł ASHWAGANDHA – FAQ na naszym odświeżonym blogu!
Ashwagandha była i wciąż jest powszechnie stosowana w Indiach przez osoby w każdym wieku – od dzieci po osoby starsze. Przyjmowana jest na kilka sposobów: w postaci wywaru z ciętego korzenia lub w postaci proszku, który miesza się z wodą, masłem ghee albo z mlekiem i miodem. Ten ostatni sposób jest szczególnie lubiany przez dzieci.
Ashwagandhę możecie spotkać pod kilkoma innymi nazwami. Jej polska nazwa botaniczna to witania ospała. W Polsce i na świecie funkcjonuje ponadto potoczna nazwa „żeń-szeń indyjski” (ang. Indian ginseng). Nieco mniej popularne określenia używane w języku angielskim to Indian winter cherry, czyli „indyjskie wiśnie zimowe” oraz poison gooseberry, czyli „trujący agrest”. Istnieje ponadto mnóstwo nazw lokalnych, z którymi zetkniecie się w Azji, na przykład: asgandh (język Hindi), amukkara (cejloński), aasogandha (nepalski), ba-dzi-gandha (tybetański), bahman (perski/arabski) czy amurkkuralckizhangu (Tamil).
Sama nazwa ashwagandha powstała z dwóch słów: ashwa, czyli „koń” i gandha, czyli „zapach” lub też „esencja”. Dosłowne tłumaczenie nawiązuje do specyficznego zapachu korzenia tej rośliny, ale nie martwcie się, nie jest to zapach stajni :) Drugie tłumaczenie wskazuje na to, że ashwagandha, jako „esencja konia”, jest źródłem siły, witalności i wytrzymałości.
[1, 2, 3]
SUPLEMENT DIETY
Liczne badania na zwierzętach oraz próby kliniczne z udziałem ludzi jednogłośnie wskazują na to, że ashwagandha pozytywnie wpływa na nastrój. Stoją za tym dwa mechanizmy. Pierwszy z nich polega na tym, że ashwagandha podnosi wrażliwość receptorów serotoninowych. Oznacza to, że przy tej samej ilości serotoniny w mózgu mamy lepsze samopoczucie. Drugi mechanizm związany jest z działaniem antystresowym ashwagandhy. W wyniku reakcji na stres wzrasta poziom kortyzolu i jednocześnie spada poziom serotoniny. W badaniach okazało się, że ashwagandha zapobiega utracie serotoniny, a więc i obniżeniu nastroju w wyniku stresu [4].
Mechanizm antystresowego działania ashwagandhy polega na tym, że redukuje ona typową odpowiedź danego organizmu na stres poprzez hamowanie aktywności osi HPA i zmniejszanie wydzielania kortyzolu przez nadnercza [4]. Dzięki temu sytuacja stresowa wywołuje mniej napięcia i mniej impulsywnych reakcji. Dużo łatwiej można sobie wtedy z nią poradzić.
Obniżenie poziomu kortyzolu u osób chronicznie narażonych na stres skutkuje poprawą samopoczucia, koncentracji, jakości snu, a nawet metabolizmu. W rezultacie osoby te zaczynają lepiej radzić sobie ze stresem i uodparniają się na jego destrukcyjny wpływ. Na tym właśnie polega działanie adaptogenne ashwagandhy (oraz kilku innych ziół).
Kolejną, istotną właściwością ashwagandhy w temacie układu nerwowego jest jej wpływ na układ GABA [4]. Ashwagandha pobudza przewodzenie sygnałów w tym układzie, co przyczynia się do pogłębienia stanu zrelaksowania oraz do zmniejszenia napięcia, niepokoju, nerwowości czy podatności na irytację. Skutkuje to również łatwiejszym zapadaniem w sen i poprawą jakości snu. Zwiększenie wewnętrznego spokoju może także pozytywnie odbić się na relacjach z innymi ludźmi, szczególnie u osób, dla których kontakty społeczne są trudne i stresujące.
Ciekawe efekty zaobserwowano w badaniu z udziałem 64 uczestników dotkniętych przewlekłym stresem. W wyniku suplementacji ashwagandha poprawiły się wszystkie aspekty ich codziennego funkcjonowania, które mierzono za pomocą kwestionariuszy oceniających jakość życia i poziom stresu. Badani oceniali swój nastrój, poziom niepokoju, jakość snu i somatyczne reakcje na stres. Mierzono ponadto ich poziom kortyzolu we krwi, który w wyniku suplementacji uległ obniżeniu [5].
Godną uwagi i całkiem dobrze udokumentowaną właściwością ashwagandhy jest jej pozytywny wpływ na wytrzymałość i wydolność fizyczną. W badaniach okazało się, że miesięczna suplementacja ashwagandhą poskutkowała wzrostem siły i masy mięśni, a także wzrostem wydolności fizycznej. Efekty te sprawdzano za pomocą ćwiczeń fizycznych lub intensywnej jazdy na rowerze [6, 7, 8].
Warto wspomnieć również o korzystnym wpływie ashwagandhy na funkcjonowanie tarczycy. Roślina ta wykazuje zdolność do wspierania produkcji tyroksyny (T4), z której następnie powstaje aktywna postać hormonu tarczycy, czyli trijodotyronina (T3). Należy pamiętać, że ashwagandha nie wpływa na konwersję T4 do T3 [4].
Sprawdź nasz artykuł: Ashwagandha a Hashimoto.
Pora przyjmowania ashwagandhy zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. Jeśli chcesz pogłębić sen, to oczywiście lepszym wyborem będzie przyjęcie ashwagandhy wieczorem – najlepiej dwie kapsułki na 2 h przed pójściem spać.
Jeśli natomiast zależy Ci na wyciszeniu silnych emocji czy stresu w ciagu dnia, przyjmij jedną kapsułkę rano PO śniadaniu (ashwagandha lepiej wchłania się z posiłkiem). Większa ilość może wywołać nadmierne uspokojenie, ale efekt w dużej mierze zależy też od tego, z czym połączymy ashwagandhę. Zastosowana z kawą, żeń-szeniem czy guaraną może nawet lekko pobudzić, ale przede wszystkim – fantastycznie wpłynie na nastrój.
Kapsułki z ashwagandhą wykazują odczuwalne działanie 2 godziny po przyjęciu doustnym.
Odradza się łączenie ashwagandhy z alkoholem, ponieważ oba te składniki razem mogą wywołać bardzo silną senność.
Natomiast jeśli chodzi o leki na sen, to ashwagandha może nasilić ich działanie, co warto mieć na uwadze. Efektem będzie bardzo mocny sen i problemy z przebudzeniem rano.
Nie ma przeciwwskazań do łączenia ashwagandhy z tabletkami lub innymi środkami antykoncepcyjnymi. Ashwagandha nie wpływa na ich działanie [1].
[1] 9 Things to Know About Birth Control Interactions With Dietary Supplements and Herbal Remedies. https://www.goodrx.com/conditions/birth-control/supplements-that-interact-with-birth-control
W badaniach naukowych najczęściej stosowano porcję 600 mg ekstraktu z korzenia ashwagandhy dziennie podzieloną na 2 dawki, czyli 2 × 300 mg, ale istnieją eksperymenty wykorzystujące aż 5000 mg ekstraktu dziennie [1]. W praktyce wystarczy 1-2 kapsułki (naszej firmy) dziennie.
[1] Ashwagandha. https://examine.com/supplements/ashwagandha/
Tak, ashwagandha może działać mocno nasennie, ale nie zawsze. Efekt ten zależy od pory przyjęcia ashwagandhy i od tego, z czym ją połączymy. Zastosowana wieczorem przed snem z pewnością pomoże zasnąć. Jednak zastosowana rano w połączeniu ze stymulantami, takimi jak kawa, guarana czy żeń-szeń, raczej nas nie uśpi, tylko poprawi nastrój i złagodzi stres.
Ashwagandha nie uzależnia :)
Wiele badań z udziałem mężczyzn pokazuje, że ashwagandha może podnieść poziom testosteronu we krwi! Efekt ten wystąpił w kilku różnych sytuacjach. W najnowszym badaniu z 2022 roku ekstrakt z ashwagandhy podniósł testosteron u mężczyzn z obniżonym popędem seksualnym (21-45 lat) o 17% [1]. W badaniu z 2019 r. ekstrakt z ashwagandhy podniósł poziom testosteronu o 15% u mężczyzn z lekką nadwagą w przedziale 40-70 lat [2]. W badaniu z 2010 [3] i 2009 r. [4] ashwagandha podniosła testosteron u mężczyzn niepłodnych. Płodność badanych panów poprawiła się do tego stopnia, że partnerki kilku (początkowo niepłodnych) uczestników zaszły w ciążę!
Warto jeszcze przytoczyć badanie, w którym uczestnicy przyjmujący ashwagandhę mieli uprawiać treningi siłowe przez okres trwania badania [5]. Poziom testosteronu u mężczyzn ćwiczących i przyjmujących ashwagandhę podniósł się aż o 96 ng/dL! Typowy poziom testosteronu u dorosłych mężczyzn mieści się w przedziale 280-1100 ng/dL, a więc skok o prawie 100 jednostek to całkiem sporo.
[1] Effect of standardized root extract of ashwagandha (Withania somnifera) on well-being and sexual performance in adult males: A randomized controlled trial. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/hsr2.741
[2] A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled, Crossover Study Examining the Hormonal and Vitality Effects of Ashwagandha (Withania somnifera) in Aging, Overweight Males. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6438434/
[3] Withania somnifera improves semen quality by regulating reproductive hormone levels and oxidative stress in seminal plasma of infertile males. https://www.fertstert.org/article/S0015-0282(09)01014-0/fulltext
[4] Withania somnifera Improves Semen Quality in Stress-Related Male Fertility. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19789214/
[5] Examining the effect of Withania somnifera supplementation on muscle strength and recovery: a randomized controlled trial. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26609282/
Nie, ashwagandha nie jest sterydem, tylko… rośliną ;) Ponadto ashwagandha nie zawiera w swoim składzie sterydów.
Jesli natomiast zapytacie, czy ashwagandha działa anabolicznie, to odpowiedź brzmi – tak, ale nie u wszystkich! Jak już wspomniałam wyżej, roślina ta wykazuje zdolność do podnoszenia testosteronu u mężczyzn. Testosteron wykazuje efekt anaboliczny, czyli sprzyja budowaniu mięśni. Można zatem powiedzieć, że suplementacja ashwagandhą wspiera budowanie tkanki mięśniowej u trenujących mężczyzn.
Warto jednak wiedzieć, że u kobiet roślina ta nie podnosi testosteronu. W przypadku pań może zatem nie pojawić się efekt anaboliczny [1].
[1] An investigation into the stress-relieving and pharmacological actions of an ashwagandha (Withania somnifera) extract. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6750292/
Ashwagandha nie podnosi ciśnienia krwi, a wręcz może je obniżyć. Osoby przyjmujące leki hipotensyjne powinny mieć to na uwadze!
Według dotychczasowych doniesień, ashwagandha może być doskonałym uzupełnieniem terapii lekami z grupy SSRI, zarówno w przypadku depresji, jak i zaburzeń lękowych oraz OCD (obsessive-compulsive disorder).
W badaniu Jahanbakhsh i wsp. [1] grupa pacjentów z OCD przyjmowała ashwagandhę (120 mg ekstraktu dziennie) równolegle ze swoją terapią lekami SSRI. Badanie trwało 6 tygodni. W grupie przyjmującej ashwagandhę odnotowano znaczną poprawę stanu psychicznego pacjentów! Rezultaty były wyraźnie lepsze niż w grupie, która nie przyjmowała ashwagandhy.
W badaniu Fuladi i wsp. [2] pacjenci z zespołem lęku uogólnionego (GAD – Generalized Anxiety Disorder) przyjmowali 1 g ekstraktu z ashwagandhy dziennie przez 6 tygodni. Równocześnie przyjmowali swoje leki SSRI. Wyniki wyraźnie pokazały, że włączenie ashwagandhy do terapii lekami SSRI wywołało dużo lepsze efekty niż same leki SSRI. Pacjenci przyjmujący ashwagandhę odczuli dużo większą poprawę swojego stanu zdrowia. Można więc śmiało powiedzieć, że ahswagandha pozytywnie wzmocniła farmakoterapię lęku uogólnionego.
[1] Evaluation of the efficacy of Withania somnifera (Ashwagandha) root extract in patients with obsessive-compulsive disorder: A randomized double-blind placebo-controlled trial. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27515872/
[2] Assessment of the Efficacy of Withania somnifera Root Extract in Patients with Generalized Anxiety Disorder: A Randomized Double-blind Placebo- Controlled Trial. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32282308/
Jeśli planujesz spożywać alkohol, pamiętaj, aby nie stosować ashwagandhy przed takim wydarzeniem. Ashwagandha w połączeniu z alkoholem może wywołać w Tobie ogromną senność i… zepsuć Ci zabawę ;) Planowaną porcję ashwagandhy na ten dzień przyjmij albo z samego rana (jeśli impreza będzie wieczorem) albo po imprezie tuż przed pójściem spać, albo pomiń dawkę i przyjmij ją następnego dnia.
Nie od dziś wiadomo, że ashwagandha znacząco wpływa na kortyzol, obniżając jego poziom we krwi. Jest to jeden z głównych mechanizmów jej działania wyciszającego, antystresowego i adaptogennego. Kortyzol jest nam oczywiście potrzebny! Ale nieustannie podniesiony jego poziom, który dotyka nas często w dzisiejszym świecie, prowadzi do uczucia ciągłego wyczerpania, spadku wydajności, spadku odporności czy nawet wzrostu apetytu na podjadanie. Obniżenie wysokiego poziomu kortyzolu oznacza lepsze radzenie sobie ze stresem, łatwiejsze wchodzenie w stan relaksu i więcej kontroli nad emocjami.
Efficacy of Withania somnifera supplementation on adult’s cognition and mood. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0975947621001558
Jest to zdecydowanie wskazane połączenie! Zarówno żeń szeń koreański, jak i syberyjski, działają synergistycznie z ashwagandhą – wszystkie te rośliny wzmacniają wzajemnie swoje działanie adaptogenne. Dodatkową korzyścią jest to, że żeń-szeń dodaje energii, a zatem podbije energetyzujące mechanizmy działania ashwagandhy. Wypróbuj to połączenie z samego rana, a następnie ciesz się zastrzykiem pobudzenia i świetnym nastrojem do końca dnia!
1 kapsułka zawiera 200 mg ekstraktu z ashwagandhy (Withania somnifera) standaryzowanego na zawartość 5% witanolidów (UV-VIS) oraz 200 mg zmielonego korzenia ashwagandhy.
Nie zawiera dodatków ani wypełniaczy. Kapsułka celulozowa – odpowiednia dla wegan. Suplement diety.
Opakowanie zawiera 60 lub 200 kapsułek.
Zalecana dzienna porcja do spożycia: 1 kapsułka raz dziennie po południu lub wieczorem. Stosuj razem z posiłkiem. Nie przekraczaj zalecanej dziennej porcji.
Zawartość w dziennej porcji (1 kapsułka): 200 mg ekstraktu z ashwagandhy i 200 mg korzenia ashwagandhy. Zawartość witanolidów w porcji dziennej: 10 mg.
Suplementy diety nie zastąpią zróżnicowanej diety i zdrowego trybu życia.
Numer powiadomienia: 2023/11/02/SD/5ED7D1
Ciąża, karmienie piersią, uczulenie na jakikolwiek składnik suplementu.
Tabletki z ashwagandhą nie powinny być spożywane w przypadku stosowania leków o działaniu uspokajającym, nasennym, przeciwpadaczkowym.
Chroń przed światłem. Przechowuj w temperaturze pokojowej, w suchym miejscu, niedostępnym dla małych dzieci.
Ashwagandha (Withania somnifera), inaczej witania ospała lub też śpioszyn lekarski, należy do rodziny psiankowatych – Solanaceae (podobnie jak ziemniak czy pomidor). Naturalnie występuje w Azji, Afryce i Południowej Europie. Jest wiecznie zielonym krzewem osiągającym do 1 m wysokości. Tworzy skupiska wzniesionych pędów o słabo rozgałęzionych łodygach. Porasta dużymi, srebrzysto-zielonymi liśćmi o pofalowanej powierzchni. Na jej łodygach w kątach liści pojawiają się niepozorne, zielonkawe kwiaty o pięciu trójkątnych płatkach, które następnie przekształcają się w kuliste, pomarańczowe owoce zamknięte w beżową osłonkę. Osłonka ta jest podobna do tej, która otacza owoce miechunki, dlatego w innej klasyfikacji łacińska nazwa ashwagandhy brzmi Physalis somnifera.
Przykładamy wielką wagę do jakości oferowanych przez nas produktów, dlatego testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium MagLab.
Na Wasze życzenie do produktu Ashwagandha 400 dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
Jeśli chcesz otrzymać takie dokumenty, napisz do nas na kontakt@maglab.pl.
1. An Overview on Ashwagandha: A Rasayana (Rejuvenator) of Ayurveda. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3252722/
2. Ashwagandha. http://cms.herbalgram.org/herbalgram/issue99/hg99-herbprofile.html
3. Ashwagandha (Withania somnifera). https://www.herbrally.com/monographs/ashwagandha
4. Ashwagandha. https://examine.com/supplements/ashwagandha/
5. An investigation into the stress-relieving and pharmacological actions of an ashwagandha (Withania somnifera) extract.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6750292/
6. Exploratory study to evaluate tolerability, safety, and activity of Ashwagandha (Withania somnifera) in healthy volunteers. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23125505/
7. Examining the effect of Withania somnifera supplementation on muscle strength and recovery: a randomized controlled trial. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26609282/
8. Effects of eight-week supplementation of Ashwagandha on cardiorespiratory endurance in elite Indian cyclists. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23326093/
9. Withania somnifera. https://en.wikipedia.org/wiki/Withania_somnifera
10. Withania somnifera – (L.)Dunal. https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Withania+somnifera
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.
Telefon
+48 533 633 306
Email
sklep@magicznyogrod.pl
Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00
Obserwuj nas