Babka płesznik – nasiona
Babka płesznik (Plantago psyllium) reguluje wypróżnienia, wspomaga odchudzanie, przywraca równowagę we florze jelitowej i łagodzi podrażnienia w śluzówce przewodu pokarmowego. Jest bezpieczna dla osób w każdym wieku oraz dla kobiet w ciąży i karmiących.
Nasiona płesznika stosowano dawniej w przypadku kaszlu i dolegliwości ze strony układu oddechowego, gdyż zawarte w nim śluzy pomagały w odkrztuszaniu wydzieliny i koiły zmęczone drogi oddechowe. Przygotowywano z nich także okłady na skórę, które miały pomagać w przypadku podrażnień, wyprysków, stanów zapalnych czy trądziku, a ponadto znakomicie nawilżały i wygładzały skórę.
Nasiona babki płesznik obfitują w rozpuszczalne frakcje błonnika pokarmowego, co oznacza, że łagodnie regulują pracę jelit i nie powodują wzdęć. Są bardzo skuteczne w walce z zaparciami, a przy tym nie podrażniają ścian żołądka i jelit i są bezpieczne dla przewodu pokarmowego. Można je stosować w chorobie wrzodowej, zespole jelita drażliwego i w chorobach zapalnych jelit, a także u kobiet w ciąży i karmiących, dzieci i osób starszych.
Co więcej, błonnik pokarmowy obecny w babce płesznik pomaga uregulować metabolizm glukozy i cholesterolu, a śluzy pokrywające wewnętrzne ściany żołądka i jelit chronią je przed uszkodzeniami i podrażnieniami.
BABKA PŁESZNIK – DZIAŁANIE
Właściwości prozdrowotne:
- Dzięki wysokiej zawartości substancji śluzowych, zaliczanych do błonnika rozpuszczalnego, babka płesznik fantastycznie reguluje wypróżnienia. W obecności wody mocno pęcznieje, skleja zalegające treści w jelitach i ułatwia ich pasaż oraz wydalanie. W przypadku biegunek natomiast pomaga złagodzić nadmierną pracę jelit.
- Pęczniejące nasiona babki znakomicie sprawdzają się w procesie odchudzania. Kleik z nasion skutecznie zmniejsza apetyt, a także hamuje wchłanianie tłuszczów w przewodzie pokarmowym.
- Nasiona płesznika polecane są osobom o wrażliwych jelitach oraz tym, u których występują ubytki w błonie śluzowej żołądka lub dwunastnicy. Substancje śluzowe płesznika powlekają ściany przewodu pokarmowego i chronią je przed podrażnieniami i uszkodzeniami.
- Nasiona babki płesznik pełnią rolę prebiotyku – stanowią pokarm dla korzystnej mikroflory jelitowej i tym samym wspierają jej prawidłowy rozwój.
- Babka płesznik może być stosowana w ciąży i w okresie karmienia piersią. Jest również bezpieczna dla niemowląt, małych dzieci i osób w podeszłym wieku.
[1, 2]
BABKA PŁESZNIK – ZASTOSOWANIE
- zaparcia i biegunki
- odchudzanie
- dysbioza jelitowa
SKŁAD
Babka płesznik – nasiona mielone 100%. Surowiec najwyższej jakości!
BABKA PŁESZNIK – DAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA
1 łyżkę babki zalać szklanką gorącej wody i odstawić do napęcznienia na 15 minut. Spożywać 1-2 razy dziennie, najlepiej 30 minut przed posiłkiem i w godzinach popołudniowych. Popić dodatkowo szklanką wody.
PRZECIWWSKAZANIA I OSTRZEŻENIA
Nadwrażliwość na roślinę, niedrożność lub skurcze jelit.
Babki płesznik nie należy zażywać łącznie z lekami czy suplementami – może to znacznie obniżyć ich wchłanianie.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Babka płesznik należy do rodziny babkowatych (Plantaginaceae). Jej ojczyzną są kraje leżące nad Morzem Śródziemnym i tam obecnie występuje najobficiej, zarówno w stanie naturalnym jak i w uprawie. Pojawia się także w Zachodniej Azji i w Indiach. W Polsce była dawniej uprawiana, ale dziś raczej się jej nie spotyka.
Babka płesznik najlepiej rośnie w pełnym słońcu, ale toleruje różne gleby. Osiąga od 30 do 60 cm wysokości. Posiada wzniesioną, rozgałęzioną, łodygę, owłosioną u góry. Jej listki są wąskie, owłosione i pozbawione ogonków. Kwiaty są drobne i białe albo beżowe. Tworzą krótkie, kłosowate kwiatostany. W ich miejscu po zapyleniu pojawiają się torebki, każda z dwoma czarnymi, owalnymi nasionami.
BIBLIOGRAFIA
1. http://rozanski.li
2. http://www.czytelniamedyczna.pl
3. https://pl.wikipedia.org
4. https://www.pfaf.org