Korzeń i kora berberysu zwyczajnego (Berberis vulgaris) to surowce bogate w berberynę – alkaloid o licznych właściwościach prozdrowotnych, odgrywający istotną rolę zarówno w tradycyjnej jak i współczesnej medycynie.
Naturalnym obszarem występowania berberysu zwyczajnego jest Europa, północno-zachodnia część Afryki, Azja i Ameryka Północna. Zastosowanie medyczne tej rośliny posiada najdłuższą historię w Azji. Tradycyjna Medycyna Chińska i Ajurweda wykorzystują korę i korzeń berberysu już od kilku tysięcy lat, aby wesprzeć funkcjonowanie jelit i wątroby, złagodzić dolegliwości skórne, oczyścić organizm z bakterii, wirusów i grzybów oraz wzmocnić odporność. Berberys znali także starożytni Egipcjanie i stosowali go, aby uchronić się przed dżumą.
Właściwości prozdrowotne:
Berberyna to najważniejszy składnik aktywny zawarty w korzeniu berberysu.
Korzeń berberysu zawiera również inne alkaloidy izochinolinowe: berbaminę, palmatynę i magnoflorynę, które razem z berberyną określane są substancjami gorzkimi.
Dzięki wspólnemu działaniu tych substancji, berberys:
Korzeń berberysu zwyczajnego (Berberis vulgaris) 100%. Surowiec najwyższej jakości!
Berberys – herbata (korzeń cięty):
1-2 łyżeczki korzenia berberysu zalać szklanką wody, doprowadzić do wrzenia i gotować przez 5 minut, po czym przykryć i odstawić na 30 minut. Przecedzić. Spożywać 2 razy dziennie po pół szklanki.
Nalewka:
100 g korzenia berberysu zalać 500 ml alkoholu 40% lub czerwonego, wytrawnego wina. Odstawić na 7 dni w ciemnym miejscu, a następnie przefiltrować.
Nalewkę zażywać 2-3 razy dziennie w ilości 5-10 ml (1-2 łyżeczki) po rozpuszczeniu w szklance letniej wody, najlepiej z miodem, przez okres maksymalnie 2 tygodni. Po tym czasie zrobić 3-4-tygodniową przerwę.
Zewnętrznie nalewkę można stosować do przemywania zmian skórnych, takich jak trądzik, wypryski, opryszczka, zmiany atopowe i objawy alergiczne oraz do okładów na skórę i rany. Po rozcieńczeniu w szklance letniej wody nalewkę można wykorzystać do płukania jamy ustnej i gardła w przypadku zakażeń jamy ustnej, aft, wrażliwych dziąseł i zapalenia gardła.
Stosowanie wewnętrzne jest niezalecane w okresie ciąży i laktacji.
Berberys zwyczajny, znany również pod nazwą kwaśnica pospolita lub kwaśniec, to gatunek krzewu, który występuje powszechnie w całej w Europie. Rośnie w lasach, parkach i w okolicach pól uprawnych. Dorasta do 3 m wysokości. Jego gałązki pokryte są cierniami. Berberys rodzi pachnące, żółte kwiaty i drobne, ciemnoczerwone owoce jagodowe o podłużnym kształcie. Owoce berberysu dojrzewają we wrześniu i w październiku. Są twarde i bardzo kwaśne w smaku. W medycynie naturalnej wykorzystuje się owoce, korę, korzenie i liście berberysu. Dawniej berberys występował pospolicie w całej Polsce, jednak został w dużej części wytępiony przez rolników, kiedy odkryto, że jest pośrednim żywicielem rdzy zbożowej, patogenu niszczącego plony zbożowe.
Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu berberys korzeń (kora) cięty, berberys kora mielona dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail.
1. Berberis Vulgaris and Berberine: An Update Review. http://onlinelibrary.wiley.com
2. https://www.drugs.com
3. http://www.botanical.com
4. https://www.herbal-supplement-resource.com
5. http://www.luskiewnik.pl
6. http://www.drvikram.com
7. https://pl.wikipedia.org
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.
Telefon
+48 533 633 306
Email
sklep@magicznyogrod.pl
Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00
Obserwuj nas