Bylica pospolita ( Artemisia vulgaris) to roślina wieloletnia z rodziny astrowatych, która może być stosowana w przypadku problemów układu pokarmowego ze względu na swoje właściwości żółciotwórcze, przy zaburzeniach trawiennych, ale również jako kobiecy tonik regulujący procesy menstruacyjne,ziele o właściwościach uspokajających (stosowane niegdyś w przypadku padaczki), czy w stanach zapalnych zarówno wewnętrznie w postaci wywaru jak i zewnętrznie na skórę i włosy w celach pielęgnacyjnych.
Łacińska nazwa Artemisia rodziny astrowatych, wzięta została od antycznej postaci – władczyni Artemizji. Bylica pospolita dorasta do 1,5m wysokości, ma zdrewniałą łodygę, jest półkrzewem o gałęziach ułożonych choinkowo, który wydziela intensywny zapach. To popularny gatunek w naszym kraju, ale też w reszcie Europy, części Azji, Algierii i Tunezji, który został zawleczony w inne części świata.
Mimo to słabo znany, uważany za chwast i tak samo słabo wykorzystywany w Polsce. Natomiast w dawnych wierzeniach Bylica uchodziła z roślinę pomocną w czarach, odpędzaniu uroków i złych duchów. W starożytnej Japonii i Chinach sadzono ją w ogrodach i wieszano zasuszoną w drzwiach z tych też względów i aby odpędzić choroby. W Europie natomiast czyniono to samo by jej zapach odpędzał insekty. Artemisia Vulgaris była jedną z 9 sekretnych ziół podarowaną światu przez Odyna – Nordyckiego boga. Rzymianie natomiast umieszczali liście bylicy w swoich sandałach, by przyniosły one ulgę zmęczonym marszem stopom. W wielu kulturach szamańskich używano jej również do indukowania podróży astralnych i świadomych snów, w postaci palonej lub jako nalewka czy napar.
Właściwości prozdrowotne:
Bylica pospolita zawiera składniki m.in. goryczki, które wzmagają wydzielanie żółci, soków: jelitowego, żołądkowego i trzustkowego. Może być zatem stosowana przy różnego typu zaburzeniach trawiennych, nieżycie jelit, do pobudzenia łaknienia i przy niestrawności, wspomaga przyswajanie składników pokarmowych, reguluje wypróżnienia i działa tonizująco na wątrobę.
Mocny wywar z ziela bylicy stosowany na czczo będzie miał również działanie przeciwpasożytnicze. Ziele bylicy łagodzi też wzdęcia i bóle w przewodzie pokarmowym, oraz bóle menstruacyjne, jak również reguluje i pomaga wywołać miesiączkę (w zbyt dużej dawce może wywołać poronienie). W dawnych praktykach ludowych stosowano nasiadówki z zielem bylicy dla rozgrzania i rozluźnienia macicy. Ziele to może być również używane w kuchni jako przyprawa np. do tłustych mięs i sosów oraz dla poprawienia trawienia, dań ciężkostrawnych.
Bylica stosowana jest przy stanach zapalnych błony śluzowej i wrzodach żołądka, ale można ją stosować zewnętrznie w postaci nalewki bezpośrednio na skórę by zminimalizować stany zapalne, dla poprawienia krążenia. Może być stosowana przy problemach skórnych takich jak trądzik, wypryski, łojotok, a także jako dodatek do szamponu bądź płukanka na włosy, która wzmocni cebulki włosów i zapobiegnie przetłuszczaniu się włosów. Kąpiele z dodatkiem wywaru z bylicy pospolitej działają też kojąco w przypadku reumatyzmu.
Nalewka z bylicy pospolitej może być z powodzeniem stosowana przy lękach i nerwicy wegetatywnej, wpływa łagodząco na nerwy, zmniejsza napięcie, a kąpiele z dodatkiem ziela za sprawą olejków eterycznych i intensywnego zapachu działają relaksująco.
Zdrowotne zastosowanie obejmuje:
Zalać pełną łyżkę suszu szklanką wrzątku. Po ostudzeniu pić po pół szklanki dwa razy dziennie.
Olejek eteryczny ok. 0,5%, gdzie dominują 1,8-cineol, tujon, linalol, kamfen, borneol; ponadto kumaryny, laktony seskwiterpenowe (psylostachyina, wulgarna), glikozydy flawonoidowe.
Bylica pospolita zażywana w większych ilościach jest toksyczna! Nie należy zaczynać kuracji tym ziołem przy ostrym nieżycie żołądka lub jelit, ostrym zapaleniu wyrostka robaczkowego. Nie należy również przyjmować bylicy w okresie miesiączkowania, ciąży i karmienia.
1. http://rozanski.li
2. http://entheology.com
3. http://www.webmd.com
4. https://www.botanical.com
5. http://www.naturalneoczyszczanie.pl
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.
Telefon
+48 533 633 306
Email
sklep@magicznyogrod.pl
Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00
Obserwuj nas