Bylica roczna (Artemisia annua), zwana także bylicą jednoroczną, jest cenioną rośliną o bogatej, sięgającej czasów starożytnych historii wykorzystania. Wywodzi się z Azji, ale obecnie jest uprawiana na całym świecie.
Łacińska nazwa rodzaju, do którego należy bylica, nawiązuje do królowej Artemizji II, która, chcąc uczcić pamięć zmarłego męża, wypijała jego prochy zmieszane z wodą i przyprawami. Doniesienia o prawdopodobnie (bardzo) gorzkim smaku tej mieszanki skłoniły kronikarzy do skojarzeń z bylicą – rodzajem roślin słynącym z dostarczania bardzo konkretnych wrażeń smakowych.
Wśród nich, to właśnie bylicę roczną wyróżniają wyjątkowe właściwości, które uczyniły ją niezwykle cenną dla tradycyjnej medycyny chińskiej. Ta roślina była szczególnie doceniana za swoje zdolności do wspierania mechanizmów związanych z utrzymaniem odpowiedniej temperatury ciała i związanymi z tym stanami wywoływanymi przez silne reakcje termiczne. Dzięki bogatemu składowi chemicznemu, w tym zawartości artemizyniny, bylica roczna pomagała w dawnych praktykach w utrzymaniu równowagi wewnętrznej i wspieraniu naturalnych mechanizmów obronnych organizmu, zwłaszcza w obliczu jego intensywnych reakcji na różnorodne czynniki zewnętrzne (np. podczas narażenia na pasożyty wywołujące febrę).
[1, 2, 3, 5]
Pielęgnacja skóry.
Ekstrakt z ziela bylicy rocznej (Artemisia annua) standaryzowany na zawartość 98% artemizyniny. Bez dodatków. Najwyższa jakość!
Do użytku zewnętrznego.
Okład:
Zmieszaj niewielką ilość proszku z wodą do uzyskania pasty i zaaplikuj na skórę.
Kąpiel:
Rozpuść proszek w ciepłej wodzie i dodaj go do kąpieli.
Polecamy również: Nalewka z bylicy rocznej oraz olejek z bylicy rocznej.
Nadwrażliwość na roślinę, ciąża, karmienie piersią.
Bylica roczna należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). Może osiągać do 2 metrów wysokości. Ma proste, stojące łodygi, które są ozdobione drobnymi, aromatycznymi liśćmi o intensywnie zielonym kolorze. Kwiaty bylicy są małe i żółte, układają się w niewielkie kwiatostany, które pojawiają się latem i wczesną jesienią. Roślina ta jest dobrze przystosowana do różnorodnych warunków klimatycznych, co pozwala jej na szerokie rozprzestrzenienie w wielu regionach świata.
1. Artemisia annua. https://en.wikipedia.org/wiki/Artemisia_annua
2. Bylica roczna odkryta na nowo. https://www.jhi.pl/artykuly/bylica-roczna-odkryta-na-nowo,7229
3. Artemizja II. https://pl.wikipedia.org/wiki/Artemizja_II
4. Study on the Repairing Effect of Cosmetics Containing Artemisia annua on Sensitive Skin. https://www.scirp.org/journal/paperinformation?paperid=98155
5. Artemisinins: their growing importance in medicine. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2758403/