Chaparral (Larrea tridentata)
Wykazuje pozytywny wpływ na skórę, wspierając procesy regeneracji i gojenia się.
Roślina ta jest krzewem rosnącym na terenach pustynnych Ameryki Północnej i Południowej. Co niesamowite, jest to jedna z najstarszych roślin żyjących na Ziemi. Szacuje się, że potrafi dożyć nawet 11 000 lat!
Od dawna wykorzystywali ją rdzenni Indianie w swojej naturalnej medycynie. Przed nastaniem ery syntetycznych leków, z liści chaparral sporządzali mikstury na przeziębienie, bóle kości i stawów, skurcze jelit, ukąszenia węży i choroby skóry, a także maści na oparzenia. Indianie z plemienia Coahuilla leczyli chaparralem gruźlicę, plemię Papago stosowało go na sztywność kończyn i bóle menstruacyjne, a Indianie Pima przykładali gotowane liście chaparralu na rany, żeby wspomóc gojenie. Suche, zmielone liście służyły jako dezodorant. Dziś chaparral jest wciąż znany i wykorzystywany w zielarstwie meksykańskim.
W XX wieku chaparral był popularnym suplementem w USA. Jego liście parzono jako herbatkę odchudzającą, a ponadto wierzono, że roślina ta leczy raka skóry i wzmacnia organizm zarażony wirusem HIV. Żadne z tych zastosowań nie zostało poparte badaniami. Dziś nie zaleca się spożywania jakichkolwiek preparatów z tej rośliny, gdyż zawarte w niej związki mogą uszkodzić wątrobę i nerki.
CHAPARRAL – DZIAŁANIE
Właściwości prozdrowotne:
Chaparral wyjątkowo dobrze dba o skórę i pomaga zredukować zmiany dermatologiczne.
CHAPARRAL – ZASTOSOWANIE
Pielęgnacja skóry egzemowej i trądzikowej, skórnych zmian zapalnych, łupieżu, przebarwień, krost, ran itp.
SKŁAD
Liście chaparral 100%. Surowiec najwyższej jakości!
SPOSÓB UŻYCIA
Do użytku zewnętrznego!
Z liści chaparral należy przygotować mocny napar lub odwar. Ilość liści zależy od tego, jaką powierzchnię skóry chcemy potraktować. Do przemywania twarzy i okładów na nieduże fragmenty skóry wystarczą 1-3 łyżki ziela. W przestudzonym naparze należy zamoczyć kawałek bawełnianej tkaniny i nałożyć go na skórę. Przy większej ilości zmian skórnych najlepiej jest przygotować mocny wywar i wlać go do kąpieli.
Chaparral mielony:
Proszek wymieszaj z wodą tak, aby uzyskać jednolitą masę. Zastosują ją jako maseczkę na twarz lub jako okład na skórę.
PRZECIWWSKAZANIA
Nadwrażliwość na roślinę.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Larrea tridentata jest pustynnym krzewem z rodziny parolisowatych. Występuje na południu Stanów Zjednoczonych, w północnym Meksyku oraz na suchych obszarach Ameryki Południowej. Osiąga 2-6 m wysokości. Jej gałązki są mocne i zdrewniałe. Porośnięta jest małymi, grubymi i twardymi listkami o lśniącej powierzchni. Rodzi żółte, 5-krotne kwiaty, które po zapyleniu przekształcają się w owalne owoce pokryte puchem. Dzięki niemu mogą być rozsiewane przez wiatr.
BIBLIOGRAFIA
1. http://magicznyogrod.info
2. https://www.webmd.com
3. https://www.drugs.com
4. https://pl.wikipedia.org
5. https://en.wikipedia.org
6. https://www.sciencedirect.com