• Cryptolepis korzeń
    rotator-prawo
    rotator-lewo
  • Cryptolepis korzeń
    rotator-prawo
    rotator-lewo
Cryptolepis sanguinolenta

Cryptolepis korzeń

Zwany jest również ghanijską chininą. Afrykańczycy stosowali go na wszelkie zakażenia bakteryjne, wirusowe, grzybicze oraz pasożytnicze.

    • ; 1
  • W magazynie: 0 sztuk
    26,74
    W magazynie: 0 sztuk
    26,74
    Dodaj
    do ulubionych
  • Najniższa cena produktu w ostatnich 30 dniach:

  • Produkt chwilowo niedostępny.

  • Wybrany wariant jest teraz niedostępny.

    Powiadom mnie, gdy się pojawi:

Cryptolepis – korzeń

Cryptolepis sanguinolenta występuje w Afryce Środkowej na obszarach tropikalnych, porośniętych lasami deszczowymi. Jest pnączem wykorzystującym inne rośliny jako „tyczki” do swojego wzrostu. Korzenie cryptolepisu już wieku temu używane były przez lokalnych mieszkańców tego kontynentu – głównie w medycynie tradycyjnej, ale także do pozyskiwania żółtego barwnika. Z uwagi na drugie zastosowanie cryptolepis nazywany bywa yellow-die root. Afrykańczycy natomiast mówią na niego nimiba, kadze lub gangmau – i z takimi nazwami zetkniemy się na lokalnym targu w Ghanie lub Mali. Jeszcze jedna nazwa – ghanian quinine – nawiązuje do jednego z głównych zastosowań cryptolepisu w afrykańskiej medycynie tradycyjnej.

Korzenie cryptolepisu obfitują w alkaloidy, głównie w kryptolepinę, która odpowiada za ich żółty kolor. Ponadto, wg. badań laboratoryjnych, kryptolepina wykazuje zdolność do niszczenia licznych bakterii, grzybów i pasożytów. To najprawdopodobniej z tego powodu korzenie cryptolepis stosowane były dawniej w przypadku malarii i wielu innych chorób zakaźnych, takich jak rzeżączka, odra, czerwonka, cholera, zapalenie wątroby, płuc lub układu moczowego. Lokalni znachorzy zalecali je również na nadciśnienie i bezsenność, a także mężczyznom na wzmocnienie libido.

Zewnętrznie także stosowano cryptolepis: wyciągami z jego korzeni przemywano skórę dotkniętą infekcją lub w miejscu ukąszenia przez węża, pająka lub jakiegoś owada. Miało to na celu oczyszczenie rany, zmniejszenie bólu i pobudzenie procesów gojenia się.

Afrykańczycy sporządzali z korzeni cryptolepis wywary albo po prostu je żuli. Aby zrobić wywar, rozdrabniali je na mniejsze części i gotowali w wodzie przez kilka minut, aż do uzyskania mocnego wyciągu.


SKŁAD


Cryptolepis saunguinolenta – korzeń mielony 100%. Najwyższa jakość!


DAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA


1 płaską łyżeczkę mielonego cryptolepis zalej szklanką gorącej wody. Stosuj zewnętrznie 2-3 razy dziennie.


PRZECIWWSKAZANIA


Ciąża, karmienie piersią, nadwrażliwość na roślinę.


CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY


Cryptolepis sanguinolenta to roślina pnąca o cienkich (ale mocnych), zielonych pędach, dorastająca do 8 m długości. Wytwarza ciemnozielone liście o jajowatym kształcie i lśniącej powierzchni oraz charakterystyczne, bladożółte kwiaty o pięciu płatkach, długich i pozwijanych na końcach. Pod ziemią tworzy niezbyt grube korzenie o walcowatym kształcie i żółtawym wnętrzu. Cryptolepis występuje naturalnie w tzw. lasach galeriowych tropikalnej Afryki – są to wilgotne lasy równikowe, rosnące gęsto wzdłuż rzek.


ŹRÓDŁA


1. Cryptolepis sanguinolenta (PROTA). https://uses.plantnet-project.org/en/Cryptolepis_sanguinolenta_(PROTA)
2. Cryptolepis sanguinolenta. http://tropical.theferns.info/viewtropical.php?id=Cryptolepis%20sanguinolenta
3. The Clinical Efficacy of Cryptolepis Sanguinolenta in the Treatment of Malaria. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2956313/
4. Cryptolepis sanguinolenta. https://en.wikipedia.org/wiki/Cryptolepis_sanguinolenta



Kraj pochodzenia: Ghana
Zastosowanie: bóle , rany i otarcia, po ukąszeniach owadów
Ostrzeżenia: nie stosować w ciąży, nie stosować podczas laktacji, do użytku zewnętrznego

Masz pytanie? Napisz do nas

Ocena Ogólna: (5.00/5)

Opinie klientów

  • Ocena: (5/5)

    Czesław L., W dniu: 02.08.2022

    Polecam to niezawodne zioło! U mnie działa na groźną bakterię pałeczka ropy błękitnej w połączeniu z alchornea.

Polecane dla Ciebie

    Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

      OK