• Dyptam korzeń - Krzew Mojżesza
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • Dyptam korzeń - Krzew Mojżesza
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • Dyptam korzeń - Krzew Mojżesza
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • Dyptam korzeń - Krzew Mojżesza
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • Dyptam korzeń - Krzew Mojżesza
  rotator-prawo
  rotator-lewo
Dictamnus albus

Dyptam korzeń - Krzew Mojżesza

 • W magazynie: 20 sztuk
  14,90
  W magazynie: 20 sztuk
  14,90
  W magazynie: 49 sztuk
  21,00
 • Koszt przesyłki już od 9,90 zł


  Darmowa dostawa na terenie Polski od 150zł.


  Z uwagi na ogromną ilość zamówień termin realizacji może ulec wydłużeniu.


  Po przyjęciu zamówienia do realizacji nie ma możliwości jego edycji.

 • Wybrany wariant jest teraz niedostępny.

  Powiadom mnie, gdy się pojawi:

Korzeń dyptamu jesionolistnego (Dictamnus albus) to ceniony, chociaż mało znany surowiec zielarski. Pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z chińskich tekstów medycznych datowanych na ok. 600 r. W Tradycyjnej Chińskiej Medycynie kora korzenia dyptamu, nazywana Pai-hsien jest stosowana na reumatyzm, przeziębienia, bóle głowy i żółtaczkę.
Niektóre źródła podają, że to właśnie dyptam jesionolistny był gorejącym krzewem, który ujrzał Mojżesz w Egipcie. Uważa się, że duże stężenie olejków eterycznych uwalniających się w upalne, słoneczne dni może doprowadzić do samozapłonu, wywołując efekt „płonącego krzewu”.

Od najdawniejszych czasów doceniano właściwości oczyszczające i odtruwające dyptamu. Dyptam nie tylko pomagał usuwać toksyny wraz z moczem, ale również wykorzystywany był do okładów na zatrute rany i miejsca po ukąszeniu jadowitych zwierząt. Uważany był również za roślinę o działaniu wzmacniającym i regulującym. Zalecano go kobietom na nieregularne miesiączki lub białe upławy. W postaci odwaru korzeń dyptamu stosowany był często w celu złagodzenia niestrawności lub innych dolegliwości układu pokarmowego (np. refluks, zatrucia, kolki). Zwalczano nim także pasożyty.


DZIAŁANIE I ZASTOSOWANIE

Właściwości prozdrowotne

 • Działa oczyszczająco i odtruwająco na organizm (również moczopędnie).
 • Wspomaga trawienie i reguluje pracę przewodu pokarmowego.
 • Wzmacnia organizm.
 • Poprawia kondycję skóry, rozświetla cerę.

Wyciągi i odwary z korzenia dyptamu mogą być wykorzystane w kuracjach oczyszczających i odtruwających. Korzeń dyptamu pomaga usunąć szkodliwe metabolity i dostarcza organizmowi niezbędnych antyoksydantów. Korzeń dyptamu wykazuje działanie wzmacniające i ochronne, wspomaga procesy regeneracji. Wpływa korzystnie w nieżytach przewodu pokarmowego, niestrawności, kolkach czy wzdęciach. Z powodzeniem może służyć do pielęgnacji skóry problematycznej lub wypryskami, w tym celu można sporządzić napar do przemywania cery, należy jednak zachować ostrożność i unikać ekspozycji na słońce (ze względu na działanie fotouczulające, które może spowodować oparzenie).


SKŁAD

Opakowanie zawiera korzeń dyptamu jesionolistnego (Dictamnus albus).

Korzenie zawierają m.in. diktamninę (od 0,04 do 0,09%), gamma-fagarynę, skimmianę.


DYPTAM KORZEŃDAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA


Dyptam – herbata (cięty korzeń):

Odwar

1 g – 2 g rozdrobnionego korzenia dyptamu na szklankę wody. Doprowadzić do wrzenia, następnie gotować jeszcze pod przykryciem na małym ogniu przez 5 minut. Odstawić na 20 minut, przecedzić. Wypijać 2 razy dziennie po szklance odwaru.


INTERAKCJE I DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Nie stosować w ciąży i w okresie karmienia piersią.

U dzieci można stosować od 7 roku życia.

Furanokumaryny zawarte w korze dyptamu zwiększają wrażliwość skóry na światło, dlatego przy zażywaniu dyptamu nie należy opalać się na słońcu lub w solarium.


SYNERGIA

W terapii napięcia przedmiesiączkowego u kobiet lub nadwrażliwości zaleca się mieszać korzeń dyptamu z kozłkiem, melisą i lawendą (sporządzić napar).


CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY


Dyptam jesionolistny, syn. dyptam biały (Dictamnus albus, syn. Dictamnus fraxinella, Fraxinella dictamnus) należy do gatunków stepowych, występuje także w widnych suchych lasach liściastych i w zaroślach skalnych. Do Polski przywędrował prawdopodobnie z południowego wschodu i stanowi osobliwość roślinną w naszej rodzimej florze.

Współcześnie jest gatunkiem zagrożonym, objętym całkowitą ochroną. Ze względu na piękny wygląd jest często uprawiany w domowych ogródkach i parkach. Dyptam ma swoisty cynamonowo-cytrynowy zapach, który pochodzi od wydzielanego obficie olejku eterycznego.
Najczęściej stosowanym surowcem zielarskim jest korzeń, ale w medycynie ludowej wykorzystuje się także ziele, kwiaty oraz nasiona.


JAKOŚĆ PRODUKTÓW


Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.

Do produktu Dyptam korzeń cięty (mielony) dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:

 • Certyfikat analizy
 • Specyfikację jakościową

W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail


BIBLIOGRAFIA


1. Baj, T., Wolski, T., (2005). Gorejący krzew Mojżeszowy. Panacea Nr 1 (10), s.10-13. http://www.panacea.pl
2. Baj, T., Wolski, T., (2014). Systematyka gatunku Dictamnus oraz skład fitochemiczny dwu odmian dyptamu jesionolistnego (Dictamnus albus L. cv. Albifloers i cv. Rosa Purple). Cz. I. Postępy Fitoterapii 3, s. 166-179. http://www.postepyfitoterapii.pl
3. Baj, T., Wolski, T., (2014). Systematyka gatunku Dictamnus oraz skład fitochemiczny dwu odmian dyptamu jesionolistnego (Dictamnus albus L. cv. Albifloers i cv. Rosa Purple). Cz. II. Postępy Fitoterapii 4, s. 216-226. http://www.postepyfitoterapii.pl
4. Różański, H., Korzeń, kwiat i liść dyptamu jesionolistnego – Radix, Flos et Folium Dictamni albi w praktycznej fitoterapii. Dyptam w dawnej medycynie. http://rozanski.li

***

Część rośliny: korzeń
Sposób zbioru: Z upraw konwencjonalnych
Tradycyjna medycyna: Chińska
Kraj pochodzenia: Chiny
Zdrowie: Zdrowie skóry, Drogi moczowe, Trawienie, Przeciwutleniacze, antyoksydanty
Zastosowanie: Oczyszczanie organizmu, Pielęgnacja twarzy
Ostrzeżenia: Nie stosować w ciąży, Nie stosować podczas laktacji, Fotouczulający

Masz pytanie? Napisz do nas

Ocena Ogólna: (5.00/5)

Opinie klientów

 • Ocena: (5/5)

  Ryszard K., W dniu: 21.05.2019

  korzeń czysty,dobra jakość

 • Ocena: (5/5)

  Halina P., W dniu: 15.01.2016

  To prawdziwy kret żył.polecam

Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

  OK