Ekologia bez ascezy

Bądź zmianą jaką chcesz widzieć w świecie

Docierające zewsząd informacje o tempie wymierania gatunków, zmieniającym się klimacie, rosnącej ilości zanieczyszczeń gleby, atmosfery i wody nie pozostawiają wątpliwości, że jesteśmy świadkami pogłębiającego się kryzysu ekologicznego. Epidemia zaburzeń psychicznych oraz niska satysfakcja z życia mówią jeszcze więcej o jakości naszego życia. Otaczamy się coraz większą ilością przedmiotów, żyjemy coraz sterylniej i wygodniej… ale coraz mniej życia w naszym życiu!
Zapominamy, że to bioróżnorodność utrzymuje nasze kruche życie.


Ekologia w pierwszym odruchu kojarzy się z potrzebą rezygnacji z większości dóbr dostarczanych przez zdobycze nauki i obniżenia komfortu życia, ale czy tak jest na pewno?

Możemy zastąpić ogromną ilość chemicznych środków trafiających do Ziemi i do oceanów, nie tracąc z wygody i prostoty, do których się przyzwyczailiśmy.

Płyn z orzechów piorących to świetna alternatywa nie tylko dla proszków i płynów do prania, ale także dla mydła, szamponu i środków do mycia różnych powierzchni. Pozyskuje się go z łupin orzechów piorących, z których najpierw sporządza się mocny wywar, a następnie odparowuje go, aby zgęstniał. W skład płynu wchodzą saponiny [łac. saponis oznacza „mydło”], które powodują pienienie się wody, odplamiają i czyszczą.

Poszukując przyjaznej dla środowiska „chemii domowej” okazało się, że Przyroda na długo przed ludźmi wynalazła środki powierzchnio czynne, czyli substancje odpowiadające za właściwości myjące detergentów. W dodatku ich źródła są odnawialne, bo orzechy rosną na drzewach.

Mukorossi łączy w sobie cechy, na których nam zależało – jest przyjazny dla środowiska, biodegradowalny, jego źródła są odnawialne a jednocześnie jest wygodny na miarę XXI wieku.Ratowanie zagrożonych gatunków, troszczenie się o życie na Ziemi jest konieczne nie tylko ze względu na fakt, iż człowiek nie może bez niej istnieć, ale ponieważ przyroda naprawdę posiada wartość samą w sobie.

Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

  OK