Galasy – ekstrakt 80% kwasu galusowego
Galasy (galla) to narośla pojawiające się na różnych częściach roślin o intrygujących kształtach i kolorach. Powstają w wyniku zaatakowania rośliny, najczęściej przez specyficzne owady, np. galasówki, ale mogą je także indukować bakterie, wirusy, grzyby lub pasożyty. Pomimo tego, iż galas jest produkowany przez roślinę w celach obronnych, to jednak władzę nad nim posiada intruz, dla którego wytwór ten jest schronieniem i źródłem cennych składników odżywczych. Atakujące w ten sposób roślinę owady nadgryzają jej tkankę i wstrzykują do środka substancje, które pobudzają roślinę do wytworzenia galasu, a następnie składają w jego wnętrzu jaja albo po prostu w nim zimują. Rosnący dookoła galas chroni przebywające w nim osobniki, a dodatkowo „zasysa” okoliczne składniki odżywcze, dając im w ten sposób pokarm. Gdy nadchodzi wiosna, owady opuszczają galas, wygryzając w nim otwór.
Galasy mają różne kształty i kolory w zależności od tego, na jakiej roślinie występują i kto je spowodował. Mogą przybierać kształt stożków, szyszek, guzów, wybrzuszeń, nitek, spirali, grudek i wielu innych, często nieregularnych brył. Jedne galasy zlewają się kolorystycznie z rośliną, a inne wręcz przeciwnie – mogą być np. czerwone. W Polsce możemy zetknąć się najczęściej z galasami powstałymi na liściach dębu, zwanych dębowymi jabłkami z uwagi na ich kulisty kształt oraz rumieniec.
Ze względu na to, iż galasy pochłaniają wiele cennych składników odżywczych i biologicznie czynnych, wykorzystuje się je w zielarstwie. Obfitują zwłaszcza w taniny, kwas taninowy i kwas galusowy. Są wartościowym surowcem ściągającym o szerokim wachlarzu zastosowań w farmakologii i kosmetyce. Ekstrakty z galasów to doskonałe składniki maści wspomagających gojenie, zasypek na rany, czy okładów przeciwbólowych i znieczulających. Po wymieszaniu z wodą nadają się do przemywania ran, które odkażają i promują ich gojenie. Mogą być także dodawane do kosmetyków dla skóry tłustej, trądzikowej i z wypryskami. Pomagają ją osuszyć i oczyścić oraz regulują wydzielanie sebum.
Oferowany przez nas ekstrakt powstał z galasów, które wyrastają na sumaku chińskim (Rhus chinensis). Są to galasy pochodzące z Chin, wykorzystywane od tysięcy lat w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej. Pojawiają się na liściach i ogonkach liściowych sumaka w wyniku zaatakowania go przez mszyce z gatunku Schlechtendalia chinensis i Schlechtendalia peitan. Jak wszystkie galasy, zawierają dużo tanin i kwasów organicznych. Obecnie wykorzystuje się je jak wyżej, ale warto wiedzieć, że dawniej były też stosowane wewnętrznie. TCM zalecała je w przypadku biegunek, krwawień wewnętrznych, nadmiernej potliwości oraz kaszlenia i plucia krwią.
DZIAŁANIE
Ekstrakt z galasów chińskich wykazuje działanie:
- ściągające,
- zasklepiające rany,
- antyseptyczne i oczyszczające,
- przeciwzapalne,
- miejscowo znieczulające i przeciwbólowe,
- hamujące krwawienie,
- regulujące wydzielanie sebum,
- uszczelniające pory.
[1, 2]
ZASTOSOWANIE
Jako składnik kosmetyków, maści i innych preparatów do użytku zewnętrznego. Ponadto do płukania zębów i do okładów na oczy.
SKŁAD
Ekstrakt z galasów sumaka chińskiego standaryzowany na zawartość 80% kwasu galusowego.
SPOSÓB UŻYCIA
Stosować w stężeniu 6-12% w roztworach wodnych, kosmetykach i okładach.
Do użytku zewnętrznego.
PRZECIWWSKAZANIA
Wystąpienie alergii skórnej.
BIBLIOGRAFIA
1. rme.cbr.net.pl [dostęp: 2017-10-02]
2. rozanski.li [dostęp: 2017-10-02]
3. https://en.wikipedia.org
4. https://pl.wikipedia.org
5. https://manualzielarski.pl
6. http://tropical.theferns.info