Glukomannan w proszku
Glukomannan konjac to błonnik pochodzący z rośliny o potocznej nazwie konjac, a oficjalnej – dziwidło Riviera (Amorphophallus konjac). Wydobywa się go z bulw dziwidła, które są jadalne i wykorzystywane w kuchni dalekowschodniej, zwłaszcza japońskiej. Konjac posiada neutralny smak, ale Japończycy lubią go za konsystencję, która pozwala na szerokie zastosowanie kulinarne.
Wykonuje się z niego makaron i desery, a także jada w potrawach słonych w połączeniu z mięsem i rybą. Produkty z konjaku są galaretowate i śliskie. Nie zdobyły popularności w Europie ani za smak, ani za konsystencję, ale za to, że dostarczają znikomych ilości kalorii i pęcznieją w żołądku, co wykorzystuje się w dietach odchudzających. Na półkach sklepów w Europie znaleźć możemy na przykład makaron konjac „0 kcal”, określany w Japonii jako shirataki. 100 g konjaku to zaledwie 6 kcal [1, 2, 3].
Ze względu na swoje właściwości teksturotwórcze, glukomannan konjac pełni rolę naturalnego zagęstnika i emulgatora w produkcji żywności. Oznaczony jest symbolem E425 ii [4].
Konjac w proszku możemy wykorzystać zarówno w diecie odchudzającej jak i w eksperymentach kulinarnych.
GLUKOMANNAN – DZIAŁANIE
Właściwości prozdrowotne:
- Glukomannan to błonnik rozpuszczalny. Oznacza to, że chłonie duże ilości wody i pęcznieje. Kiedy dzieje się to w żołądku, spada nam apetyt, ponieważ czujemy się najedzeni. Co więcej, kiedy taki napęczniały glukomannan wędruje dalej jelitami, zabiera ze sobą resztki pokarmu i pomaga je wydalić, oczyszczając przewód pokarmowy [5].
- Błonnik rozpuszczalny to fantastyczny sposób na zaparcia. Nie podrażnia jelit i nie wymusza ich ruchów perystaltycznych, jak to robią klasyczne środki przeczyszczające. Dlatego można go spożywać codziennie, bez obaw o rozleniwienie jelita [5].
- Długofalowe pozytywne skutki codziennego stosowania błonnika rozpuszczalnego to regulacja poziomu cholesterolu i glukozy we krwi. Nie od dziś wiadomo, że błonnik rozpuszczalny zmniejsza wchłanianie cukrów i cholesterolu oraz zwiększa ich wydalanie. To mobilizuje organizm do zużywania swoich zapasów glukozy i cholesterolu, co skutkuje obniżeniem ich poziomu we krwi [5].
GLUKOMANNAN – ZASTOSOWANIE
- dieta, odchudzanie, redukcja
- dla poprawy metabolizmu glukozy i cholesterolu
- kuchnia azjatycka
SKŁAD
Glukomannan konjac w proszku 100%. Surowiec najwyższej jakości!
GLUKOMANNAN – DAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA
Wymieszać pół lub jedną płaską łyżeczkę proszku w 0,5 szklanki wody. Spożywać na 15 minut przed posiłkami. Popić co najmniej jedną szklanką wody. Nie stosować na noc.
Zagęszczanie potraw:
1-4 łyżeczki konjaku wymieszaj najpierw z niewielką ilością zimnego płynu, np. wody, bulionu, wina, mleka, aż do uzyskania gładkiej konsystencji. W takiej postaci możesz go dodawać do potraw. Dodając proszek bezpośrednio do potrawy otrzymasz niemożliwe do usunięcia grudki. W wysokiej temperaturze konjac szybko pęcznieje, dlatego należy go rozpuszczać w zimnym płynie, ale po rozpuszczeniu może być dodany do potrawy gorącej.
Ilość konjaku zależy od pojemności tego, co chcesz zagęścić. 1 łyżeczka przypada zwykle na 1 szklankę płynu. Jeśli dopiero zaczynasz eksperymenty z konjakiem, użyj na początku mniejszej ilości.
PRZECIWWSKAZANIA
Nadwrażliwość na produkt.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Dziwidło Riviera (Amorphophallus konjac) należy do rodziny obrazkowatych. Pochodzi z chińskiej prowincji Yunnan, skąd rozprzestrzenił się na inne obszary tropikalne. Uprawiany jest w Azji i w Europie, nie tylko dla swoich jadalnych bulw, lecz także z uwagi na walory dekoracyjne. Cała roślina wygląda naprawdę zjawiskowo. Jej bulwa może wyrosnąć nawet na 20 cm nad ziemię i osiągnąć grubość 30 cm. Z bulwy wyrasta gruba, mięsista łodyga zakończona ogromnym, osobliwym kwiatostanem. Kwiatostan jest purpurowo-fioletowy. Ma postać wielkiego kielicha, wewnątrz którego znajduje się potężna kolba. U jej nasady znajdują się drobne kwiaty męskie i żeńskie, które potem przekształcają się w owoce jagodowe. Łodyga kwiatostanowa jest zielona, pokryta jasnymi plamkami. Nie ma na niej liści, są tylko łuski. Dziwidło wytwarza jeden liść właściwy, który wyrasta na osobnym pędzie z podziemnej bulwy lub kłącza. Liść dzieli się pierzasto na mniejsze listki i może osiągnąć bardzo duże rozmiary [1].
BIBLIOGRAFIA
1. https://pl.wikipedia.org
2. https://jw-webmagazine.com
3. http://www.konnyaku.or.jp
4. http://www.haccp-polska.pl
5. https://www.webmd.com