Momordia charantia

Gorzki melon owoc

Wspomaga odchudzanie i pomaga uregulować poziom glukozy i cholesterolu we krwi.

 • W magazynie: 3 sztuk
  10,95
  W magazynie: 3 sztuk
  10,95
  W magazynie: 0 sztuk
  39,90
  W magazynie: 0 sztuk
  12,75
 • Koszt przesyłki już od 9,90 zł


  Darmowa dostawa na terenie Polski od 150zł.


  Z uwagi na ogromną ilość zamówień termin realizacji może ulec wydłużeniu.


  Po przyjęciu zamówienia do realizacji nie ma możliwości jego edycji.

 • Wybrany wariant jest teraz niedostępny.

  Powiadom mnie, gdy się pojawi:

Gorzki melon (Momordica charantia) słynie z tego, że skutecznie pomaga uregulować i utrzymać prawidłowy poziom glukozy we krwi. Ponadto wspomaga odchudzanie, a także sprzyja utrzymaniu odpowiedniego poziomu cholesterolu i triglicerydów we krwi.

Gorzki melon to owoc o niesamowitym wyglądzie. Swoim podłużnym kształtem przypomina ogórek, a jego cechą charakterystyczną jest skórka pokryta licznymi brodawkami. Kiedy w pełni dojrzeje, staje się pomarańczowy, a jego nasiona – jaskrawoczerwone. Niedojrzały ma zieloną skórkę i białe nasiona. Zarówno dojrzały jak i niedojrzały owoc znajduje zastosowanie w medycynie tradycyjnej oraz w kuchni indyjskiej, bengalskiej, amazońskiej, karaibskiej i afrykańskiej.

Medyczne wykorzystanie gorzkiego melona posiada bardzo długą historię. W przeszłości rdzenna ludność zamieszkująca obszary występowania tego owocu stosowała go w przypadku malarii, gorączki, infekcji wirusowych i bakteryjnych, problemów skórnych oraz w pozbywaniu się pasożytów. Nieco później gorzki melon stał się popularnym składnikiem w terapii zaawansowanej cukrzycy i nowotworów. Wspomagano nim także trawienie, pracę wątroby i gojenie się ran.


DZIAŁANIE

Właściwości prozdrowotne gorzkiego melona

 • Korzystnie wpływa na metabolizm glukozy [1]

Gorzki melon zawiera szereg związków bioaktywnych, które pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Udowodniło to już bardzo wiele badań naukowych, a dzieje się to poprzez kilka mechanizmów:
związki te stymulują tkankę mięśniową do wykorzystywania glukozy krążącej we krwi, obniżają wchłanianie glukozy w jelitach, hamują aktywność enzymów glukoneogenezy – reakcji, podczas której organizm pozyskuje glukozę z innych źródeł, niż węglowodany, pobudzają aktywność kluczowego enzymu biorącego udział w reakcji rozpadu cząsteczki glukozy, w wyniku której powstaje energia (szlak pentozofosforanowy), chronią komórki beta trzustki, które wytwarzają insulinę i wspierają ich prawidłowe funkcjonowanie.

 • Wspomaga odchudzanie i pomaga uregulować poziom cholesterolu i triglicerydów we krwi [2]

Kolejną, dobrze udokumentowaną cechą prozdrowotną gorzkiego melona jest jego wpływ na masę ciała i metabolizm lipidów. W jednym z eksperymentów na zwierzętach okazało się, że suplementacja ekstraktu z gorzkiego melona zapobiegła przyrostowi masy ciała u szczurów karmionych dietą wysokotłuszczową. Zahamowała również przyrost wisceralnej (brzusznej) tkanki tłuszczowej i wpłynęła na obniżenie poziomu cholesterolu całkowitego i LDL oraz triglicerydów we krwi u badanych zwierząt. Wyniki te sugerują, że gorzki melon może stanowić dobre wsparcie w odchudzaniu oraz pomóc w utrzymaniu prawidłowego profilu lipidowego.

 • Inne [1,3,4,5]
 • Wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne
 • Wspiera prawidłową odpowiedź organizmu na stan zapalny
 • Wspomaga organizm w zwalczaniu infekcji bakteryjnych i wirusowych
 • Wykazuje ochronny wpływ na wątrobę i układ sercowo-naczyniowy
 • Sprzyja gojeniu się ubytków w błonie śluzowej żołądka i dwunastnicy


SKŁAD

Gorzki melon 100%. Surowiec najwyższej jakości.

W skład gorzkiego melona wchodzą substancje bioaktywne z grupy fenoli, flawonoidów, izoflawonów, terpenów, antrakinonów i glukozynolanów.


SPOSÓB UŻYCIA

Owoce zmielić. Pół lub 1 łyżeczkę mielonych owoców wymieszać z jogurtem, sokiem lub niewielką ilością wody. Spożywać 2 razy dziennie.


PRZECIWWSKAZANIA

Ciąża i okres karmienia piersią, podatność na hipoglikemię, nadwrażliwość na produkt.

Ostrzeżenia

Wysokie dawki gorzkiego melona mogą spowodować bóle brzucha, biegunkę, mdłości i bóle głowy.
Osoby z cukrzycą typu 2 powinny monitorować poziom glukozy we krwi podczas stosowania gorzkiego melona, aby w razie potrzeby zmodyfikować wraz z lekarzem dawkę leków przeciwcukrzycowych.


CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY


Momordica charantia to po polsku balsamka lub przepękla ogórkowata. Należy do rodziny dyniowatych. Pochodzi z Indii i występuje w krajach tropikalnych położonych w Azji Południowo-Wschodniej, Ameryce Południowej i Środkowej oraz w Afryce Wschodniej. Jest rośliną jednoroczną.
Przepękla ma cienką, owłosioną łodygę, która pnie się lub płoży za pomocą wąsów czepnych. Jej długość może sięgać do 3 m. Porasta dużymi liśćmi 7-9 klapowanymi o jasnozielonym kolorze, które składają się z elementów o wydłużonym, jajowatym kształcie, piłkowanych lub falowanych brzegach i zaostrzonych końcach. Kwiaty są jasnożółte, mają pięć pomarszczonych płatków i mały, pomarańczowy środek. Owoc przepękli nazywany jest gorzkim melonem. W smaku jest bardzo gorzki, ale wyglądem wcale nie przypomina melona. Ma podłużny, owalny kształt, a jego powierzchnia usiana jest brodawkami. Na początku jest zielony i zawiera białe nasiona w środku, a w miarę dojrzewania jego skórka staje się pomarańczowa, a nasiona jaskrawoczerwone.


BIBLIOGRAFIA


1. Antidiabetic effects of Momordica charantia(bitter melon) and its medicinal potency. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
2. The effects of Momordica charantia on obesity and lipid profiles of mice fed a high-fat diet. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
3. Bitter melon: a panacea for inflammation and cancer. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
4. Beneficial Role of Bitter Melon Supplementation in Obesity and Related Complications in Metabolic Syndrome. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
5. Antiulcer activity of methanolic extract of Momordica charantia L. in rats. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
6. http://www.rain-tree.com
7. https://www.herbal-supplement-resource.com
8. https://pl.wikipedia.org

***

Część rośliny: owoc
Kraj pochodzenia: Indie
Zdrowie: Prawidłowa odporność, Prawidłowy cholesterol, Prawidłowy cukier, Zdrowe serce, Mocna wątroba, Sprawne krążenie, Przeciwutleniacze, antyoksydanty
Zastosowanie: Odchudzanie
Ostrzeżenia: Nie stosować w ciąży, Nie stosować podczas laktacji

Masz pytanie? Napisz do nas

Ocena Ogólna: (5.00/5)

Opinie klientów

 • Ocena: (5/5)

  Justyna M., W dniu: 20.02.2020

  Uwielbiam ten produkt. Rzeczywiście obniża cukier!

 • Ocena: (5/5)

  Krzysztof F., W dniu: 08.02.2020

  Dobre

 • Ocena: (5/5)

  michał J., W dniu: 18.01.2020

 • Ocena: (5/5)

  michał J., W dniu: 18.01.2020

  Polecam

 • Ocena: (5/5)

  Stanisława T., W dniu: 23.09.2019

  Na efekty trzeba poczekać kilka miesięcy.

 • Ocena: (5/5)

  Jadwiga, W dniu: 07.07.2019

  U mnie się sprawdza ,polecam , kupiłam 2 paczki mielonego , jak zużyję , kupię jeszcze raz . Pozdrawiam

Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

  OK