Gorzki melon (Momordica charantia)
Słynie z tego, że skutecznie pomaga uregulować i utrzymać prawidłowy poziom glukozy we krwi. Ponadto wspomaga odchudzanie, a także sprzyja utrzymaniu odpowiedniego poziomu cholesterolu i triglicerydów we krwi.
Gorzki melon to owoc o niesamowitym wyglądzie. Swoim podłużnym kształtem przypomina ogórek, a jego cechą charakterystyczną jest skórka pokryta licznymi brodawkami. Kiedy w pełni dojrzeje, staje się pomarańczowy, a jego nasiona – jaskrawoczerwone. Niedojrzały ma zieloną skórkę i białe nasiona. Zarówno dojrzały jak i niedojrzały owoc znajduje zastosowanie w medycynie tradycyjnej oraz w kuchni indyjskiej, bengalskiej, amazońskiej, karaibskiej i afrykańskiej.
Medyczne wykorzystanie gorzkiego melona posiada bardzo długą historię. W przeszłości rdzenna ludność zamieszkująca obszary występowania tego owocu stosowała go w przypadku malarii, gorączki, infekcji wirusowych i bakteryjnych, problemów skórnych oraz w pozbywaniu się pasożytów. Nieco później gorzki melon stał się popularnym składnikiem w terapii zaawansowanej cukrzycy i nowotworów. Wspomagano nim także trawienie, pracę wątroby i gojenie się ran.
GORZKI MELON – DZIAŁANIE
Właściwości prozdrowotne:
- Korzystnie wpływa na metabolizm glukozy [1]
Gorzki melon zawiera szereg związków bioaktywnych, które pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Udowodniło to już bardzo wiele badań naukowych, a dzieje się to poprzez kilka mechanizmów:
- związki te stymulują tkankę mięśniową do wykorzystywania glukozy krążącej we krwi,
- obniżają wchłanianie glukozy w jelitach,
- hamują aktywność enzymów glukoneogenezy – reakcji, podczas której organizm pozyskuje glukozę z innych źródeł, niż węglowodany,
- pobudzają aktywność kluczowego enzymu biorącego udział w reakcji rozpadu cząsteczki glukozy, w wyniku której powstaje energia (szlak pentozofosforanowy),
- chronią komórki beta trzustki, które wytwarzają insulinę i wspierają ich prawidłowe funkcjonowanie.
- Wspomaga odchudzanie i pomaga uregulować poziom cholesterolu i triglicerydów we krwi [2]
Kolejną, dobrze udokumentowaną cechą prozdrowotną gorzkiego melona jest jego wpływ na masę ciała i metabolizm lipidów.
W jednym z eksperymentów na zwierzętach okazało się, że suplementacja ekstraktu z gorzkiego melona zapobiegła przyrostowi masy ciała u szczurów karmionych dietą wysokotłuszczową. Zahamowała również przyrost wisceralnej (brzusznej) tkanki tłuszczowej i wpłynęła na obniżenie poziomu cholesterolu całkowitego i LDL oraz triglicerydów we krwi u badanych zwierząt. Wyniki te sugerują, że gorzki melon może stanowić dobre wsparcie w odchudzaniu oraz pomóc w utrzymaniu prawidłowego profilu lipidowego.
- wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne,
- wspiera prawidłową odpowiedź organizmu na stan zapalny,
- wspomaga organizm w zwalczaniu infekcji bakteryjnych i wirusowych,
- wykazuje ochronny wpływ na wątrobę i układ sercowo-naczyniowy,
- sprzyja gojeniu się ubytków w błonie śluzowej żołądka i dwunastnicy.
SKŁAD
Gorzki melon (Momordica charantia) 100%. Surowiec najwyższej jakości!
W skład gorzkiego melona wchodzą substancje bioaktywne z grupy fenoli, flawonoidów, izoflawonów, terpenów, antrakinonów i glukozynolanów.
SPOSÓB UŻYCIA
Suszone plasterki gorzkiego melona można zjadać w całości lub po zmieleniu. Całe plasterki zjadaj w ilości 1-2 sztuki dwa razy dziennie.
Zmielone stosuj w ilości 0,5-1 łyżeczka. Wymieszaj z jogurtem, sokiem lub niewielką ilością wody. Spożywaj 2 razy dziennie.
PRZECIWWSKAZANIA
Ciąża i okres karmienia piersią, podatność na hipoglikemię, nadwrażliwość na produkt.
Ostrzeżenia:
Wysokie dawki gorzkiego melona mogą spowodować bóle brzucha, biegunkę, mdłości i bóle głowy.
Osoby z cukrzycą typu 2 powinny monitorować poziom glukozy we krwi podczas stosowania gorzkiego melona, aby w razie potrzeby zmodyfikować wraz z lekarzem dawkę leków przeciwcukrzycowych.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Momordica charantia to po polsku balsamka lub przepękla ogórkowata. Należy do rodziny dyniowatych. Pochodzi z Indii i występuje w krajach tropikalnych położonych w Azji Południowo-Wschodniej, Ameryce Południowej i Środkowej oraz w Afryce Wschodniej. Jest rośliną jednoroczną.
Przepękla ma cienką, owłosioną łodygę, która pnie się lub płoży za pomocą wąsów czepnych. Jej długość może sięgać do 3 m. Porasta dużymi liśćmi 7-9 klapowanymi o jasnozielonym kolorze, które składają się z elementów o wydłużonym, jajowatym kształcie, piłkowanych lub falowanych brzegach i zaostrzonych końcach. Kwiaty są jasnożółte, mają pięć pomarszczonych płatków i mały, pomarańczowy środek. Owoc przepękli nazywany jest gorzkim melonem. W smaku jest bardzo gorzki, ale wyglądem wcale nie przypomina melona. Ma podłużny, owalny kształt, a jego powierzchnia usiana jest brodawkami. Na początku jest zielony i zawiera białe nasiona w środku, a w miarę dojrzewania jego skórka staje się pomarańczowa, a nasiona jaskrawoczerwone.
BIBLIOGRAFIA
1. Antidiabetic effects of Momordica charantia(bitter melon) and its medicinal potency. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
2. The effects of Momordica charantia on obesity and lipid profiles of mice fed a high-fat diet. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
3. Bitter melon: a panacea for inflammation and cancer. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
4. Beneficial Role of Bitter Melon Supplementation in Obesity and Related Complications in Metabolic Syndrome. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
5. Antiulcer activity of methanolic extract of Momordica charantia L. in rats. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
6. http://www.rain-tree.com
7. https://www.herbal-supplement-resource.com
8. https://pl.wikipedia.org