Granat, a dokładnie granatowiec właściwy (Punica granatum) znany jest wszystkim ze względu na swoje wyjątkowe owoce. Mało kto jednak wie, że w zielarstwie zastosowanie ma również skórka z jego owoców, kora i liście. Wszystkie części granatu obfitują w związki polifenolowe o silnym działaniu przeciwutleniającym. W skórce i korze znajdują się ponadto alkaloidy pirydynowe, które mają zdolność do niszczenia pasożytów, bakterii i grzybów.
Co ciekawe, skórka granatu wykazuje bardzo pozytywny wpływ na skórę. Może być wykorzystana jako naturalny kosmetyk w postaci naparów, wyciągów alkoholowych oraz w formie sproszkowanej. Przykładowe przepisy podane są poniżej.
SKÓRKA GRANATU – DZIAŁANIE
Właściwości prozdrowotne:
Wyciągi wodne i alkoholowe ze skórki granatów doskonale pielęgnują problematyczną skórę i pomagają w gojeniu się niekorzystnych zmian dermatologicznych, takich jak wypryski czy trądzik. Ponadto składniki aktywne zawarte w skórce granatu mają zdolność do niszczenia drobnoustrojów, co może bardzo pomóc w walce z infekcjami i zakażeniami skóry [1].
ZASTOSOWANIE
Do użytku zewnętrznego: pielęgnacja skóry, włosów i jamy ustnej.
SKŁAD
Granat – skórka z owoców suszona 100%. Surowiec najwyższej jakości!
GRANAT SKÓRKA – SPOSÓB UŻYCIA
Intrakt i nalewka:
1 część suchego lub świeżego surowca zalać 3 częściami alkoholu (intrakt – gorący alkohol, nalewka – zimny alkohol). Odstawić na 7 dni, przefiltrować. Po rozcieńczeniu stosować do przemywania skóry dotkniętej infekcjami, stanami zapalnymi, trądzikiem, wypryskami, do płukania jamy ustnej i gardła przy stanach zapalnych i zakażeniach, do przemywania włosów i skóry głowy, gdy włosy wypadają, a na głowie pojawiają się infekcje i łupież [1].
Nawilżająca maseczka do twarzy:
Skórki granatu zmiel na proszek. Wymieszaj 1-2 łyżki z jogurtem naturalnym, miodem lub rozgniecionym bananem tak, aby powstała gęsta pasta. Nałóż ją na twarz i zrelaksuj się na 15-20 minut. Na koniec spłucz maseczkę letnią wodą [4].
Peeling do twarzy:
- 2 pełne łyżki zmielonych skórek granatu
- 1 łyżka cukru brązowego
- 1 łyżeczka płynnego miodu
- 1 łyżka oleju z awokado lub innego oleju zimnotłoczonego
Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki i wetrzyj delikatnie w cerę kolistymi ruchami. Nie spiesz się, pozwól sobie na masaż twarzy, niech pory się otworzą, a składniki aktywne dobrze wchłoną. Na koniec spłucz wodą i zastosuj krem nawilżający lub lekki olej roślinny [4].
Maska do włosów wypadających lub dotkniętych łupieżem:
Wymieszaj 3-4 pełne łyżki zmielonych skórek granatu z olejem zimnotłoczonym tak, aby powstała pasta i wetrzyj ją dokładnie w skórę głowy. Owiń włosy ręcznikiem i pozostaw na 2 godziny, a następnie umyj szamponem. Dla lepszego efektu maskę możesz pozostawić na włosach na całą noc.
PRZECIWWSKAZANIA
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na roślinę.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Granatowiec właściwy (Punica granatum) jest krzewem lub niewielkim drzewem, należącym do rodziny krwawnicowatych (Lythraceae). Występuje w Azji Zachodniej i w Indiach, ale rozprzestrzenił się też w innych częściach świata. Jest powszechnie uprawiany w ciepłym klimacie. Osiąga 3-10 m wysokości. Jego ciemnozielone liście mają lśniącą powierzchnię i lancetowaty kształt. Kwiaty cieszą oko intensywnym, pomarańczowo-czerwonym zabarwieniem. Są okazałe i składają się z 5-8 płatków. Owoce granatu dojrzewają jesienią. Zaliczane są do jagód, są duże i kuliste. Otacza je gruba skórka, a wewnątrz znajduje się 6-12 komór z nasionami pokrytymi rubinowo-czerwoną owocnią.
BADANIA LABORATORYJNE
Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Granat skórka z owoców dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
- Certyfikat analizy
- Specyfikację jakościową
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail
BIBLIOGRAFIA
1. http://luskiewnik.strefa.pl
2. http://rozanski.li
3. https://www.nutraingredients-usa.com
4. http://www.thehealthsite.com
5. https://pl.wikipedia.org