Psidium guajava

Gujawa liść

Sprzyja utrzymaniu zdrowego poziomu glukozy i cholesterolu we krwi. Świetnie się sprawdza w pielęgnacji skóry.

  • ; 1
  • ; 1
 • W magazynie: 125 sztuk
  14,95
  W magazynie: 125 sztuk
  14,95
  W magazynie: 169 sztuk
  14,53
 • Koszt przesyłki już od 10,90 zł


  Darmowa dostawa na terenie Polski od 150zł (Poczta, Inpost, GLS).

 • Wybrany wariant jest teraz niedostępny.

  Powiadom mnie, gdy się pojawi:

Gujawa – liście

Liście gujawy cenione są za imponującą zawartość związków o działaniu antyoksydacyjnym. To właśnie dzięki nim liście gujawy pozytywnie wpływają na metabolizm, ułatwiając utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy i cholesterolu we krwi. Wywierają ponadto korzystny wpływ na skórę i mogą być wykorzystane do jej pielęgnacji.

Gujawa pospolita (Psidium gujava) to małe drzewo lub krzew znane przede wszystkim ze swoich słodkich owoców. Jest ceniona za wysoką odporność na suszę i powszechnie uprawiana w tropikach. Pierwsi wykorzystywali ją Indianie z Meksyku, Kolumbii i Peru. Jej owoce jedli na surowo, a z liści przygotowywali wywary, którymi leczyli biegunki i zatrucia pokarmowe. Później, kiedy gujawa dotarła do Azji, jej liście zaczęto stosować w medycynie tradycyjnej Chin, Indii, Pakistanu i Bangladeszu. Różne przetwory z liści gujawy zalecane były na bóle reumatyczne, biegunki, kaszel i cukrzycę. Roztarte, świeże liście służyły ponadto jako środek kosmetyczny lub opatrunek na zranioną skórę.


LIŚCIE GUAWYDZIAŁANIE

Właściwości prozdrowotne:

 • Liście gujawy bogate są we flawonoidy, m.in. karotenoidy i antocyjany, o silnym działaniu przeciwutleniającym.
 • Badania laboratoryjne wykazały, że niektóre z flawonoidów liści gujawy hamują aktywność enzymów trawiących węglowodany w przewodzie pokarmowym człowieka. Dzięki temu spowalniają przyswajanie węglowodanów, a co za tym idzie, pomagają utrzymać prawidłowy i zrównoważony poziom glukozy we krwi.
 • Składniki aktywne liści gujawy pozytywnie wpływają na układ krążenia i gospodarkę lipidową. Pomagają utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu i triglicerydów we krwi, co potwierdziły próby kliniczne. Co więcej, w badaniach na zwierzętach okazało się, że ekstrakt z liści gujawy pomaga ustabilizować ciśnienie tętnicze krwi.
 • Napary z liści gujawy zastosowane zewnętrznie pozytywnie wpływają na skórę – przeciwdziałają jej starzeniu się i delikatnie oczyszczają ją z bakterii. Nadają się zatem do przemywania cery, zwłaszcza trądzikowej, a także do płukania jamy ustnej i gardła.

[1, 2]


GUJAWAZASTOSOWANIE


Wewnętrznie:

 • dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego
 • pomocniczo w celu zrównoważenia poziomu glukozy we krwi

Zewnętrznie:

 • pielęgnacja skóry
 • płukanie jamy ustnej i gardła


SKŁAD


Liście gujawy pospolitej 100%. Surowiec najwyższej jakości!
Kraj pochodzenia:

 • liść- Wietnam.
 • liść mielony – Indie.


GUJAWADAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA


Gujawa – herbata (liść cięty):

1 łyżkę liści zalej szklanką wrzącej wody. Przykryj i odstaw na 10 minut. Spożywaj 2 razy dziennie po szklance naparu.


Nalewka:

1 część liści zalej 5 częściami alkoholu 25%. Odstaw na 7 dni. Przecedź. Zażywaj 1 łyżkę 2-3 razy dziennie.


Gujawa – liść mielony:

1 łyżeczkę mielonego ziela zalej szklanką gorącej wody. Po ostudzeniu wypij napar razem z zielem. Stosuj 2 razy dziennie.


PRZECIWWSKAZANIA


Ciąża, laktacja, nadwrażliwość na roślinę.


CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY


Gujawa pospolita (Psidium guajava) to inaczej gruszla jabłkowa. Należy do rodziny mirtowatych (Myrtaceae). Obszar jej naturalnego występowania rozciąga się od Meksyku, przez Amerykę Środkową i Karaiby, do Peru. Poza tym jest uprawiana w wielu krajach o klimacie tropikalnym, np. w Indiach i na Filipinach. Potrafi znieść trudne warunki, takie jak upał, susza i skąpe opady deszczu.

Gujawa jest niskim drzewem lub krzewem o wiecznie zielonych liściach. Osiąga od 3 do 10 m wysokości i tworzy gęstą koronę. Jej pień pokryty jest cienką, gładką, jasnobrązową korą, która łuszczy się i łatwo odpada. Pod nią widać jasną, szaro-zieloną warstwę wewnętrzną. Liście gujawy są jasnozielone i duże, ich długość sięga 14 cm. Mają eliptyczny kształt. Ich powierzchnię wyraźnie przecina nerw główny i liczne nerwy boczne. Kwiaty są białe. Ich średnica może wynosić do 4 cm. Z dna kwiatowego wystaje obfity pęk długich, cienkich, białych pręcików. Kwiaty kwitną wiosną i wczesnym latem. Przyjemnie pachną. Owoce gujawy przypominają kształtem gruszki lub owoce granatu. Ich skórka jest zielona, żółtawa lub pomarańczowa, a miąższ biały, różowy lub żółty i delikatnie słodki. W miąższu znajdują się liczne, drobne nasiona.


BADANIA LABORATORYJNE


Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.

Do produktu Gujawa liść dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:

 • Certyfikat analizy
 • Specyfikację jakościową

W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail.


BIBLIOGRAFIA


1. Health Effects of Psidium guajava L. Leaves: An Overview of the Last Decade. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
2. The Health Benefits of Guava Leaf Tea. https://www.livestrong.com
3. https://pl.wikipedia.org
4. https://www.pfaf.org
5. http://etnobotanika.info.plCzęść rośliny: liść
Kraj pochodzenia: Wietnam
Zdrowie: Prawidłowy cholesterol, Prawidłowy cukier, Zdrowe serce, Zdrowie skóry, Przeciwutleniacze, antyoksydanty, Higiena jamy ustnej
Zastosowanie: pielęgnacja twarzy
Ostrzeżenia: nie stosować w ciąży, nie stosować podczas laktacji

Masz pytanie? Napisz do nas

Ocena Ogólna: (5.00/5)

Opinie klientów

 • Ocena: (5/5)

  Ryszard K., W dniu: 18.06.2022

  liście suche,czyste

Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

  OK