• Herbata Oolong formosa
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • Herbata Oolong formosa
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • Herbata Oolong formosa
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • Herbata Oolong formosa
  rotator-prawo
  rotator-lewo

Herbata Oolong formosa

  • ; 1
 • W magazynie: 163 sztuk
  9,69
  W magazynie: 163 sztuk
  9,69
 • Koszt przesyłki już od 10,90 zł


  Darmowa dostawa na terenie Polski od 150zł (Poczta, Inpost, GLS).

 • Wybrany wariant jest teraz niedostępny.

  Powiadom mnie, gdy się pojawi:

Herbata Oolong Formosa pochodzi z Tajwanu. „Formosa” to określenie nadane Tajwanowi przez portugalskich odkrywców, oznaczające „piękną wyspę”. Opisuje się nim wszystkie oolongi pochodzące z Tajwanu.

Oferowany przez nas oolong formosa jest oolongiem dość wysokiej oksydacji, stąd jego prażono-orzechowy charakter, liście koloru gorzkiej czekolady i pewne podobieństwo do herbaty czarnej. Spośród innych „ciemnych” oolongów, ten wyróżnia się specyficzną dymnością w smaku i zapachu, która zaciekawi niejednego smakosza.

Tajwan słynie z wyjątkowych oolongów, które stanowią większość produkowanej tam herbaty. Mieszkańcy tej wyspy uwielbiają oolongi i wypijają ogromne ich ilości, dlatego tylko część herbat z tego gatunku trafia tam na eksport. Aby więc zasmakować najlepszych tajwańskich oolongów, trzeba tam pojechać.

Produkcja herbaty na Tajwanie rozpoczęła się w XVIII wieku. Tamtejsze warunki klimatyczne i glebowe są wprost idealne dla krzewów herbacianych, dlatego dziś większość wyspy zajmują plantacje, a jakość produkowanych tam herbat jest nieporównywalnie wysoka. Tajwańskie oolongi uchodzą za najlepsze na świecie.


PARZENIE


Ilość:

- 1-2 łyżeczki na kubek lub dużą filiżankę (250-300 ml)
- 1 łyżeczka na małą filiżankę (120 ml)


Temperatura parzenia:

około 85-90°C

Temperatura wody w otwartym czajniku spada do 90°C po około 2 minutach od zagotowania.


Długość parzenia:

Pierwsze parzenie powinno trwać 1-1,5 minuty, kolejne 2-3 parzenia należy wydłużyć o 30 sekund, a ostatnie mogą trwać po kilka minut. Oolongi można zalewać około 7 razy.


SMAK, AROMAT I BARWA NAPARU


Pierwsze parzenie powinno być krótkie, 1-minutowe (ew. 1’ 15”). Uzyskany napar jest dość ciemny, złoto-bursztynowy.

Liście wyjęte z naparu wyraźnie pachną tytoniem i dymem oraz typową dla ulongów wysokiej fermentacji orzechową „prażonością”. Orzechowość ta daje się mocniej wyczuć w zapachu samego naparu, który przywołuje na myśl orzechy piniowe oraz mokre, jesienne liście. Smak naparu jest mocny i wyrazisty, drzewny, lekko gorzkawy. W tle nieustannie pojawia się skojarzenie z dymem, popiołem, papierosem.

Kolejne parzenie daje równie mocny napar co pierwsze. Po trzecim parzeniu herbata nabiera miękkości i łagodnieje. Staje się słodsza i nieco kremowa, ale wciąż pozostawia na języku nuty drzewne.

Czwarte parzenie i każde kolejne przynosi napar zupełnie inny niż na początku. Znika zapach popiołu, a na pierwszy plan wyłania się słodka i przyjemna orzechowość. Warto być cierpliwym, aby dotrzeć do tego momentu, chociaż fani mocnych, wyrazistych smaków będą zachwyceni każdym etapem.


SKŁAD


Herbata oolong 100%.

Masz pytanie? Napisz do nas

Ocena Ogólna: (4.25/5)

Opinie klientów

 • Ocena: (5/5)

  Anna A., W dniu: 06.09.2020

  Przepyszna!

 • Ocena: (5/5)

  Wojciech M., W dniu: 18.01.2020

  Dobra herbata, lepsza niż inne czarne, np. Saga

 • Ocena: (5/5)

  Wojciech M., W dniu: 01.03.2019

  Ok

 • Ocena: (4/5)

  Wojciech M., W dniu: 01.03.2019

  Idealna do kambuchy, sama w sobie nie jest urzekająca.

 • Ocena: (4/5)

  Wojciech, W dniu: 01.03.2019

  Sam oolong nie urzeka, ale jakość sklepu na 5. Jak dla mnie najlepsza do kabuchy

 • Ocena: (3/5)

  Maksym W., W dniu: 17.03.2016

  Jest to raczej jedna z bardziej poślednich herbat Oolong, ale cena jest za to dość atrakcyjna. Aromat jest całkiem ok, ale smak już nieszczególny. Szkoda że nie ma już w ofercie Oolong Se Chung który był niewiele droższy, ale za to nieporównywalnie lepszy!

Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

  OK