Herbata Oolong Formosa pochodzi z Tajwanu. „Formosa” to określenie nadane Tajwanowi przez portugalskich odkrywców, oznaczające „piękną wyspę”. Opisuje się nim wszystkie oolongi pochodzące z Tajwanu.
Oferowany przez nas oolong formosa jest oolongiem dość wysokiej oksydacji, stąd jego prażono-orzechowy charakter, liście koloru gorzkiej czekolady i pewne podobieństwo do herbaty czarnej. Spośród innych „ciemnych” oolongów, ten wyróżnia się specyficzną dymnością w smaku i zapachu, która zaciekawi niejednego smakosza.
Tajwan słynie z wyjątkowych oolongów, które stanowią większość produkowanej tam herbaty. Mieszkańcy tej wyspy uwielbiają oolongi i wypijają ogromne ich ilości, dlatego tylko część herbat z tego gatunku trafia tam na eksport. Aby więc zasmakować najlepszych tajwańskich oolongów, trzeba tam pojechać.
Produkcja herbaty na Tajwanie rozpoczęła się w XVIII wieku. Tamtejsze warunki klimatyczne i glebowe są wprost idealne dla krzewów herbacianych, dlatego dziś większość wyspy zajmują plantacje, a jakość produkowanych tam herbat jest nieporównywalnie wysoka. Tajwańskie oolongi uchodzą za najlepsze na świecie.
PARZENIE
Ilość:
- 1-2 łyżeczki na kubek lub dużą filiżankę (250-300 ml)
- 1 łyżeczka na małą filiżankę (120 ml)
Temperatura parzenia:
około 85-90°C
Temperatura wody w otwartym czajniku spada do 90°C po około 2 minutach od zagotowania.
Długość parzenia:
Pierwsze parzenie powinno trwać 1-1,5 minuty, kolejne 2-3 parzenia należy wydłużyć o 30 sekund, a ostatnie mogą trwać po kilka minut. Oolongi można zalewać około 7 razy.
SMAK, AROMAT I BARWA NAPARU
Pierwsze parzenie powinno być krótkie, 1-minutowe (ew. 1’ 15”). Uzyskany napar jest dość ciemny, złoto-bursztynowy.
Liście wyjęte z naparu wyraźnie pachną tytoniem i dymem oraz typową dla ulongów wysokiej fermentacji orzechową „prażonością”. Orzechowość ta daje się mocniej wyczuć w zapachu samego naparu, który przywołuje na myśl orzechy piniowe oraz mokre, jesienne liście. Smak naparu jest mocny i wyrazisty, drzewny, lekko gorzkawy. W tle nieustannie pojawia się skojarzenie z dymem, popiołem, papierosem.
Kolejne parzenie daje równie mocny napar co pierwsze. Po trzecim parzeniu herbata nabiera miękkości i łagodnieje. Staje się słodsza i nieco kremowa, ale wciąż pozostawia na języku nuty drzewne.
Czwarte parzenie i każde kolejne przynosi napar zupełnie inny niż na początku. Znika zapach popiołu, a na pierwszy plan wyłania się słodka i przyjemna orzechowość. Warto być cierpliwym, aby dotrzeć do tego momentu, chociaż fani mocnych, wyrazistych smaków będą zachwyceni każdym etapem.
SKŁAD
Herbata oolong 100%.