Promocja! Data ważności: 02/2025
Herbata Oolong Se Chung
Nazywana jest również se zhong. Pochodzi z prowincji Fujian, leżącej na południowym wschodzie Chin.
Oolongi to herbaty półfermentowane, dlatego nie zalicza się ich ani do herbat zielonych, ani czarnych, ani czerwonych. W Chinach nazywane są herbatami niebieskimi lub turkusowymi. Liście przeznaczone na herbatę oolong pochodzą z pododmiany krzewu Camelia sinensis o nazwie oolong, który uprawiany jest w chińskich prowincjach Fujian i Guangdong oraz na Tajwanie.
Produkcja oolongów łączy w sobie etapy wytwarzania czarnej i zielonej herbaty. Świeżo zebrane liście poddaje się najpierw więdnięciu na słońcu, a następnie pozostawia w bambusowych koszach do krótkiej fermentacji. Liście sprawdza się co 1-2 godziny i podrzuca, aby tlen docierał do liści równomiernie. W odpowiednim momencie przerywa się fermentację za pomocą prażenia liści w wysokiej temperaturze. Liście są potem zwijane lub formowane w bryłki, a na końcu suszone.
Od długości fermentacji zależy rodzaj oolonga oraz jego smak. Krótko fermentowane oolongi są zbliżone aromatem do herbaty zielonej, bardziej kwiatowo-owocowe w smaku. Oolongi dłuższej, tzw. wyższej fermentacji mają „gęstszy” smak, w którym wyraźnie czuć aromat prażenia i nuty drzewne. Oferowany przez nas oolong se chung należy do oolongów wyższej fermentacji. Można to rozpoznać nie tylko po smaku i aromacie, ale także po wyglądzie zaparzonych liści, których powierzchnia jest bardzo ciemna, w przeciwieństwie do liści oolongów niższej fermentacji, których liście są jaśniejsze i bardziej zielone.
PARZENIE
Ilość:
- 1-2 łyżeczki na kubek lub większą filiżankę (250-300 ml)
- niecała łyżeczka na mniejszą filiżankę (120 ml)
Temperatura parzenia:
85-90°C
Długość parzenia:
Pierwsze dwa parzenia: 1-1,5 minuty, kolejne wydłużone o 30-60 sekund. Liście można zalewać 7 razy.
Jeśli chcesz zintensyfikować smak naparu, dodaj więcej liści, ale nie wydłużaj czasu parzenia, gdyż wydobędzie to z herbaty nieprzyjemną gorycz.
Przed zaparzeniem herbaty oolong warto przepłukać krótko liście wrzącą wodą, aby pobudzić je do rozwinięcia się.
SMAK, AROMAT I BARWA NAPARU
Pierwsze zalanie tej herbaty natychmiast wyzwala z liści zapach prażonych migdałów lub pieczonego chleba. Smak naparu jest przyjemnie orzechowy, mało cierpki, a po przestygnięciu nieco słodkawy. Kolor naparu jest bursztynowy.
Kolejne zaparzenie pogłębia smak i zapach naparu, w którym obok aromatu prażenia pojawia się zapach trawnika po deszczu i ciężkie, drzewne nuty.
Napar po trzecim zaparzeniu nie traci na intensywności. Smak pozostaje głęboki i doskonale zrównoważony. Czwarte i piąte zaparzenie daje napar wciąż zaskakująco wyrazisty. Jego kolor nie blednie, podobnie jak smak i zapach. Dopiero ostatnie dwa zaparzenia są nieco łagodniejsze. Warto do nich dotrzeć, aby poczuć miękkość i subtelność, jaką pozostawiają ostatnie nuty tej „ciężkiej” herbaty na języku.
SKŁAD
Herbata oolong 100%.