Promocja! Data ważności wariantu 250g – 12/2024
Hyzop – ziele
Hyzop lekarski (Hyssopus officinalis) to aromatyczne zioło, które znane było już w czasach starożytnych – Hipokrates zaliczył je do leczniczych roślin wykrztuśnych. Hyzop wykorzystywany był tradycyjnie do leczenia chorób płuc. Ceniono go również za pozytywny wpływ na pracę przewodu pokarmowego, działanie przeciwbakteryjne, a także za przyjemny zapach. Hyzop znany jest w Polsce również pod nazwą hizop, izap lekarski lub józefek.
Co ciekawe, świeże liście i kwiaty hyzopu zwilżone wodą mogą być stosowane jako okłady łagodzące rany, siniaki, otarcia i oparzenia. Czyste ziele można kłaść bezpośrednio na skórę lub pomiędzy warstwami gazy.
HYZOP – DZIAŁANIE
Właściwości prozdrowotne:
- Hyzop lekarski wspiera system odpornościowy organizmu i pomaga w walce z infekcjami i zakażeniami.
- Pozytywnie wpływa na pracę przewodu pokarmowego, pomagają złagodzić dolegliwości trawienne, takie jak zgaga czy wzdęcia.
- Przyczynia się do utrzymania prawidłowego i regularnego cyklu miesiączkowego, łagodzi też bóle towarzyszące menstruacji.
HYZOP – ZASTOSOWANIE
Hyzop jako przyprawa
Hyzop wykorzystuje się nie tylko w medycynie naturalnej, lecz także w celach kulinarnych i w przemyśle perfumeryjnym. Jest również hodowany w celach ozdobnych.
Liście hyzopu mają miętowy aromat i przenikliwy, gorzki smak, natomiast jego kwiaty przypominają w smaku i zapachu anyż, dlatego mogą go zastąpić w przepisach zarówno w postaci świeżej jak i suszonej. Białe kwiaty są najłagodniejsze w smaku.
Hyzopem należy przyprawiać ostrożnie, gdyż jest bardzo intensywny i może zdominować potrawę. Wystarczy użyć 2-3 listków lub kwiatów. Hyzop nadaje się do sałat, zup na bazie nasion roślin strączkowych i potraw z pieczarkami. Doda mocnego smaku gulaszom, pasztetom i kiełbasom domowej roboty, a także pikantnym sosom. Dobrze komponuje się również z drobiem. Warto dodać nieco hyzopu do przetworów owocowych.
Hyzop jest również doskonałym dodatkiem do alkoholi. Stosuje się go do wyrobu gorzkich likierów typu chartreuse, nalewek, wódek ziołowych i win typu wermouth. Warto wypróbować dodanie hyzopu do drinków i do alkoholi produkowanych w domu.
HYZOP – DAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA
Hyzop – herbata (ziele cięte):
1-2 łyżeczki ziela hyzopu zalać wrzątkiem i odstawić na 10 minut. Można nieco dosłodzić. Wypijać 2-3 razy dziennie po szklance.
Ostudzony wywar z suszonego ziela parzony przez 20 minut można wykorzystać do przemywania ran.
Hyzop w proszku:
Zalać pół łyżeczki proszku gorącą wodą i wypić razem z osadem po ostudzeniu.
PRZECIWWSKAZANIA
Hyzop nie powinien być stosowany w ciąży i w trakcie karmienia piersią!
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Hyzop jest małym półkrzewem z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae), osiągającym zwykle około 20-30 cm wysokości, ale zdarzają się okazy dużo wyższe. Porasta wąskimi, lancetowatymi liśćmi, a na szczytach łodyg rodzi drobne kwiaty w kolorze białym, niebieskim, różowym lub fioletowym. Surowcem wykorzystywanym w zielarstwie i w kuchni są jego liście i kwiaty.
Hyzop pochodzi z terenów Europy Południowej i Środkowej, Afryki Północnej, Azji Zachodniej i Kaukazu. Rozprzestrzenił się poza te obszary i obecnie można go spotkać również w Ameryce Północnej.
BADANIA LABORATORYJNE
Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Hyzop ziele cięte/mielone dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
- Certyfikat analizy
- Specyfikację jakościową
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail
BIBLIOGRAFIA
1. https://www.drugs.com
2. http://botanical.com
3. https://www.organicfacts.net
4. http://www.przyprawowy.pl
5. https://pl.wikipedia.org