Iporuru (Alchornea castaneifolia)
To drzewo z puszczy Amazońskiej, którego liście i korzenie zawierają substancje wspierające pracę stawów, kości i mięśni. Mieszkańcy Ameryki Południowej wykorzystują je od wielu wieków i przygotowują na wiele sposobów. Do dziś jego korzenie, korę oraz liście można nabyć w tamtejszych aptekach. Inne lokalne nazwy tej rośliny to iporoni, macichiua albo niando.
Dla Indian znad Amazonki iporuru było przede wszystkim środkiem przeciwbólowym. Jego korzenie i korę przygotowywali dawniej w formie nalewki na rumie aguardiente, którą spożywali codziennie po trochu. Nalewka ta stanowiła tradycyjny środek poprawiający kondycję stawów i uśmierzający bóle mięśniowe i kostno-stawowe, a dodatkowo wspomagała leczenie przeziębień i wzmacniała cały organizm. Wywary sporządzone z korzeni iporuru pomagały zatrzymać biegunkę i służyły do nasączania okładów na bolące stawy oraz ukąszenia owadów i węży.
Liście iporuru także miały swoje tradycyjne zastosowanie. One również pozytywnie wpływają na kości i stawy, dlatego ugniatano je w moździerzu i przykładano w bolące miejsca, stłuczenia, zwichnięcia. Traktowane były ponadto jako afrodyzjak, a przygotowane z nich napary miały podnosić popęd seksualny. Stosowano je także w problemach z płodnością, zarówno u kobiet jak i mężczyzn.
Iporuru posiada długą historię zastosowania, ale badań z wykorzystaniem tej rośliny właściwie nie ma. Europejskie prawo odradza spożywanie iporuru, natomiast w Stanach Zjednoczonych ziele to zdobywa coraz większą popularność jako suplement przeznaczony dla wzmocnienia układu ruchu, płodności i potencji.
IPORURU – DZIAŁANIE
Właściwości prozdrowotne:
Iporuru stosowano tradycyjnie jako środek wzmacniający stawy, poprawiający ich funkcjonowanie i zwiększający ruchomość, a także wspierający prawidłowe funkcjonowanie kości i mięśni.
IPORURU – ZASTOSOWANIE
Obciążenie stawów, kości i mięśni, ciężka praca fizyczna, uprawianie sportu.
SKŁAD
Korzeń lub ziele iporuru 100%. Surowiec najwyższej jakości!
SPOSÓB UŻYCIA
Do użytku zewnętrznego.
Napar:
1-2 łyżeczki ziela zalać 1 szklanką wrzącej wody, przykryć i odstawić do naciągnięcia na 15-20 minut.
Odwar:
1 łyżkę korzeni lub liści gotować w szklance wody przez 5-10 minut.
Nalewka:
1 część korzeni zalać 4 częściami mocnego alkoholu. Macerować 2 tygodnie, po czym przefiltrować.
Napar i nalewkę stosować zewnętrznie do wcierania w bolące miejsca.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Alchornea castaneifolia należy do rodziny Euphorbiaceae. Jest niewysokim drzewem, rodzimym dla Ameryki Południowej. Rośnie na wilgotnych nizinach pokrytych dżunglą, często w pobliżu Amazonki. Liście, korzenie i korę zbiera się wyłącznie w porze suchej, gdyż podczas pory deszczowej drzewo to zalane jest wodą i całkowicie niedostępne. Iporuru dorasta do 8-10 m wysokości. Posiada prosty, smukły pień i gęstą, krzaczastą koronę. Jego liście są jasnozielone i lśniące, mają wydłużony, podługowaty kształt. Kwiaty iporuru są fioletowe i bardzo drobne. Tworzą wiszące kwiatostany, które po przekwitnieniu przekształcają się w grona ciemnoczerwonych owoców, podobnych do jagód.
BIBLIOGRAFIA
1. http://www.rain-tree.com
2. https://pfaf.org
3. https://books.google.pl
4. http://naturaldatabase.therapeuticresearch.com
5. http://www.pfaf.org