• Jaborandi liść
    rotator-prawo
    rotator-lewo
  • Jaborandi liść
    rotator-prawo
    rotator-lewo
  • Jaborandi liść
    rotator-prawo
    rotator-lewo
Pilocarpus jaborandi

Jaborandi liść

Zmniejsza ciśnienie wewnątrzgałkowe oczu i zwęża źrenice, co wykorzystuje się, aby poprawić widzenie w jaskrze.

    • ; 1
    • ; 1
  • W magazynie: 151 sztuk
    11,32
    W magazynie: 151 sztuk
    11,32
    W magazynie: 0 sztuk
    14,10
    Dodaj
    do ulubionych
  • Najniższa cena produktu w ostatnich 30 dniach:

  • Koszt przesyłki już od 13 zł


    Darmowa dostawa na terenie Polski od 150zł (Poczta, Inpost, GLS).

  • Wybrany wariant jest teraz niedostępny.

    Powiadom mnie, gdy się pojawi:

Jaborandi

Jaborandi (Pilocarpus jaborandi) to krzew lub małe drzewo rosnące w Ameryce Południowej, głównie w Brazylii. Posiada długą historię stosowania w medycynie tradycyjnej, a zastosowań tych była całkiem szeroka gama. Natywni mieszkańcy tego kontynentu używali liści jaborandi w roli środka stymulującego potliwość, łzawienie, wydzielanie śliny i wydalanie moczu, a także przeciwzapalnego oraz poprawiającego funkcjonowanie serca i oczu. Surowiec ten stanowił remedium na choroby przebiegające wraz z gorączką, których w dżungli nie brakowało, rozmaite infekcje, grypę, choroby płuc i oskrzeli, trudności z oddychaniem, czyli późniejszą astmę, rzeżączkę, kamienie nerkowe i różnego rodzaju zatrucia. Indianie cenili tę roślinę bardzo wysoko, gdyż postrzegali pocenie się jako objaw zdrowienia. Brazylijscy uzdrowiciele także stosowali jej liście, szczególnie w zapaleniu płuc i oskrzeli, gorączce, zapaleniu ucha, zapaleniu wątroby i niewydolności nerek, a także… na wypadanie włosów.

W XIX wieku liście jaborandi przywiózł do Europy brazylijski lekarz Symphronio Coutinho, który miał robić w Paryżu dyplom doktorski. Francuscy lekarze byli pod wrażeniem intensywności, z jaką roślina ta wywołuje pocenie się, wydzielanie śliny, wydzielanie śluzu przez drogi oddechowe oraz sekrecję soków trawiennych w układzie pokarmowym. Liście jaborandi szybko przyjęły się we Francji, a potem też w wielu krajach Europy, jako środek wspomagający leczenie gorączki, zapalenia płuc i oskrzeli, grypy, zapalenia ucha i żołądka.

Warto wspomnieć jeszcze o pilokarpinie, która jest główną substancją aktywną zawartą w liściach jaborandi. Została odkryta i wyizolowana z tej rośliny w drugiej połowie XIX wieku. To właśnie ona w głównej mierze odpowiada za wyżej wymienione właściwości jaborandi. Okazało się ponadto, że jest przydatna w okulistyce, ponieważ obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe oczu. Szybko zwęża źrenice i utrzymuje je w tym stanie przez 4-8 godzin. Działanie to wykorzystuje się, aby poprawić funkcjonowanie oczu dotkniętych jaskrą.


JABORANDIDZIAŁANIE I ZASTOSOWANIE

Właściwości prozdrowotne:

  • Jaborandi zwęża źrenice i obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe. Działają tak zarówno krople z pilokarpiną dostępne w aptekach, jak i napar z liści jaborandi wkroplony do oka.
  • Pozytywnie wpływa na kondycję włosów poprzez zwiększenie ukrwienia skóry głowy i wzmocnienie cebulek włosowych.

[1, 2, 3, 4]


SKŁAD


Jaborandi – liście (Pilocarpus jaborandi) 100%. Surowiec najwyższej jakości!

Główne związki aktywne zawarte w liściach tej rośliny to pilokarpina, izopilokarpina, pilokarpidyna, jaboryna i jaborydyna. Należą one do alkaloidów.


JABORANDIDAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA


UWAGA!

Nigdy nie przekraczaj zalecanych porcji!

Zgodnie z obowiązującym u nas prawem jaborandi jest rośliną przeznaczoną tylko do użytku zewnętrznego.


Jaborandi – herbata (liść cięty):

1-2 g liści jaborandi (około 1 łyżeczkę) zalej szklanką wrzącej wody, przykryj, odstaw na 30 minut. Możesz go wkraplać do oczu, a także płukać nim włosy i wcierać w skórę głowy.


Jaborandi – liść mielony:

1-2 g (około pół łyżeczki) proszku zalej szklanką wrzącej wody, przykryj, odstaw na 30 minut. Przefiltruj. Napar możesz wkraplać do oczu, a także płukać nim włosy i wcierać w skórę głowy.


Nalewka:

Liście zalej alkoholem 60% w proporcji 1:5. Maceruj 1-2 tygodnie. Po rozcieńczeniu w wodzie nalewkę możesz wcierać w skórę głowy. Nie wkraplaj jej do oczu ;)


PRZECIWWSKAZANIA


Ciąża, karmienie piersią, nadwrażliwość na roślinę, skurcze oskrzeli, nieżyt oskrzeli, zapalenie tęczówki, ciałka rzęskowego lub rogówki, niedrożność dróg moczowych, nadciśnienie, wrzody żołądka i/lub dwunastnicy, arytmia, ciężka niewydolność serca.


CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY


Potoślin jaborandi (Pilocarpus jaborandi) należy do rodziny rutowatych – Rutaceae. Jest niewysokim, wiecznie zielonym drzewem lub krzewem rosnącym w brazylijskich lasach deszczowych. Osiąga 3-7 m wysokości. Wytwarza duże, skórzaste w dotyku liście o lancetowatym kształcie oraz drobne, czerwono-purpurowo-żółte kwiaty, które wyglądają jak gwiazdki i zebrane są w grona. W ich miejscu po zapyleniu pojawiają się malutkie, zielone owoce z czarnymi nasionami w środku.


ŹRÓDŁA


1. Jaborandi. https://rain-tree.com
2. Pilocarpus jaborandi. http://tropical.theferns.info
3. Jaborandi. https://www.webmd.com
4. Folium Iaborandi jako źródło alkaloidów imidazolowych. https://rozanski.li



Część rośliny: liść
Sposób zbioru: Z upraw konwencjonalnych
Kraj pochodzenia: Brazylia
Zastosowanie: zdrowe włosy i paznokcie
Ostrzeżenia: do użytku zewnętrznego, nie dla kobiet w ciąży, karmiących oraz dzieci poniżej 10 roku życia

Masz pytanie? Napisz do nas

Polecane dla Ciebie

    Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

      OK