Liście kaffiru to popularna przyprawa w Azji Południowo-Wschodniej. Żadne tajskie curry nie może się bez nich obyć! Nadają one potrawom fantastyczny aromat, którego nie da się zastąpić ani podrobić. Ja osobiście uwielbiam także robić z nich napary i delektować się tym aromatem pijąc herbatę. Dodam jeszcze, że liście kaffiru to nie jest to samo co liście curry! Są to dwie różne rośliny.
Istnieje kilka gatunków kaffiru, a oferowany przez nas Citrus hystrix występuje w Tajlandii, Malezji, Indonezji i na Filipinach. W naszej szerokości geograficznej liście te stosowane są głównie w lepszych restauracjach azjatyckich, ponieważ próżno szukać ich na półkach sklepowych.
Kaffir (Citrus hystrix) nazywany bywa również limonką kaffir, ponieważ rodzi podobne do limonki owoce. Jego polska nazwa botaniczna to papeda, a lokalne nazwy azjatyckie to makrut (Tajlandia), limau purut (Malezja), kulubot (Filipiny), jeruk purut (Indonezja).
Aromat i smak liści kaffiru to połączenie soczystych nut cytrusowych z wyraźnym, kwiatowym tłem i delikatną ostrością. Liście te doskonale podkreślają smak azjatyckich potraw na bazie mleka kokosowego, ryb czy kurczaka, a dodane do zupy natychmiastowo przywołują na myśl tropiki. W Azji stosowane są zwykle razem z imbirem, chilli, trawą cytrynową i galangalem.
Na jedną potrawę wystarczą 1-2 liście kaffiru. Całe liście dodawaj do zupy lub gotującego się ryżu. Jeśli chcesz wykorzystać je do potraw „suchych”, takich jak stir fry, namocz je najpierw w wodzie i kiedy zmiękną, potnij i wrzuć na patelnię.
Limonka kaffir – liście całe (Citrus hystrix) 100%. Najwyższa jakość!
Limonka kaffir należy do rodziny rutowatych. Jest krzewem lub niskim drzewem – dorasta do 5 m wysokości. Jej gałązki pokryte są cierniami, a liście mają charakterystyczny kształt, przypominający klepsydrę. Kwiaty są białe i składają się z czterech, mięsistych płatków. Owoce kaffiru wyglądają jak pomarszczone limonki, z tym że są nieco mniejsze. One również stosowane są w kuchni.
Zastosowanie: | przyprawa |
---|---|
Krótki opis produktu: | Używany w Tajlandii, Malezji i na Filipinach. Doskonały do potraw i do herbaty. Aromat nie do podrobienia! |
Nazwa łacińska: | Citrus hystrix |