Herbaty kwitnące to małe dzieła sztuki, które produkowane są ręcznie w Chinach. Powstają z najmłodszych listków i łodyżek herbaty białej i zielonej oraz bardzo rzadko czarnej. Poddaje się je najpierw uelastycznianiu za pomocą pary wodnej i ugniatania, następnie zawiązuje się je u dołu, a do środka wplata kwiaty, najczęściej nagietek, amarantus, hibiskus, jaśmin, kwiat liczi lub lilię. Na koniec kompozycję wiąże się u góry, a jej kształt zależy od metody wiązania. Cały proces trwa około godziny. Kwiaty to kluczowy element herbaty kwitnącej – należy wpleść je tak, aby mogły stopniowo rozwinąć się podczas parzenia. Pełnią one głównie rolę estetyczną, ale niektóre z nich nadają herbacie również aromat i smak. Do kulek dodaje się czasem aromaty naturalne, np. truskawkowy lub kokosowy.
Nie wiadomo dokładnie, kiedy powstała sztuka tworzenia kwitnącej herbaty. Przypuszcza się, że jej historia sięga zaledwie XVIII wieku. Herbata kwitnąca była niegdyś rozrywką zarezerwowaną wyłącznie dla cesarzy chińskich i dla najbardziej zamożnych. Obecnie jest dostępna dla wszystkich i bardzo lubiana na Zachodzie. W Chinach raczej się jej nie pije.
Herbaty kwitnące to małe dzieła sztuki, które produkowane są ręcznie w Chinach. Powstają z najmłodszych listków i łodyżek herbaty białej i zielonej oraz bardzo rzadko czarnej. Poddaje się je…