Tykwa, matero, calabaza

Jakie naczynie do yerba mate?

Każde naczynie do parzenia yerba mate określa się pojęciem matero. Materos mogą być wykonane z różnych materiałów.

Naczynie do yerba mate z tykwy

Tradycyjny kubek do picia yerba mate wykonany jest z wydrążonego owocu tykwy – rośliny pnącej z rodziny dyniowatych, która pochodzi z Afryki. W Polsce takie kubki nazywane są najczęściej tykwami, a w Ameryce Południowej – kalabasami (hiszp. calabaza). Owoce tykwy dojrzewają około sześciu miesięcy, następnie są zrywane i pozostawiane do wyschnięcia na kolejne 3-6 miesięcy. Po wyschnięciu nadają się do rzeźbienia, a wykonuje się z nich nie tylko naczynia do yerba mate, ale też inne naczynia, sztućce, lampy i przedmioty codziennego użytku. Należy pamiętać o tym, że tykwa do yerby powinna być przed pierwszym użyciem odpowiednio przygotowana, a potem starannie pielęgnowana i suszona. Uchroni ją to przed pękaniem i pleśnieniem.

Kubek do yerba mate

*Pozostałe naczynia do yerba mate mogą być wykonane z pachnącego drewna palo santo. Dużą popularnością cieszy się łatwe w czyszczeniu matero ceramiczne. Istnieją także guampy – efektowne naczynka powstające z bydlęcych rogów.

Tykwa do yerba mate – przygotowanie i pielęgnacja

Proces przygotowania tykwy do yerby przed pierwszym użyciem nazywa się currado. Przeprowadza się go tylko raz. Jest potrzebny po to, aby dokładnie oczyścić środek tykwy z resztek miąższu i wzmocnić jej ścianki.

1. Świeżo zakupioną tykwę wypełnij suszem yerba mate do połowy objętości i zalej do pełna gorącą wodą. Opcjonalnie możesz dodać nieco mocnego alkoholu. Pozostaw tak na 24 godziny.
2. Opróżnij tykwę i wyskrob łyżką resztki owocu z wewnętrznych ścianek naczynia. Rób to delikatnie, aby nie przedziurawić tykwy.
3. Wypłucz wodą wnętrze tykwy, a jej zewnętrzne ścianki nasmaruj olejem lub oliwą. Nie smaruj olejem wewnętrznych ścianek!
4. Ponownie odstaw tykwę na 24 godziny, aż całkowicie wyschnie.
5. Twoja tykwa jest gotowa!

Ale to jeszcze nie koniec. Tykwę do yerby należy z troską pielęgnować, aby nie zapleśniała. Pamiętaj o kilku czynnościach:

- Nigdy nie zostawiaj mokrych, zużytych fusów w tykwie. Po każdej serii zaparzeń opróżnij ją.
- Pomiędzy parzeniami postaraj się dobrze wysuszyć tykwę. Zimą idealnie nadaje się do tego kaloryfer.
- Regularnie nacieraj tykwę z zewnątrz olejem.
- Jeśli posiadasz tykwę z metalowym kołnierzem, zawsze dbaj o to, żeby woda go nie dotykała, ponieważ jeśli dostanie się pod spód, może się tam rozwinąć pleśń.

Z początku Twoja tykwa może lekko przeciekać. Nie martw się, to naturalne. Jeśli będziesz ją regularnie suszyć i impregnować, z czasem stanie się szczelna.

Jakie naczynie do yerba mate?

Każde naczynie do parzenia yerba mate określa się pojęciem matero. Materos mogą być wykonane z różnych materiałów.

*Naczynie do yerba mate z tykwy*…

[Zobacz więcej]

Filtrowanie

Waga
od do szt
Flaga
Cena netto
od do
Cena
od do
Rozmiar
Dostępny w magazynie
Twój wybór: Usuń wszystko

Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

  OK