Kobylak – korzeń
Korzeń kobylaka jest szczególnie polecany w celu uregulowania pracy jelit. Ponadto, ze względu na obecność łatwo przyswajalnych kompleksów żelaza, korzystnie wpływa na skład krwi i podnosi poziom czerwonych krwinek. Wzmacnia, odżywia i dodaje witalności. Wspiera także procesy trawienne.
Surowcem dostępnym w naszym sklepie jest korzeń szczawiu lancetowatego (Rumex hydrolapathum), ale kobylak to wspólne określenie dla wielu gatunków szczawiu. W medycynie ludowej odwary z korzenia kobylaka stosowano w biegunkach lub zaparciach, wymiotach i stanach zapalnych przewodu pokarmowego. Wykorzystywano go w leczeniu anemii oraz w celu zahamowania krwawień wewnętrznych. Był także środkiem przeciwpasożytniczym i przeciwgrzybiczym. W Europie Wschodniej popularne były okłady przygotowane z całej zmielonej rośliny, które przykładano na bolące mięśnie i stawy, a kąpiele z dodatkiem wywaru z korzeni miały pomagać w przypadku stanów zapalnych skóry, owrzodzeń, trudno gojących się ran i wyprysków.
KOBYLAK KORZEŃ – DZIAŁANIE
Właściwości prozdrowotne:
- Korzeń kobylaka znany jest ze swojego pozytywnego wpływu na jelita – pomaga uregulować ich pracę, działając jednocześnie ściągająco i przeczyszczająco. Ułatwia wypróżnienia lub zmniejsza ich nadmierną częstotliwość.
- Szczaw lancetowaty zawiera wysoką ilość żelaza połączonego z białkiem. Połączenie to sprawia, że cały kompleks jest rozpuszczalny w wodzie i łatwo przyswajalny. Dzięki temu napary z kobylaka zwiększają ilość czerwonych krwinek i poprawiają jakość krwi, a co za tym idzie, działają wzmacniająco i dodają energii. Warto pamiętać, że działają tak jedynie napary, w alkoholowym wyciągu kompleks białko-żelazo nie rozpuszcza się.
- Aktywne związki szczawiu pobudzają wydzielanie żółci i soku trzustkowego, czym przyczyniają się do prawidłowego trawienia.
KOBYLAK – ZASTOSOWANIE
- osłabienie
- chroniczne zmęczenie
- okres rekonwalescencji
- obfite, wyczerpujące miesiączki
- nieregularne wypróżnienia
- na trawienie
SKŁAD
Kobylak – korzeń (Rumex hydrolapathum) 100%. Surowiec najwyższej jakości!
Substancje aktywne obecne w korzeniu to kompleks białko-żelazo, witamina C, antrakinony, garbniki, emodyna, kwas chryzofanowy i szczawiany.
KOBYLAK – DAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA
Kobylak – herbata (korzeń cięty):
1 łyżkę korzeni zalać 1 szklanką wody, doprowadzić do wrzenia i gotować 5 minut. Odstawić na 30 minut, przecedzić. Spożywać 2 razy dziennie po pół szklanki przez 3 tygodnie. Stosować raz na kwartał.
1 łyżkę korzeni zalać 1 szklanką wrzącej wody. Parzyć 20 minut pod przykryciem. Spożywać 2 razy dziennie.
Kobylak – korzeń mielony:
1 płaską łyżeczkę proszku zalej gorącą wodą, wymieszaj i wypij razem z osadem. Stosuj 2 razy dziennie przez maksymalnie 3 tygodnie.
PRZECIWWSKAZANIA
Nadwrażliwość na roślinę.
Nie stosować u kobiet w ciąży i karmiących, nie podawać dzieciom.
Nie stosować u pacjentów z kamicą moczową, zwłaszcza w przypadku kamieni szczawianowych – roślina zawiera dużo szczawianów. Osoby cierpiące na reumatyzm, artretyzm i dnę moczanową powinny zachować ostrożność i obserwować, czy stosowanie produktu nie pogarsza stanu choroby.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Szczaw lancetowaty (Rumex hydrolapathum) należy do rodziny rdestowatych. Występuje w Europie i w Azji Zachodniej. W Polsce jest pospolity, zwłaszcza na niżu. Rośnie najczęściej na terenach bagnistych i podmokłych oraz nad brzegami wód. Lubi miejsca dobrze nasłonecznione.
Szczaw lancetowaty dorasta do 2 m wysokości. Tworzy gęste kępy dużych liści odziomkowych (wyrastających bezpośrednio z korzeni) i łodygi kwiatostanowe. Liście odziomkowe sięgają 50-80 cm długości, są szerokie na kilka centymetrów i maja lancetowaty kształt. Zwykle rosną pionowo do góry, czasem są łukowato pochylone. Liście wyrastające na łodydze są znacznie krótsze, mają kształt lancetowaty lub jajowaty i nieregularne brzegi. Łodyga rozgałęzia się. Na jej szczytach od lipca do sierpnia pojawiają się wiechowate kwiatostany złożone z kwiatów niepozornych, które wyglądają jak małe, miedzianoczerwone kulki. Owocami szczawiu są niełupki.
BADANIA LABORATORYJNE
Jakość oferowanych produktów jest dla nas bardzo ważna. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Kobylak korzeń dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
- Certyfikat analizy
- Specyfikację jakościową
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail
BIBLIOGRAFIA
1. http://rozanski.li
2. http://www.czytelniamedyczna.pl
3. http://1000roslin.pl
4. https://pl.wikipedia.org