Koniczyna czerwona (Trifolium pratense) zawiera izoflawony o działaniu podobnym do estrogenów. Jest to wspaniałe zioło dla kobiet przechodzących menopauzę, cierpiących na PMS lub zmagających się z dysharmonią w gospodarce hormonów płciowych. Kwitnącą koniczynę czerwoną można spotkać na polskich łąkach od maja do września.
Koniczyna znana była starożytnym Grekom i Rzymianom, cenili ją także Celtowie. Była symbolem szczęścia i wierzono, że chroni przed złymi mocami. W okresie średniowiecza ziele koniczyny stanowiło środek wykrztuśny i moczopędny. Stosowano ją także, aby zmniejszyć obfite krwawienia menstruacyjne. Dopiero w ubiegłym wieku odkryte zostały jej izoflawony i właściwości estrogenne.
Właściwości prozdrowotne:
Izoflawony koniczyny zbudowane są podobnie jak estrogeny i wykazują podobne do nich działanie w organizmie, dlatego z powodzeniem wykorzystywane są w przypadku niedoboru estrogenów, zwłaszcza podczas menopauzy, ale też w sytuacjach, kiedy u kobiety występuje nadmiar męskich hormonów płciowych, czyli androgenów. Dzięki izoflawonom koniczyna pomaga również uregulować miesiączkowanie i złagodzić objawy PMS.
Koniczyna czerwona stosowana podczas menopauzy przyczynia się do podniesienia nastroju, zmniejsza nerwowość, ogranicza uderzenia gorąca i nadmierną potliwość, poprawia sen, zmniejsza suchość pochwy oraz pozytywnie wpływa na libido i pracę serca.
Warto pamiętać, że powyższe efekty przyniesie codzienne stosowanie koniczyny przez minimum kilka tygodni.
Koniczyna czerwona – kwiat 100%. Surowiec najwyższej jakości!
Najważniejszymi związkami czynnymi koniczyny czerwonej są izoflawony. Jest ich około 30, w tym daidzyna, daidzeina, genisteina i pratenseina. Obok nich znajdują się także glikozydy izoflawonowe, fenolokwasy, fitosterole, saponiny i garbniki.
Koniczyna – herbata:
1 łyżkę kwiatów zalej szklanką wrzącej wody. Przykryj i odstaw na 30 minut. Przecedź. Pij 2 razy dziennie po szklance naparu.
Nalewka:
50 g suchych kwiatów zalać 250 ml alkoholu 40-60%. Maceruj 2 tygodnie w zamkniętym słoju. Od czasu do czasu wstrząśnij słoikiem. Na koniec przefiltruj. Zażywaj po 1 łyżeczce (5 ml) 2-3 razy dziennie.
Ciąża, okres karmienia piersią, nowotwory hormonozależne.
Kobiety przyjmujące estrogeny lub stosujące hormonalną terapię zastępczą powinny zasięgnąć porady lekarza przed zastosowaniem koniczyny.
Nie podawaj dzieciom.
Koniczyna czerwona lub łąkowa należy do rodziny bobowatych. Występuje w Europie, w Azji środkowej i w północnej Afryce, można ją także spotkać w uprawie w Australii i w obu Amerykach. W Polsce jest pospolita. Rośnie na łąkach, polach i przydrożach oraz w widnych lasach.
Koniczyna osiąga wysokość do 50 cm. Posiada korzeń palowy, który może być głęboki nawet na 1,5 m. Liście koniczyny składają się z trzech mniejszych listków o jajowatym kształcie. Na ich powierzchni widać jasnozielone plamy. Nasady liści otoczone są błoniastymi przylistkami. Kwiaty koniczyny to kwiaty motylkowe o rurkowato wydłużonym kielichu. Są barwy jasnopurpurowej i tworzą kuliste kwiatostany. Po przekwitnięciu wysychają, a w ich miejscu pojawiają się strąki z pojedynczymi nasionami.
Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Koniczyna czerwona kwiat dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail
1. http://rozanski.li
2. https://naturalnemetody.pl
3. http://zastosowanieziol.blogspot.com
4. https://pl.wikipedia.org
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.
Telefon
+48 533 633 306
Email
sklep@magicznyogrod.pl
Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00
Obserwuj nas