Krokosz barwierski – kwiat
Krokosz barwierski (Carthamus tinctorius) to roślina o pięknych, żółto-czerwonych kwiatach. Wyglądem przypomina oset. Pochodzi z Azji i jest ważnym elementem Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Chińczycy nazywają go hong hua i stosują jako środek pobudzający krążenie krwi, przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Krokosz był często wykorzystywany do fałszowania szafranu, gdyż cienkie, rurkowate płatki jego kwiatów przypominają po wysuszeniu znamiona szafranu. Obecnie krokosz bywa stosowany jako jego tańszy zamiennik, ale oszustwa wciąż się zdarzają.
Od czasów starożytnych aż do dziś pozyskuje się z kwiatów krokosza żółty i czerwony barwnik, które stosowane są do barwienia produktów spożywczych i kosmetycznych oraz tkanin. Łacińska nazwa rodzajowa Carthamus pochodzi prawdopodobnie od arabskiego słowa karkhum, czyli farbowanie. Ponadto z nasion krokosza wytłacza się cenny olej o wysokiej zawartości kwasu linolowego.
KROKOSZ BARWIERSKI – DZIAŁANIE
Właściwości prozdrowotne:
- Pozytywnie wpływa na pracę żeńskich narządów rodnych, dzięki czemu przynosi ulgę podczas bolesnej menstruacji, a także może pobudzić krwawienie w przypadku braku lub skąpych miesiączek.
- Korzystnie wpływa na kondycję naczyń krwionośnych i pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi.
- Wspiera prawidłowe krążenie krwi i zapobiega powstawaniu zakrzepów.
- Wpływa kojąco na układ nerwowy.
KROKOSZ BARWIERSKI – ZASTOSOWANIE
- bolesna menstruacja
- skąpe miesiączki lub brak miesiączki
- bóle brzucha
- osłabione krążenie
- osłabione naczynia krwionośne
- dla zdrowia układu krążenia
- zwiększone napięcie nerwowe i stres
SKŁAD
Krokosz barwierski – kwiaty całe lub płatki kwiatów 100%. Surowiec najwyższej jakości!
Kraj pochodzenia:
- kwiat – Polska.
- płatki – Chiny.
Kartamina to główna substancja czynna obecna w kwiatach krokosza. Należy do flawonoidów i jest barwnikiem nazywanym czerwienią hiszpańską. Obok niej w kwiatach występuje również żółcień krokoszowa, kartamidyna, izokartamidyna, safflamina, safflor i luteolina.
KROKOSZ BARWIERSKI KWIAT – SPOSÓB UŻYCIA
Zalecana dzienna porcja suszu wynosi od 3 do 10 g. Zarówno z całych kwiatów krokosza jak i z jego płatków można przygotować napar lub wykorzystać je do własnych mieszanek herbacianych. Płatki pasują szczególnie do herbaty zielonej i białej, a także do mieszanek z innymi płatkami kwiatowymi. Całe kwiaty natomiast będą się doskonale prezentować jako dodatek do herbaty zaparzonej w dużym, przezroczystym dzbanku.
Kwiaty krokosza nadają potrawom efektowny, złoty kolor. Całe kwiaty warto dodawać do zup i kompotów, a szczyptę płatków można wrzucić do gotującego się ryżu, kaszy, ziemniaków lub makaronu. Płatki pasować będą także do owsianki, mlecznych deserów i kremów. Można dowolnie eksperymentować bez obaw o smak – krokosz jest neutralny w smaku i zapachu, dlatego w kuchni stosuje się go tylko do barwienia.
Krokosz barwierski – herbata:
1-2 kwiaty lub pół łyżeczki płatków zalać wrzącą wodą, przykryć i parzyć 10-15 minut.
Nalewka:
1 część kwiatów lub płatków krokosza zalać 5 częściami alkoholu 40-60%, odstawić na kilkanaście dni, przefiltrować. Zażywać 1-3 razy dziennie po 5 ml (1 łyżeczka).
Wino krokoszowe:
1 część kwiatów zalać 5 częściami ciepłego wina (temp. ok. 40°C). Odstawić na kilka tygodni. Przefiltrować. Spożywać 1 kieliszek dziennie.
PRZECIWWSKAZANIA
Produkt niezalecany w ciąży – może spowodować poronienie.
Nie stosować podczas karmienia piersią i przy nadwrażliwości na roślinę.
Nie należy przekraczać zalecanych dawek.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Krokosz barwierski spokrewniony jest z ostem. Należy do rodziny astrowatych i jest rośliną jednoroczną. Pochodzi najprawdopodobniej z południa Azji, a za czasów starożytnych uprawiany był głównie w Indiach, Chinach, Persji i Egipcie. Obecnie uprawiany jest w wielu rejonach świata.
Krokosz osiąga ponad metr wysokości. Ma ciemnozielone liście o kolczasto-ząbkowanych brzegach. Rodzi okazałe kwiaty, które wyglądają jak jasnozielona cebulka, z której na szczycie wyrasta pióropusz cienkich, rurkowatych płatków o intensywnej, żółto-czerwonej barwie. Kwiatostany otoczone są u podstawy ostro zakończonymi listkami. Owocami krokosza są niełupki, czyli pojedyncze nasiona.
BADANIA LABORATORYJNE
Jakość oferowanych produktów jest dla nas bardzo ważna. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Krokosz barwierski kwiat dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
- Certyfikat analizy
- Specyfikację jakościową
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail.
BIBLIOGRAFIA
1. Phytochemistry, pharmacology and medicinal properties of Carthamus tinctorius L. http://link.springer.com
2. http://www.chineseherbshealing.com
3. http://www.food-info.net
4. https://www.drugs.com
5. http://www.acupuncturetoday.com
6. https://pl.wikipedia.org