Krwawnik – kwiat
Krwawnik pospolity (Achillea millefolium) pomaga zahamować drobne krwawienia i stąd wzięła się jego nazwa. Wspiera także procesy trawienne, przynosi ulgę podczas menstruacji i dba o kondycję włosów i skóry. Krwawnik jest pospolitą w Polsce rośliną o drobnych, białych kwiatach, które możemy zauważyć na łąkach od lipca do października. Świeże ziele nie tylko przykładano dawniej do skaleczeń, lecz także stosowano jako przyprawę do zup i rozmaitych potraw ze względu na przyjemny, ziołowy zapach.
Już 3000 lat temu Grecy używali krwawnika, aby przyspieszyć gojenie się ran i zahamować krwotoki, jednak przypuszcza się, że historia zastosowania tej rośliny jest jeszcze dłuższa i sięga czasów prehistorycznych. Łacińska nazwa krwawnika pochodzi od legendy, według której został on podarowany Achillesowi przez centaura Chirona, aby ten mógł wykorzystać roślinę na polu bitwy. I tak też się stało, Achilles pomógł swojemu przyjacielowi i wielu innym żołnierzom, przykładając im do ran ziele krwawnika.
KWIAT KRWAWNIKA – DZIAŁANIE
Właściwości prozdrowotne:
- Hamuje drobne krwawienia wewnętrzne i zewnętrzne.
- Łagodzi podrażnienia błony śluzowej gardła, żołądka i jelit.
- Pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego – zwiększa wydzielanie soków trawiennych i żółci, ułatwia trawienie pokarmu i wchłanianie składników odżywczych, podnosi apetyt.
- Przynosi ulgę podczas bolesnej menstruacji i zmniejsza obfite krwawienia.
- Poprawia kondycję włosów.
- Pozytywnie wpływa na skórę, regeneruje jej tkanki i zmniejsza podrażnienia.
- Zabija szkodniki atakujące rośliny uprawne i doniczkowe.
[1, 2, 3]
ZASTOSOWANIE
- drobne krwawienia, skaleczenia, otarcia
- podrażniony przewód pokarmowy i gardło
- powolne trawienie i obniżony apetyt, uczucie ciężkości i dyskomfort po posiłkach
- bolesne i obfite miesiączki
- słabe, wypadające włosy
- problemy skórne
- eko-ochrona roślin
SKŁAD
Kwiat krwawnika pospolitego 100%. Surowiec najwyższej jakości!
Aktywne składniki zawarte w kwiatach krwawnika to olejek eteryczny, laktony seskwiterpenowe, poliacetyleny, flawonoidy, glikozydy flawonoidowe, kwasy fenolowe, fitosterole, triterpeny, alkaloidy, kumaryny, garbniki, sole mineralne i kwasy organiczne.
KRWAWNIK POSPOLITY KWIAT – SPOSÓB UŻYCIA
Kwiat krwawnika – herbata:
1-2 łyżeczki suszu zalać wrzącą wodą i odstawić do naciągnięcia na 15 minut pod przykryciem. Spożywać 3 razy dziennie po 1 szklance lub zastosować zewnętrznie do płukania łamliwych, przetłuszczających się i wypadających włosów oraz skóry głowy, do przemywania twarzy, do nasiadówek dla pochwy i okolic odbytu oraz w postaci okładów na rany.
Krwawnik – kwiat w proszku:
Jedną płaską łyżeczkę mielonego ziela zalać gorącą wodą i odstawić do naciągnięcia. Wypić razem z zawartością. Stosować 2-3 razy dziennie.
Ekstrakt:
Proporcje 1:1. Alkohol 25%. Zażywać po rozcieńczeniu w wodzie 1-4 ml 3 razy dziennie.
Nalewka:
Proporcje 1:3 lub 1:5. Alkohol 40-60%. Zażywać 5-10 ml dziennie po rozcieńczeniu w pół szklanki wody.
Preparaty na bazie alkoholu można zastosować zewnętrznie po rozcieńczeniu w wodzie do przemywania skóry podrażnionej, zaczerwienionej, skaleczonej, z wypryskami i trądzikiem jako środek antyseptyczny, ściągający i przyspieszający krzepliwość krwi. Można je także dodawać w niewielkich ilościach do szamponów, kremów, odżywek i płynów do mycia ciała.
PRZECIWWSKAZANIA
Krwawnik może wywołać alergię w kontakcie ze skórą. W takiej sytuacji należy go odstawić.
Stosowanie krwawnika u kobiet w ciąży i karmiących jest niezalecane.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Krwawnik pospolity należy do rodziny astrowatych. Zasięg jego występowania rozciąga się na całą Europę i znaczną część Azji – od wschodu aż po Mongolię i północno-zachodnie Indie. Rośnie też w Ameryce Północnej. W Polsce jest pospolity – można go spotkać niemal na każdej łące, polu, przy drodze, zarówno na niżu jak i w górach. Lubi miejsca nasłonecznione, kwitnie od lipca do października.
Krwawnik dorasta do 1 m wysokości. Jego liście mają wydłużony, pierzasty kształt i strukturę złożoną z wielu odcinków, przypominającą koronkę. Drobne kwiaty krwawnika są białe i składają się z 4-5 płatków. Tworzą kwiatostan na szczycie łodygi zwany baldachogronem. Zapylają je muchówki. Owocami krwawnika są niełupki, czyli pojedyncze nasiona. Krwawnik tworzy kłącze podziemne i pełzające w kolorze białym i żółtym. Cała nadziemna część rośliny pokryta jest ledwo dostrzegalnym, wełnistym meszkiem i wydziela charakterystyczny zapach.
BADANIA LABORATORYJNE
Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Krwawnik pospolity kwiat cięty/mielony dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
- Certyfikat analizy
- Specyfikację jakościową
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail
BIBLIOGRAFIA
1. http://rozanski.li
2. http://www.herbwisdom.com
3. https://whisperingearth.co.uk
4. https://pl.wikipedia.org