Krwawnik pospolity (Achillea millefolium) swoją nazwę zwyczajową zawdzięcza temu, że potrafi zatrzymać drobne krwawienia i stosowany był dawniej jako naturalny opatrunek na skaleczenia. Podobno grecki bóg Achilles był pierwszym, który leczył rany za pomocą krwawnika, dlatego łacińska nazwa rodzajowa tej rośliny pochodzi od jego imienia.
W średniowieczu krwawnik był jednym z ziół wykorzystywanych do aromatyzowania piwa. Był także lubianym warzywem. Jego młode liście gotowano zwykle w zupie lub sporządzano podobnie jak szpinak. Suszone liście natomiast służyły jako przyprawa. W medycynie ludowej krwawnik służył nie tylko jako opatrunek, lecz także jako środek wspierający trawienie, przeciwdziałający bólom brzucha i obniżający gorączkę.
Właściwości prozdrowotne:
Napary z krwawnika nadają się do przemywania drobnych skaleczeń i podrażnień oraz do płukania gardła i jamy ustnej. Można nimi również przemywać włosy i cerę, a także dodawać jako fazę wodną do kosmetyków.
Krwawnik warto też pić jako herbatę o kojącym wpływie na żołądek i jelita.
Mocny wyciąg z krwawnika świetnie nadaje się do eko-ochrony roślin.
Krwawnik pospolity – ziele suszone 100%. Surowiec najwyższej jakości!
Krwawnik – herbata (ziele cięte):
1-2 łyżeczki suszu zalać wrzącą wodą i odstawić do naciągnięcia na 15 minut pod przykryciem. Spożywać 3 razy dziennie po 1 szklance lub zastosować zewnętrznie do płukania łamliwych, przetłuszczających się i wypadających włosów oraz skóry głowy, do przemywania twarzy, do nasiadówek dla pochwy i okolic odbytu oraz w postaci okładów na rany.
Krwawnik – ziele mielone:
0,5-1 łyżeczki proszku zalać niewielką ilością gorącej wody. Po ostudzeniu wypić razem z zielem. Stosować 3 razy dziennie.
Ekstrakt:
Proporcje 1:3 lub 1:5. Alkohol 25%. Zażywać po rozcieńczeniu w wodzie 1-4 ml 3 razy dziennie.
Nalewka:
Proporcje 1:3 lub 1:5. Alkohol 40-60%. Zażywać 5-10 ml dziennie po rozcieńczeniu w niewielkiej ilości wody.
Preparaty na bazie alkoholu można zastosować zewnętrznie po rozcieńczeniu w wodzie do przemywania skóry podrażnionej, zaczerwienionej, skaleczonej, z wypryskami i trądzikiem jako środek antyseptyczny, ściągający i przyspieszający krzepliwość krwi. Można je także dodawać w niewielkich ilościach do szamponów, kremów, odżywek i płynów do mycia ciała.
Krwawnik może wywołać alergię w kontakcie ze skórą. W takiej sytuacji należy go odstawić.
Stosowanie krwawnika u kobiet w ciąży i karmiących jest niezalecane.
Krwawnik pospolity należy do rodziny astrowatych. Zasięg jego występowania rozciąga się na całą Europę i znaczną część Azji – od wschodu aż po Mongolię i północno-zachodnie Indie. Rośnie też w Ameryce Północnej. W Polsce jest pospolity – można go spotkać niemal na każdej łące, polu, przy drodze, zarówno na niżu jak i w górach. Lubi miejsca nasłonecznione, kwitnie od lipca do października.
Krwawnik dorasta do 1 m wysokości. Jego liście mają wydłużony, pierzasty kształt i strukturę złożoną z wielu odcinków, przypominającą koronkę. Drobne kwiaty krwawnika są białe i składają się z 4-5 płatków. Tworzą kwiatostan na szczycie łodygi zwany baldachogronem. Zapylają je muchówki. Owocami krwawnika są niełupki, czyli pojedyncze nasiona. Krwawnik tworzy kłącze podziemne i pełzające w kolorze białym i żółtym. Cała nadziemna część rośliny pokryta jest ledwo dostrzegalnym, wełnistym meszkiem i wydziela charakterystyczny zapach.
Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Krwawnik ziele cięte/mielone dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail
1. http://rozanski.li
2. http://eol.org
3. http://www.herbwisdom.com
4. https://whisperingearth.co.uk
5. https://pl.wikipedia.org
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.
Telefon
+48 533 633 306
Email
sklep@magicznyogrod.pl
Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00
Obserwuj nas