Krwiściąg lekarski (Sanguisorba officinalis) to roślina, której atrakcyjny wygląd zdobi żyzne, wilgotne łąki w całej Polsce. Występuje w stanie dzikim, ale nie tylko – jest to również ceniona roślina ozdobna, której drobne kwiaty tworzą gęste kłosy o charakterystycznym czerwonym, różowym lub fioletowym kolorze.
Młode, świeże liście i pędy wykorzystywane są także w kuchni (do sałatek) oraz przy produkcji wina.
Kulinarne i ozdobne walory rośliny stanowią jednak tylko miły akcent w obliczu jej działania prozdrowotnego – jej ziele jest i było również cenionym surowcem zielarskim. Polska nazwa krwiściąg jest równie dobrą wskazówką na temat obszaru działania rośliny, co jej łacińskie miano: Sanguisorba pochodzi od łacińskich słów: sanguis (krew) i sorbeo (siorbać).
Nietrudno więc domyślić się, jakie działanie przypisywała roślinie medycyna tradycyjna. W XVI wieku krwiściąg stosowano jako środek tamujący „krew cieknącą z ciała”. Nie dziwi więc, że wykorzystywano go w przypadkach różnorakich ówczesnych „zaraz”, aby ograniczyć związaną z nimi utratę krwi.
Kilkaset lat później krwiściąg stosowany był w przypadkach biegunki, a miejscowo do leczenia strupów, bąbli, owrzodzeń, krost i krwawnic [4].
Ówczesna medycyna, jak widać, wyraźnie ceniła sobie jego korzystny wpływ na funkcje organizmu związane z krwią i naczyniami krwionośnymi.
Zainteresowanie prozdrowotnymi właściwościami rośliny trwa do dziś. Prowadzone są również badania dotyczące jej składu chemicznego. Ziele krwiściągu (Herba Sanguisorbae) zawiera m.in. garbniki, saponiny (sanguisorbinę), flawonoidy i olejek eteryczny [2].
Preparaty z ziela wspomagają zdolność małych naczyń krwionośnych i płytek krwi do wytworzenia skrzepu w miejscu uszkodzenia.
Krwiściąg pomaga zrównoważyć utratę krwi podczas obfitej menstruacji.
- Stosowany na oczy, krwiściąg reguluje nadmierne łzawienie, łagodzi opuchliznę i zaczerwienienie, wpływa ograniczająco na wysięk.
- Przyspiesza wchłanianie siniaków, hamuje wysięk z wybroczyn.
- Zastosowany do pielęgnacji włosów czy skóry, przywraca równowagę wydzielania łoju.
- Łagodzi obrzęki.
- Przywraca równowagę fizjologiczną okolic intymnych.
Przyspieszenie procesu gojenia zachodzi poprzez modulację odpowiedzi zapalnej oraz działanie ściągające. Krwiściąg pobudza zrastanie się tkanek, czy to w skórze, czy w błonach śluzowych, np. przewodu pokarmowego. Wspomaga gojenie się ubytków w żołądku i dwunastnicy.
[3, 5, 6]
Krwiściąg lekarski (Sanguisorba officinalis) 100%. Surowiec najwyższej jakości!
Krwiściąg – herbata:
1 łyżkę ziela zalej szklanką wrzącej wody, przykryj i odstaw na 20 minut. Pij dwa razy dziennie po szklance naparu. Po 2 tygodniach zrób 2 tygodnie przerwy, po czym możesz wznowić stosowanie.
Napar nadaje się też do użytku zewnętrznego.
Nalewka:
Proporcje 1:3. Alkohol 40%. Maceruj 14 dni. Spożywaj po po 5 ml (2-4 łyżeczki) 2-3 razy dziennie.
Nalewka nadaje się też do użytku zewnętrznego.
Sproszkowane ziele:
Jedną, płaską łyżeczkę mielonego ziela zalej niewielką ilością gorącej wody. Wymieszaj. Po ostudzeniu wypij razem z osadem. Stosuj 2 razy dziennie.
Proszek sprawdzi się też jako przysypka na skórę.
Ciąża i karmienie piersią, zakrzepica, nadwrażliwość na roślinę.
Krwiściąg lekarski to przedstawiciel rodziny różowatych (Rosaceae). Można go spotkać w większości regionów Europy, poza jej północnymi obszarami. Rośnie również w Azji oraz Ameryce Północnej. W Polsce jest to roślina powszechna, preferująca wilgotne, słoneczne bądź półcieniste stanowiska.
Krwiściąg lekarski osiąga wysokość do 100 cm. Jego liście, osadzone na wydłużonych ogonkach, są wyposażone w błoniaste przylistki. Każdy liść składa się z 3 do 7 par naprzeciwległych listków o jajowatym kształcie, długości do 5 cm, z sercowatą nasadą i charakterystycznymi ząbkowanymi krawędziami. Listki, błyszczące z wierzchu, od spodu zaskakują szarozieloną barwą.
Kwiaty krwiściągu, o barwie czerwonej, różowej lub fioletowej, są drobne i gęsto upakowane w kłosy, które mogą osiągnąć długość do 5 cm.
Roślina ta produkuje również małe, ciemnobrązowe, kuliste owoce. Warto również zwrócić uwagę na jej silnie rozwinięty korzeń, który także jest cenionym składnikiem w ziołolecznictwie ze względu na jego liczne korzyści zdrowotne.
1. Sanguisorba officinalis L. https://atlas-roslin.pl/gatunki/Sanguisorba_officinalis.htm
2. Krwiściąg lekarski. https://pl.wikipedia.org/wiki/Krwi%C5%9Bci%C4%85g_lekarski
3. Krwiściąg – Sanguisorba. https://rozanski.li/32/krwisciag-sanguisorba/
4. Chemical Composition, Antioxidant and Antimicrobial Activities of Sanguisorba officinalis L. Extracts. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32214538/
5. A Comprehensive Review of Genus Sanguisorba: Traditional Uses, Chemical Constituents and Medical Applications. https://www.researchgate.net/publication/354703898_A_Comprehensive_Review_of_Genus_Sanguisorba_Traditional_Uses_Chemical_Constituents_and_Medical_Applications
6. Krwiściąg lekarski i krwiściąg mniejszy Sanguisorba officinalis et Sanguisorba minor (Rosaceae). http://eko.org.pl/ziola/?ziolo=Krwi%B6ci%B1g
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.
Telefon
+48 533 633 306
Email
sklep@magicznyogrod.pl
Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00
Obserwuj nas