Opinie klientów
-
Ocena: (5/5)
Ryszard K., W dniu: 16.10.2019
suche,czyste,skuteczne
-
Ocena: (5/5)
Barbara P., W dniu: 01.03.2019
:)
Kwasja gorzka (Quassia amara), lub też gorzkla właściwa, występuje naturalnie w Ameryce Południowej. Mówi się tam na nią amargo, co w języku hiszpańskim oznacza “bardzo gorzki smak”. Wynika to z tego, że drewno kwasji zawiera kwasynę (ang. quassin) – jedną z najbardziej gorzkich substancji występujących w naturze.
Plemiona indiańskie zamieszkujące Amerykę Południową wykorzystywały drewno kwasji w roli środka na gorączkę, infekcje, wszelkiego rodzaju pasożyty i problemy trawienne. Drewno kwasji zastępowało ponadto korę chinowca w leczeniu malarii, zwłaszcza w rejonach, gdzie chinowiec nie występuje. Do dziś wyciągi z kwasji stosuje się w celu pozbycia się wszy, pcheł, nicieni, owadów i szkodników. Można je stosować do mycia włosów i sierści zwierząt, a także do spryskiwania upraw. Coraz częściej wyciągi z drewna kwasji wykorzystywane są w gospodarstwach ekologicznych jako naturalny środek owadobójczy (insektycyd).
Kwasja gorzka zawiera wiele unikalnych substancji aktywnych o mocnym działaniu, dlatego budzi szerokie zainteresowanie nie tylko w Ameryce Południowej, ale i na całym świecie.
Drewno kwasji gorzkiej dostępne w naszym sklepie to surowiec najwyższej jakości. Pochodzi z upraw w Brazylii.
Właściwości prozdrowotne:
Kwasja gorzka wykazuje duży potencjał w walce z różnego rodzaju pasożytami. Pomaga usuwać wszy i pchły żerujące na skórze ludzi i zwierząt. Wyciągi z kwasji można wcierać w skórę, stosować w formie płukanek i do przemywania.
Wyciągi z drewna kwasji wykorzystywane są w gospodarstwach ekologicznych jako naturalny środek służący do ochrony roślin przed atakiem owadzich szkodników (mszyce, stonka ziemniaczana, kwieciak jabłkowiec, nasionnica trześniówka, gąsienice). W Szwajcarii dostępny jest nawet licencjonowany preparat zawierający w swoim składzie wyciąg z kwasji gorzkiej. Dotychczas nie stwierdzono negatywnego wpływu wyciągów kwasji na pożyteczne organizmy.
Dość dobrze udokumentowane są właściwości larwobójcze – w tym przeciwko larwom komarów. W tym celu garstka kawałków drewna może być umieszczona w przydomowych stawach, oczkach wodnych itp. Drewno kwasji nie ma negatywnego wpływu na ryby i ptaki.
Kwasja gorzka – drewno (Quassia amara) 100%. Najwyższa jakość!
Do zastosowań zewnętrznych!
Odwar – drewno kwasji cięte:
1 łyżeczka drewna kwasji na szklankę wody, doprowadzić do wrzenia i gotować na małym ogniu jeszcze przez ok. 20 minut. Przefiltrować.
Odwar – drewno kwasji mielone:
Pół łyżeczki drewna kwasji na szklankę wody, doprowadzić do wrzenia i gotować na małym ogniu jeszcze przez ok. 10 minut. Przefiltrować.
Macerat na zimno:
2 łyżeczki kawałków drewna kwasji lub 1 łyżeczkę sproszkowanego surowa zamoczyć w szklance zimnej wody i pozostawić na 12 h (np. na noc). Przefiltrować.
Odwarem oraz maceratem można przemywać skórę głowy w celu pozbycia się pasożytów takich jak pchły i wszy.
Środek owadobójczy do ochrony roślin:
200 g kawałków drewna kwasji namoczyć w 2 litrach wody przez 24 h. Następnie gotować przez 30 minut, przefiltrować. Mieszaninę rozcieńczyć z 10 – 20 litrami wody i stosować w formie spreju.
W Stanach Zjednoczonych Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) przyznała kwasji status GRAS (Generally Recognized as Safe) – substancji generalnie uznawanej za bezpieczną.
Stosowanie wyciągów kwasji zewnętrznie na skórę nie powinno wiązać się z ryzykiem, jednak przed użyciem warto przeprowadzić próbę alergiczną.
Unikać stosowania w ciąży i w okresie karmienia piersią.
Badania na zwierzętach laboratoryjnych wskazują, że wyciągi z kwasji gorzkiej mogą mieć negatywny wpływ na jakość męskiego nasienia. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że w eksperymencie zwierzętom podawano wyciągi kwasji doustnie i w dużych ilościach przez okres aż 6 tygodni.
Kwasja gorzka (Quassia amara, kwasja właściwa) to krzew lub rzadziej niewielkie drzewo występujące naturalnie na obszarze Peru, Wenezueli, Kolumbii, północnej Brazylii i Gujanie. Kwasja jest również uprawiana w innych regionach o gorącym klimacie – w Ameryce Środkowej, Afryce i Azji. Należy do rodziny biegunecznikowatych Simaroubaceae. Posiada bardzo ozdobne, czerwone kwiaty. Drewno kwasji gorzkiej jest czasem zamiennie stosowane z drewnem należącym do gatunku Picrasma excelsa – o podobnych właściwościach i również nazywanym potocznie Quassia.
Inne nazwy: gorzknia właściwa, gorzkodrzew właściwy, gorżciel właściwy, kwasja właściwa, amargo, bitter-ash, bitter-wood, guabo, hombre grande, jamaica bark, kashshing, maraubá, marupá, palo muneco, pau amarelo, quassia amarga.
1. http://www.quasix.eu [dostęp 10.03.2017]
2. Tropical Plant Database https://web.archive.org
3. http://rainforest-database.com [dostęp 10.03.2017]
4. Yinusa, R., (2010). Effects of bioactive principles from stem bark extract of Quassia
amara, Quassin and 2-methoxycanthine-6-one, on haematological parameters in albino rats. Nig. J. Physiol. Sci. 25, s. 103 – 106. http://www.bioline.org.br [dostęp 10.03.2017]
***
Część rośliny: | kora |
---|---|
Sposób zbioru: | Z upraw konwencjonalnych |
Tradycyjna medycyna: | Amazonia |
Kraj pochodzenia: | Brazylia |
Smak: | gorzki |
Zastosowanie: | pielęgnacja włosów, pielęgnacja ciała |
Ostrzeżenia: | nie stosować w ciąży, nie stosować podczas laktacji, do użytku zewnętrznego |
Ocena: (5/5)
suche,czyste,skuteczne
Ocena: (5/5)
:)