Lilia biała (Lilium candidum), zwana także lilią Madonny (Madonna lily) to nie tylko piękna roślina ozdobna, ale również lecznicza. Stosowana była w medycynie ludowej regionów, z których pochodzi, a także wielu innych krajów świata, gdzie miała okazję zawędrować. Najpierw obecna była w lecznictwie bałkańskim i Bliskiego Wschodu, a potem dotarła do krajów śródziemnomorskich, a nawet Meksyku. Obecnie jest raczej rzadko używana w medycynie naturalnej, głównie ze względu na to, że traktowana jest bardziej jako roślina ozdobna i nie jest zbyt szeroko uprawiana w celach zielarskich.
Zgodnie z dostępną literaturą dosyć powszechnie stosowali lilię Włosi, robiąc użytek zarówno z jej cebulek, jak i płatków kwiatów. Jednym z tradycyjnych tamtejszych preparatów był np. wywar z cebulek lilii na mleku. Wyciągami z lilii leczono półpaśca, choroby skóry i stany zapalne stawów. Sporządzano także okłady na rany, by wspomóc ich gojenie się.
Cebulki lilii białej bogate są w śluzy i antyoksydanty, takie jak kemferol, linalol, kariofilen i cytronelal. Świeże cebulki wykorzystywane są w Azji jako składnik kulinarny ze względu na słodkawy smak i mięsistą strukturę. Lubią je zwłaszcza Japończycy, Chińczycy i Koreańczycy, którzy sporządzają je w formie gotowanej lub pieczonej.
[1, 2, 3]
Do użytku zewnętrznego na zmiany i problemy skórne, rany, owrzodzenia, siniaki, stany zapalne i grzybice.
Lilia biała (Lilium candidum) – cebulki (łuski) 100%. Najwyższa jakość!
Herbata:
1-2 łyżki łusek zalej szklanką wrzącej wody lub mleka i gotuj przez kilka minut pod przykryciem. Przygotowany wywar zastosuj zewnętrznie do przemywania skóry, okładów, kąpieli czy moczenia stóp.
Nalewka:
Cebulki zalej w słoiku alkoholem 40% do poziomu nieco powyżej cebulek, zakręć słoik i odstaw w ciemne miejsce na 4 tygodnie. Co jakiś czas wstrząśnij. Gotową nalewkę przefiltruj i stosuj do przemywania siniaków, stłuczeń, obrzęków i grzybic.
Nadwrażliwość na roślinę.
Lilia biała należy do rodziny liliowatych. Jej ojczyzną są Bałkany, Bliski Wschód i Azja Zachodnia. Lubi słoneczne stanowiska i nie jest odporna na mróz. Jest byliną wytwarzającą cebulki, dzięki którym się rozmnaża. Jej łodyga osiąga około 1 m wysokości i rozgałęzia się dopiero na samym szczycie. Każde takie rozgałęzienie zakończone jest okazałym, białym i pięknie pachnącym kwiatem lejkowatym. Jedna lilia rodzi od jednego do czterech kwiatów.
1. Medicinal Properties of Lilium candidum L. and Its Phytochemicals. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7465089/
2. Lilium candidum. https://temperate.theferns.info/plant/Lilium+candidum
3. Lily, Madonna. https://www.botanical.com/botanical/mgmh/l/lilmad24.html
4. Lilia biała. https://pl.wikipedia.org/wiki/Lilia_bia%C5%82a
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.
Telefon
+48 533 633 306
Email
sklep@magicznyogrod.pl
Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00
Obserwuj nas