Lipa drobnolistna (Tilia cordata) to długowieczne drzewo, które może dożyć nawet 400 lat. Każda część lipy jest cenna: wykorzystuje się jej kwiaty, liście oraz drewno.
Polska medycyna ludowa zalecała napary z kwiatów lipy w przeziębieniach i gorączkach jako środek napotny i pomagający w odkrztuszaniu. Napary spożywano też dla ukojenia nerwów i złagodzenia dolegliwości układu pokarmowego i moczowego. Stosowano je także do płukania jamy ustnej i gardła oraz do przemywania skóry i okolic oczu w przypadku stanów zapalnych. Do dziś podczas przeziębienia wykorzystuje się miód lipowy, który posiada podobne właściwości jak kwiaty lipy.
Słowianie otaczali lipę wielką czcią, gdyż uważali ją za drzewo święte. Wierzyli w jej uzdrawiającą moc i w to, że chroni przed piorunami. Nie można jej było ścinać ani palić. Lipa przypisana była Ładzie – słowiańskiej bogini pokoju i mądrości.
Właściwości prozdrowotne:
Substancje czynne zawarte w kwiatach lipy, przede wszystkim flawonoidy i śluzy, wzmagają wydzielanie potu, dlatego lipa pomocna jest przy pierwszych objawach przeziębienia i grypy. Napotnie działa nie tylko napar, lecz także kąpiel z dodatkiem kwiatów lipy. Dodatkowo napary z lipy pomagają zmniejszyć przekrwienie nosa i złagodzić katar. Substancje śluzowe działają wykrztuśnie i osłaniają drogi oddechowe, dlatego pomagają zmniejszyć podrażnienie gardła i przynoszą ulgę w kaszlu.
Napar z kwiatów lipy, za sprawą zawartego w nich olejku eterycznego, wykazuje działanie sedatywne, innymi słowy wpływa kojąco na układ nerwowy i ułatwia zasypianie. Działa zarówno na dorosłych jak i dzieci. Napary z lipy warto zastosować w stanach podwyższonego napięcia i stresu.
Składniki kwiatów lipy wspierają procesy trawienne dzięki temu, że pobudzają wydzielanie soku żołądkowego, trzustkowego i jelitowego. Wzmagają także napływ żółci do dwunastnicy. Jest to szczególnie pomocne w problemach trawiennych i przy nadmiernej pełności po posiłku. Dodatkowo śluzy obecne w lipie pokrywają wewnętrzną ścianę przewodu pokarmowego, co pomaga ją chronić i łagodzi podrażnienia.
Napar z lipy przygotowany w postaci okładu pomaga zmniejszyć zapalenie spojówek i opuchliznę wokół oczu. Przemywanie skóry twarzy naparem pomaga złagodzić podrażnienia.
Suszone kwiaty lipy drobnolistnej 100%. Surowiec najwyższej jakości!
Kwiaty lipy bogate są w substancje bioaktywne, wśród których najważniejsze to flawonoidy, śluz oraz olejek eteryczny.
Lipa – herbata (kwiat):
1-2 łyżeczki kwiatów zalać szklanką wrzącej wody, przykryć i odstawić na 15 minut. Można wypijać w dowolnych ilościach. Do stosowania zewnętrznego warto przygotować mocniejszy napar, np. z 1-2 łyżek i parzyć go nieco dłużej.
Nadwrażliwość na lipę.
Herbata z kwiatów lipy pita w rozsądnych ilościach (1-2 kubki dziennie wg przepisu) jest bezpieczna dla kobiet w ciąży i karmiących.
Lipa to gatunek długowiecznego drzewa z rodziny lipowatych dorastającego do 30 m wysokości. Rośnie w umiarkowanej strefie półkuli północnej. W Polsce jest pospolita – można ją spotkać w parkach, na osiedlach mieszkalnych, wsiach, a także w lasach liściastych np. grądach gdzie rosną obok dębów, grabów i klonów. W Europie najczęściej spotykana jest lipa drobnolistna (Tilia cordata) i szerokolistna (Tilia platyphyllos). Pozyskuje się z nich surowce zielarskie w postaci kwiatów, liści, a nawet kory (stosowanej w przypadku biegunek i problemów żołądkowych).
Liście lipy drobnolistnej mają charakterystyczny, sercowaty kształt i ząbkowane brzegi. Jesienią barwią się na żółto. Lipa rodzi liczne kwiaty, które są drobne i jasnożółte. Mają długą szypułkę oraz podsadkę, czyli wąski listek, z którego wyrasta kwiatostan. W czerwcu i lipcu, który swoją nazwę zawdzięcza kwitnieniu lip, wydzielają piękny zapach, który wabi pszczoły. Owocami lipy są małe, kuliste orzechy o wielkości 6-8 mm.
Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Lipa kwiat dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail
1. http://umm.edu
2. https://www.drugs.com
3. http://www.poradnikzielarski.pl
4. https://pl.wikipedia.org
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.
Telefon
+48 533 633 306
Email
sklep@magicznyogrod.pl
Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00
Obserwuj nas