Łopian większy (Arctium lappa) to pospolita w Polsce roślina, której korzeń posiada wiele cennych substancji bioaktywnych. Wpływają one korzystnie na stan skóry, łagodzą podrażnienia i poprawiają kondycję włosów. Wspierają także funkcjonowanie układu pokarmowego i usprawniają czynności trawienne. Medycyna ludowa zalecała dawniej korzeń łopianu w celu oczyszczenia krwi ze szkodliwych substancji i toksyn. Zmiażdżony korzeń nakładano na skórę w miejscu zwichnięcia lub złamania kości, aby uśmierzyć ból. W tradycyjnej medycynie chińskiej korzeń łopianu wykorzystywano w przypadku infekcji i przeziębień, gdyż wierzono w jego właściwości antybiotyczne.
Co ciekawe, korzeń łopianu większego spożywany był w czasach średniowiecznych jako warzywo. W kuchni europejskiej nie jest już obecny, ale wciąż jada się go w Japonii, Chinach i Korei. Wykorzystywany jest w sałatkach lub sporządzany razem z marchewką jako potrawa o nazwie kinpira.
Właściwości prozdrowotne:
Łopian – korzeń (Artium lappa) 100%. Surowiec najwyższej jakości!
Korzeń łopianu zawiera związki poliacetynowe, lignany, laktony gwajanowe, fitosterole, fenolokwasy, inulinę, olejek eteryczny, śluzy, składniki mineralne i garbniki.
Łopian – herbata (korzeń cięty):
1 łyżkę łopianu zalej szklanką wrzącej wody i gotuj pod przykryciem 5-10 minut. Następnie odstaw na 30 minut. Przecedź. Pij 2-3 razy dziennie po 1 szklance. Ostudzony wyciąg możesz zastosować do pielęgnacji skóry i włosów.
Nalewka:
50 g łopianu zalej 250 ml alkoholu wysokoprocentowego. Odstaw na 1-2 tygodnie, przefiltruj. Zażywaj po 5-10 ml (1-2 łyżeczki) 2-3 razy dziennie. Nalewkę możesz rozcieńczyć w wodzie w proporcji 1:1 lub 1:2 i zastosować do przemywania skóry i włosów.
Kosmetyczny olej łopianowy:
50 g surowca skrop alkoholem wysokoprocentowym. Następnie zalej podgrzanym olejem w ilości 250 ml. Wymieszaj i odstaw w ciemne miejsce na 2 tygodnie, po czym przefiltruj. Stosuj do pielęgnacji skóry i włosów: 1-3 razy w tygodniu wmasuj olej we włosy i skórę głowy, pozostaw na 20 minut, po czym zmyj, używając szamponu.
Łopian mielony:
1 płaską łyżeczkę proszku zalej niewielką ilością gorącej wody. Wymieszaj. Po ostudzeniu wypij razem z osadem. Stosuj 2-3 razy dziennie.
Nie zaleca się wewnętrznego stosowania łopianu przez kobiety w ciąży i karmiące, ale stosowanie kosmetyczne jest w porządku.
Osoby uczulone na rośliny z rodziny astrowatych nie powinny stosować łopianu.
Łopian hamuje krzepliwość krwi. Osoby z zaburzeniami krzepnięcia krwi powinny go unikać.
Osoby przyjmujące leki przeciwcukrzycowe powinny zachować ostrożność, gdyż łopian może obniżyć stężenie glukozy we krwi.
Łopian większy należy do rodziny astrowatych. Można spotkać go w całej Europie, w Azji Mniejszej, na Syberii, w Chinach i Japonii oraz na terenie Himalajów i Kaukazu. Zadomowił się również w obu Amerykach. W Polsce stanowi gatunek rodzimy i pospolity.
Łopian osiąga do 2 m wysokości. Posiada gruby, rozgałęziony, biały korzeń, którego długość sięga do 0,5 m. W pierwszym roku roślina tworzy rozetę liściową, a dopiero w drugim roku pojawia się łodyga. Liście łopianu rosnące przy ziemi są bardzo duże, te na łodydze nieco mniejsze. Mają sercowaty kształt i ząbkowane brzegi, a od spodu są szarawe. Kwiaty łopianu są purpurowo-fioletowe i mają postać koszyczków, podobnie jak kwiaty ostu. Otoczone są kulistą okrywą pokrytą zielonymi łuskami w kształcie igieł. Owocami łopianu są niełupki.
Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Łopian korzeń dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail
1. http://www.webmd.com
2. http://rozanski.li
3. http://pl.herbs2000.com
4. https://pl.wikipedia.org
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.
Telefon
+48 533 633 306
Email
sklep@magicznyogrod.pl
Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00
Obserwuj nas