Plumula Nelumbinis to kiełki lotosu orzechodajnego (Nelumbo nucifera) – jednej z najbardziej rozpoznawalnych roślin Dalekowschodniej Azji, mającej ogromne znaczenie symboliczne w tamtejszej kulturze. Wszystkie części lotosu, czyli kwiaty, kłącza, młode liście i kiełki, wykorzystywane są w tradycyjnej medycynie i kuchni indyjskiej, chińskiej, indonezyjskiej i japońskiej.
O lotosie z pewnością każdy z Was słyszał, a jego piękne kwiaty widzieliście co najmniej na obrazkach w internecie. Z kłączami i liśćmi mogliście się spotkać w azjatyckiej restauracji. Ale kiełki? Kiełki lotosu to najmniej popularna część tej rośliny. Znane są jednak dość dobrze w Chinach i traktowane jako jedno z tradycyjnych ziół o charakterze gorzkim i chłodzącym. Chińczycy nazywają je Lian Zi Xin (莲子心) i wykorzystują jako składnik ziołowych naparów solo lub w kompozycji z innymi ziołami. Lian Zi Xin oznacza dosłownie „serce ziarna lotosu”.
Prozdrowotne właściwości kiełków lotosu zostały opisane po raz pierwszy w dziele Bencao Gangmu autorstwa Shizhen Li w roku 1596. Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej „serca ziaren lotosu wnikają do serca człowieka” i chłodzą je, oczyszczając z nadmiaru ciepła wynikającego z niedoboru energii yin. Regulują przepływ energii yin w meridianie serca i nerek. Pomagają więc tym, którzy mają problemy z zasypianiem i są na co dzień rozdrażnieni, niespokojni i zdekoncentrowani. W Chinach kiełki lotosu stosuje się głównie w postaci naparów, ale można też natknąć się na ekstrakt w proszku lub wyciąg alkoholowy.
Właściwości prozdrowotne:
Napary z kiełków lotosu pomagają uspokoić rozbiegany umysł, koją nerwy i ułatwiają zasypianie. Są doskonałym dodatkiem do wieczornego relaksu.
Jako pojedynczy składnik naparów lub jako dodatek do ziołowych kompozycji.
Kiełki lotosu orzechodajnego (ang. lotus plumule) 100%. Surowiec najwyższej jakości!
Napar:
1 płaską łyżeczkę kiełków lotosu zalej w kubku wrzącą wodą. Przykryj i odstaw na 3-5 minut, po czym przecedź. Napar możesz pić bez ograniczeń. Jest trochę gorzki, dlatego warto dodać do niego odrobinę miodu.
Nadwrażliwość na roślinę, ciąża, karmienie piersią.
Lotos orzechodajny (Nelumbo nucifera) to narodowy kwiat Indii i Wietnamu. Należy do rodziny lotosowatych. Rodzimym obszarem jego występowania jest Azja od Sri Lanki przez całe Indie, Chiny, Japonię, wschodnią Rosję, aż po Azję Południowo-Wschodnią, Indonezję i Australię. Lotos zakorzenia się na dnie stawów, jezior i rzek, a jego liście i kwiaty pływają na powierzchni wody lub unoszą się nad nią. Liście mają dużą powierzchnię (do 1 m średnicy) i tarczowaty kształt. Ich ogonki osiągają nawet 2 m długości, łącząc je z korzeniami. Okazałe kwiaty lotosu wyrastają pojedynczo. Mają różowe płatki i żółte dno kwiatowe o charakterystycznym kształcie. Ich średnica może mieć do 30 cm. Owoce lotosu pojawiają się w dnie kwiatowym, które w miarę ich dojrzewania rozrasta się.
1. https://tcmwiki.com
2. Characterization of polysaccharides and their antioxidant properties from Plumula nelumbinis. https://www.sciencedirect.com
3. Relaxant Action of Plumula Nelumbinis Extract on Mouse Airway Smooth Muscle. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
4. http://tradycyjnamedycynachinska.pl
5. https://pl.wikipedia.org
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.
Telefon
+48 533 633 306
Email
sklep@magicznyogrod.pl
Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00
Obserwuj nas