Nanga

Lukrecja korzeń

Promocja
Wyprzedaż
Promocja
Glicyrrhyza glabraWspomaga regenerację uszkodzonej błony śluzowej żołądka i jelit. Pielęgnuje skórę. Jej słodki smak pasuje do wielu herbat.
6,66 zł
-24%
  • Cena za 100g:6,66 zł
Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką:
8,32 zł-20%
Cena regularna: 8,74 zł-24%
Wybierz opcję
Lukrecja korzeń
Lukrecja korzeń
Lukrecja korzeń
Lukrecja korzeń
Lukrecja korzeń
Lukrecja korzeń
Lukrecja korzeń
Lukrecja korzeń
Lukrecja korzeń
Lukrecja korzeń
Lukrecja korzeń
Lukrecja korzeń

Opis produktu

Lukrecja gładka – korzeń

Lukrecja gładka (Glycyrrhiza glabra) to niesamowita roślina o ciekawych właściwościach prozdrowotnych i pielęgnacyjnych. Kojarzona jest przede wszystkim ze słodyczami o specyficznym smaku i czarnym kolorze. Korzeń lukrecji jest naturalnie słodki dzięki obecności glicyryzyny, która jest 50-krotnie słodsza od cukru. Substancje bioaktywne lukrecji znane są ze swojego pozytywnego wpływu na przewód pokarmowy, układ oddechowy i żeński układ rozrodczy.

Lukrecja występuje w Europie i w Azji, a jej historia sięga czasów starożytnych. Stosowano ją dawniej do leczenia wielu chorób, od przeziębień i dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, aż po choroby wątroby i stany zapalne. Lukrecja jest jednym z najważniejszych ziół w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej.

Lukrecją nazywamy nie tylko korzeń, ale też słodycze o czarnym kolorze i specyficznym, słodko-słonym smaku, który można kochać lub nienawidzić. Słodycze te zawierają ekstrakt z lukrecji, który barwi je na czarno i dodaje im słodkiego smaku. Obok niego może (ale nie musi) znajdować się cukier oraz chlorek sodu lub chlorek amonu nadające smak słony. Za strukturę odpowiadają substancje wiążące, takie jak skrobia, mąka i żelatyna lub guma arabska. Największymi wielbicielami lukrecjowych słodyczy są Holendrzy, Włosi i Skandynawowie.

Lukrecja – smak

Łacińska nazwa lukrecji gładkiej – Glycyrrhiza glabra – oznacza dosłownie „słodki korzeń”. Za smak lukrecji odpowiada glicyryzyna, której słodycz jest 50 razy intensywniejsza niż sacharozy. Jest to jednak inny typ słodyczy. Smak naparu z lukrecji długo pozostaje na języku i zakończony jest charakterystycznym posmakiem, który bywa określany go jako „metaliczny” lub gorzko-słony. Może przywodzić na myśl anyż. Ze względu na właściwości słodzące glicyryzynę stosuje się w przemyśle spożywczym jako słodzik, ale nie jest ona zbyt popularna.


LUKRECJADZIAŁANIE

Właściwości lukrecji:

  • Lukrecja pozytywnie wpływa na kondycję ścian żołądka i jelit. Wspomaga gojenie się podrażnień i ubytków w błonie śluzowej. Związki czynne zawarte w lukrecji hamują rozwój bakterii Helicobacter pylori [1, 2].
  • Łagodzi potrzebę odkrztuszania poprzez hamowanie wydzielania śluzu w drogach oddechowych [3].
  • Pomaga utrzymać równowagę w kobiecej gospodarce hormonów płciowych. Łagodzi negatywne skutki menopauzy [4].
  • Pozytywnie wpływa na skórę. Nadaje się do pielęgnacji zmian atopowych, egzemowych i zapalnych oraz do codziennej pielęgnacji każdego typu cery. Łagodzi podrażnienia, swędzenie, zaczerwienienie i obrzęki [5].


LUKRECJAZASTOSOWANIE

  • podrażniony żołądek i jelita
  • menopauza i PMS
  • do pielęgnacji skóry


SKŁAD


Lukrecja gładka – korzeń 100%. Najwyższa jakość!

W skład korzenia lukrecji wchodzi około 150 substancji bioaktywnych. Najważniejszą z nich jest glicyryzyna, która odpowiada za słodki smak korzenia. Pozostałe aktywne substancje podzielić można na 3 kategorie: flawonoidy, kumaryny i stilbenoidy oraz triterpeny.


LUKRECJAJAK STOSOWAĆ?


Korzeń lukrecji posiada bardzo słodki smak podobny do anyżu o gorzko-słonym posmaku. Im dłużej korzeń przebywa w wodzie, tym intensywniejszy nadaje jej smak, dlatego nie należy go parzyć zbyt długo.

Lukrecja – herbata:

Z korzenia lukrecji najlepiej przygotować napar. Wystarczy zalać go wrzątkiem i parzyć około 5 minut – warto dostosować ilość lukrecji i długość parzenia do własnych preferencji smakowych.

Szczyptę ciętego korzenia lukrecji warto dodać do herbaty, aby nadać jej ciekawy, słodki smak. Lukrecja doskonale komponuje się z herbatami ziołowymi, korzennymi i z imbirem. Niezbyt dobrze pasuje do herbat owocowych i soku z cytryny.

Lukrecja korzeń przepisy – żelki z lukrecji:

  • 30 g mielonego korzenia lukrecji
  • 9 łyżeczek żelatyny
  • 6 łyżek soku z cytryny
  • opcjonalnie 1-2 łyżki cukru

Zagotuj 500 ml wody, wsyp lukrecja zioło i gotuj na małym ogniu pod przykryciem przez 30 minut, pilnując, aby nie wykipiała. Po tym czasie odstaw garnek na 10-15 minut, aby osad opadł na dno. Następnie zlej ekstrakt znad osadu przez drobne sitko do drugiego garnka. Pozostaw do ostygnięcia.

Do ekstraktu dodaj żelatynę, wymieszaj i poczekaj 5-10 minut aż napęcznieje.

Dodaj sok z cytryny. Podgrzewaj powoli garnek i mieszaj, aż żelatyna się rozpuści. Nie doprowadź do wrzenia!

Jeśli chcesz, dodaj cukier lub nawet nieco soli i wymieszaj aż się rozpuszczą.

Gotowy płyn rozlej do formy i wstaw na kilka godzin do lodówki.

Korzeń lukrecji nadaje się również do żucia.

Suszony korzeń lukrecji należy przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu. Można przechowywać go bardzo długo.


KORZEŃ LUKRECJIPRZECIWWSKAZANIA, SKUTKI UBOCZNE

  • Ciąża, karmienie piersią, nadwrażliwość na roślinę.
  • Lukrecja podnosi ciśnienie krwi, dlatego nie powinna być stosowana przez osoby z nadciśnieniem!
  • Osoby cierpiące na choroby serca, cukrzycę, choroby nerek, wątroby i hipokaliemię nie powinny stosować lukrecji.
  • Lepiej nie spożywać lukrecji wieczorem, gdyż może zakłócić zasypianie.
  • Lukrecji nie należy stosować długotrwale. Po 4 tygodniach stosowania należy zrobić przerwę.
  • Nadmierne spożycie lukrecji może wywołać skutki uboczne, takie jak podwyższony poziom aldosteronu, bóle głowy, zmęczenie, wysokie ciśnienie krwi, zatrzymanie wody w organizmie.


CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY


Rodzimym obszarem występowania lukrecji są kraje śródziemnomorskie, południowa i środkowa część Rosji oraz Bliski Wschód. W Chinach spotkać możemy lukrecję chińską o tych samych właściwościach.

Lukrecja jest rośliną strączkową, należy do rodziny bobowatych. Osiąga do 1,5 m wysokości, posiada małe kolce, w których znajdują się 3 lub 4 nasiona. Wykorzystuje się jej korzeń, który może sięgać do 1 m pod ziemią i tworzy sieć kłączy. Korzeń po wysuszeniu wygląda jak mały kawałek drewna, jest twardy i włóknisty, ma średnicę około 1 cm. Jest żółty w środku i ma jasnobrązową skórkę. Spotykany jest w postaci ciętej, mielonej lub w całości.


BIBLIOGRAFIA


1. Anti-Helicobacter pylori flavonoids from licorice extract. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
2. Antiulcer properties of Glycyrrhiza glabra L. extract on experimental models of gastric ulcer in mice. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
3. Glycyrrhizin attenuates mucus production by inhibition of MUC5AC mRNA expression in vivo and in vitro. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
4. Effects of licorice on relief and recurrence of menopausal hot flashes. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
5. The treatment of atopic dermatitis with licorice gel. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
6. http://umm.edu
7. https://authoritynutrition.com
8. https://draxe.com
9. http://www.przyprawowy.pl



Właściwości

Opinie (67)

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.

Wprowadzając i zatwierdzając swoje dane, wyrażasz zgodę na otrzymywanie newslettera na zasadach określonych w Regulaminie

O nas
Uwielbiamy zioła i chcemy dzielić się nimi z Wami! Współpracując z producentami z Polski oraz z różnych zakątków świata, stale rozwijamy naszą unikalną, bardzo bogatą ofertę. Dodatkowo współdziałamy z lokalnymi zielarzami, którzy pozyskują dla nas dzikie, rodzime zioła szanując zasady zrównoważonego zbioru. Zajmujemy się również uprawą wybranych roślin na naszym ekologicznym polu w Wiśniewce. Obecnie nie tylko sprowadzamy, uprawiamy, zbieramy i sprzedajemy zioła, ale także dzielimy się wiedzą na ich temat. Zajrzyj na nasz Magiczny Blogród, aby dowiedzieć się więcej!
Kontakt

Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00

Obserwuj nas

© MagicznyOgród 2025. All Right Reserved.
e-commerce platform by

Metody dostawy
InPost
GLS
DPD
Poczta Polska
Metody płatności
Visa
MasterCard
Przelewy24
BLIK
PayPal
more