To zarodniki widłaka goździstego (Lycopodium clavatum), który jest rośliną podobną do mchu, należącą do rodziny widłakowatych. Ich cechą charakterystyczną jest prawdziwie mikroskopijna wielkość, z uwagi na którą znalazły liczne zastosowania, nie tylko w medycynie.
Pyłek z widłaka przeznaczony jest do stosowania na skórę jako posypka na rany, odparzenia, oparzenia, podrażnienia, obtarcia, krwiaki i nieprawidłowe zmiany dermatologiczne, np. egzemowe, łuszczycowe czy trądzikowe. Dawniej używano go również wewnętrznie, np. do wywoływania wymiotów po spożyciu trucizny oraz jako środek moczopędny i łagodzący dolegliwości żołądkowe. Niekiedy aplikowano go do nosa, aby zatrzymać krwawienie. Widłak obecny był w medycynie ludowej wielu krajów świata, ponieważ zasięg jego występowania obejmuje każdy kontynent poza Antarktydą. Stosowano nie tylko jego zarodniki, lecz także części nadziemne.
Bardzo ciekawym aspektem zarodników widłaka są ich właściwości fizyko-chemiczne. Zarodniki te są hydrofobowe, dlatego wrzucone do wody nie toną, lecz unoszą się na jej powierzchni. Palec włożony do wody przez warstwę zarodników pokrywa się nimi i pozostaje suchy. Właściwość tę wykorzystywano w produkcji leków, dodając pyłek do tabletek, aby zapobiec ich sklejaniu się.
Co ciekawe, zarodniki widłaka i innych widłakowatych są wysoce łatwopalne, a podpalone wywołują duże płomienie i eksplozję. Wykorzystuje się to w sztukach cyrkowych i teatralnych do wytwarzania imponujących efektów, które jednocześnie łatwo jest kontrolować. Pyłek z widłaka dodawany jest ponadto do fajerwerków i innych substancji wybuchowych.
Jeszcze jednym ciekawym zastosowaniem pyłku z widłaka są demonstracje fal akustycznych. Pyłek rozpylony w powietrzu „obrazuje” te fale, pokazując, jak się rozchodzą i jaki mają kształt.
Właściwości prozdrowotne:
[1, 2]
Jako posypka na na rany, oparzenia, podrażnienia i wszelkie zmiany skórne.
Pyłek z widłaka (Lycopodium clavatum) 100%. Najwyższa jakość!
Do użytku zewnętrznego.
Pyłkiem posypuj zmienione, oczyszczone miejsca na skórze 2-3 razy dziennie. Pozostaw go na skórze jak najdłużej.
Wystąpienie nadwrażliwości.
Widłak goździsty (Lycopodium clavatum) należy do rodziny widłakowatych – Lycopodiaceae. Jest rośliną kosmopolityczną, co oznacza, że występuje prawie na każdym kontynencie. Nie znajdziemy go jedynie na Antarktydzie. Preferuje klimat umiarkowany. Rośnie w suchych lasach, zwłaszcza iglastych, a także na torfowiskach i wrzosowiskach. W Polsce jest gatunkiem rodzimym, objętym ochroną gatunkową. Wykształca płożące się, rozgałęzione pędy, które mogą osiągnąć nawet 1 m długości. Jest gęsto porośnięty malutkimi listkami, zakończonymi na górze włoskami. Wytwarza jasnozielone kłosy zarodnionośne, wyrastające pionowo na długich szypułkach. Zawarte w nich zarodniki dojrzewają od lipca do września.
1. Zarodniki widłaka – Lycopodium. https://rozanski.li
2. Lycopodium clavatum – L. https://pfaf.org
3. Lycopodium powder. https://en.wikipedia.org
4. Lycopodium clavatum. https://uses.plantnet-project.org
5. Widłak goździsty. https://pl.wikipedia.org
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.
Telefon
+48 533 633 306
Email
sklep@magicznyogrod.pl
Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00
Obserwuj nas