• Mniszek kwiat
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • Mniszek kwiat
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • Mniszek kwiat
  rotator-prawo
  rotator-lewo
Taraxacum officinale

Mniszek kwiat

 • W magazynie: 17 sztuk
  10,87
  W magazynie: 17 sztuk
  10,87
  W magazynie: 7 sztuk
  43,23
 • Koszt przesyłki już od 9,90 zł


  Darmowa dostawa na terenie Polski od 150zł.

 • Wybrany wariant jest teraz niedostępny.

  Powiadom mnie, gdy się pojawi:

Mniszek lekarski, mniszek pospolity (Taraxacum officinale, syn. Taraxacum vulgare) szeroko wykorzystywany jest od średniowiecza. Z kwiatów mniszka lekarskiego od najdawniejszych czasów przygotowuje się syropy, napary oraz wina, powszechnie dodaje się je również do aromatyzowania deserów, napojów oraz serów. Tradycyjnie przygotowany syrop służył dawniej jako środek łagodzący objawy przeziębienia i przeciwdziałający uporczywemu kaszlowi. Napary z mniszka były niegdyś powszechnie stosowane w niestrawności i dla pobudzenia apetytu. Uważano, że mniszek ma właściwości odtruwające i przyśpiesza powrót do zdrowia. Polecano go osobom starszym oraz osłabionym chorobami.

Kwiaty i ziele mniszka często dodawano również do kąpieli, a także sporządzano z nich napary, które były użytkowane w postaci kompresów i okładów przyspieszających regenerację oraz poprawiających stan skóry.

Kwiaty mniszka były dawniej używane również dla złagodzenia napięcia przedmiesiączkowego, a także w celu wyregulowania cyklu. Rzekomo miały także korzystnie wpływać na płodność i przeciwdziałać upławom.

Ciężko wyobrazić sobie wiosenny krajobraz, bez roziskrzonych kwiatów mniszka rozścielanych wśród zieleni. Legenda głosi, że gdy ze Słońca spadł maleńki kawałek, roztrzaskał się o ziemię na miliony cząsteczek, z których powstały malutkie słoneczne kwiatuszki. Nie trudno się domyślić, że chodzi o mniszek lekarski. Kwiaty mniszka naturalnie budzą skojarzenia ze słońcem. Zakwitające niemal masowo, ozdabiające polany i przydroża, stanowią zapowiedź nadchodzącego lata.

Kwiat mniszka to surowiec najwyższej jakości, pochodzi z naturalnych i niezanieczyszczonych stanowisk.


DZIAŁANIE I ZASTOSOWANIE

Właściwości prozdrowotne

 • wpływa wspomagająco na trawienie i pobudza apetyt
 • zawiera polifenole o działaniu antyoksydacyjnym
 • wspomaga regenerację skóry

Kwiaty mniszka lekarskiego mogą być szeroko wykorzystywane – zarówno do użytku wewnętrznego (w postaci herbatki) jak również zewnętrznie na skórę – do kompresów, okładów czy nawet do kąpieli.

Napary z kwiatów mniszka wpływają korzystnie na układ pokarmowy, wspomagają trawienie i pracę wątroby. Mogą być z powodzeniem stosowane dla ogólnego wzmocnienia i witalności. Kwiaty mniszka zawierają cenne dla zdrowia polifenole o działaniu antyoksydacyjnym.


SKŁAD

Opakowanie zawiera 100% kwiatów mniszka. W kwiatach mniszka znajduje się wiele substancji biologicznie czynnych, m.in. 16-hydroksypochodne taraksasterole: arnidiol i faradiol; kwasy organiczne, flawonoidy, fitosterole: β-sitosterol, stigmasterol i kampesterol.


MNISZEK KWIAT DAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA


Mniszek herbata (kwiat):

 • Napar

1-2 łyżki kwiatów zalać szklanką wrzącej wody wody, przykryć i odstawić na 30 minut. Przecedzić. Wypijać 1-3 razy dziennie po szklance naparu.

Napar może działać moczopędnie.


INTERAKCJE I DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Mniszek lekarski u szczególnie wrażliwych osób może wywołać rekcję alergiczną. Do przeciwwskazań do stosowania preparatów z mniszka lekarskiego zalicza się: niedrożność dróg żółciowych, ropniak pęcherzyka żółciowego, a także niedrożność jelit. Osoby cierpiące na kamicę żółciową mogą stosować mniszek tylko w porozumieniu z lekarzem. Nie zaleca się stosowania preparatów mniszka przez osoby chorujące na wrzody żołądka oraz zapalenia żołądka ponieważ może on zwiększyć produkcję kwasu żołądkowego.

Kwiat mniszka jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i karmiących.


CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY


Mniszek lekarski, mniszek pospolity (Taraxacum officinale, syn. Taraxacum vulgare) należy do rodziny astrowatych – Asteraceae. Jest to roślina prawdopodobnie pochodząca z Europy, skąd rozprzestrzeniła się na obszary o umiarkowanym ciepłym klimacie. Zawędrowała do do Azji i Ameryki Północnej. Mniszek lekarski nie jest wymagającą rośliną, stąd jego ogromna powszechność. W Polsce mniszek lekarski jest błędnie nazywany mleczem. Mlecz (Sonchus arvensis) to roślina o zupełnie innych właściwościach.

Nazwy lokalne/zwyczajowe dmuchawiec, popia głowa, mlecz króliczy, lwi ząb, mnich, brodawnik mleczowaty, żabi kwiat, wilczy ząb, dandelion, męska stałość.


JAKOŚĆ PRODUKTÓW


Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.

Do produktu Mniszek kwiat dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:

 • Certyfikat analizy
 • Specyfikację jakościową
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail


LITERATURA CYTOWANA


1. Jeon, H.-J., Kang, H.-J., Jung, H.-J., Kang, Y.-S., Lim, C.-J., Kim, Y.-M., and Park, E.-H. (2008). Anti-inflammatory activity of Taraxacum officinale. Journal of ethnopharmacology 115, 82-8
2. Lis, B, Grabek-Lejko, D., (2016). Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) – potencjalne właściwości prozdrowotne. Nauka przyroda Technologie, 10, 3, #37. DOI: 10.17306/J.NPT.2016
3.37 http://www.npt.up-poznan.net
3. Pawłowicz, I., Bylka, W., (2014). Mniszek lekarski. Panacea Nr 3 (8), str. 8-11. http://www.panacea.pl
4. Różański, H., Taraxacum – mniszek w fitoterapii w świetle współczesnych badań; mniszek a nowotwory i wirusy – czyżby sprzyjał?! http://rozanski.li

***

Część rośliny: kwiat
Sposób zbioru: Ze stanowisk naturalnych
Tradycyjna medycyna: Polska
Kraj pochodzenia: Polska
Zdrowie: Drogi moczowe, Mocna wątroba, Trawienie, Przeciwutleniacze, antyoksydanty
Zastosowanie: Do kąpieli, Pielęgnacja ciała
Ostrzeżenia: Nie stosować w ciąży, Nie stosować podczas laktacji, Rzadko alergizujący

Masz pytanie? Napisz do nas

Ocena Ogólna: (5.00/5)

Opinie klientów

 • Ocena: (5/5)

  Ryszard K., W dniu: 17.11.2019

  kwiat ładny,duży,suchy

 • Ocena: (5/5)

  Ryszard K., W dniu: 28.09.2019

  kwiat dorodny,suchy,czysty

 • Ocena: (5/5)

  Ryszard K., W dniu: 29.07.2019

  kwiat dorodny,główki całe nie pokruszone

 • Ocena: (5/5)

  Ryszard K., W dniu: 21.05.2019

  kwiat dobrze dojrzały dobrze wysuszony

 • Ocena: (5/5)

  Paweł Z., W dniu: 22.11.2018

  Dobra jakość, polecam

 • Ocena: (5/5)

  Małgorzata ., W dniu: 08.10.2018

  towar zgodny z opisem,szybka realizacja

 • Ocena: (5/5)

  Mateusz P., W dniu: 14.09.2018

  Suoer produkt!

Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

  OK