Mniszek lekarski, mniszek pospolity (Taraxacum officinale, syn. Taraxacum vulgare) szeroko wykorzystywany jest od średniowiecza. Z kwiatów mniszka lekarskiego od najdawniejszych czasów przygotowuje się syropy, napary oraz wina. Powszechnie dodaje się je również do aromatyzowania deserów, napojów oraz serów. Tradycyjnie przygotowany syrop z kwiatów mniszka służył dawniej jako środek łagodzący objawy przeziębienia i przeciwdziałający uporczywemu kaszlowi. Napary z mniszka były niegdyś powszechnie stosowane w niestrawności i dla pobudzenia apetytu. Uważano, że mniszek ma właściwości odtruwające i przyśpiesza powrót do zdrowia. Polecano go osobom starszym oraz osłabionym chorobami.
Kwiaty mniszka były dawniej używane również dla złagodzenia napięcia przedmiesiączkowego, a także w celu wyregulowania cyklu. Miały także korzystnie wpływać na płodność i przeciwdziałać nieprawidłowym upławom.
Kwiaty i ziele mniszka często dodawano również do kąpieli, a także sporządzano z nich napary, które były użytkowane w postaci kompresów i okładów przyspieszających regenerację oraz poprawiających stan skóry.
Ciężko wyobrazić sobie wiosenny krajobraz bez roziskrzonych kwiatów mniszka, rozesłanych wśród zieleni. Legenda głosi, że gdy ze słońca spadł maleńki kawałek, roztrzaskał się o ziemię na miliony cząsteczek, z których powstały malutkie słoneczne kwiatuszki. Nie trudno się domyślić, że chodzi o mniszek lekarski. Kwiaty mniszka naturalnie budzą skojarzenia ze słońcem. Zakwitające niemal masowo, ozdabiające polany i przydroża, stanowią zapowiedź nadchodzącego lata.
Kwiat mniszka z naszego sklepu to surowiec najwyższej jakości. Pochodzi z naturalnych i niezanieczyszczonych stanowisk.
KWIAT MNISZKA – DZIAŁANIE I ZASTOSOWANIE
Właściwości prozdrowotne:
- Kwiat mniszka stymuluje trawienie i podnosi apetyt.
- Pobudza procesy oczyszczania organizmu.
- Zwiększa kobiecą płodność i pomaga uregulować miesiączkowanie.
- Wspomaga regenerację skóry.
Kwiaty mniszka lekarskiego mogą być szeroko wykorzystywane zarówno do użytku wewnętrznego (w postaci herbatki), jak również zewnętrznie na skórę – do kompresów, okładów czy nawet do kąpieli.
Napary z kwiatów mniszka wpływają korzystnie na układ pokarmowy, wspomagają trawienie i pracę wątroby. Mogą być z powodzeniem stosowane dla ogólnego wzmocnienia i witalności. Kwiaty mniszka zawierają cenne dla zdrowia polifenole o działaniu antyoksydacyjnym. Ponadto pozytywnie wpływają na kobiecą gospodarkę hormonalną.
SKŁAD
Mniszek lekarski – kwiaty suszone 100%. Najwyższa jakość!
W kwiatach mniszka znajduje się wiele substancji biologicznie czynnych, m.in. 16-hydroksypochodne taraksasterole: arnidiol i faradiol; kwasy organiczne, flawonoidy, fitosterole: β-sitosterol, stigmasterol i kampesterol.
MNISZEK KWIAT – DAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA
Mniszek – herbata (kwiat):
1-2 łyżki kwiatów zalać szklanką wrzącej wody wody, przykryć i odstawić na 30 minut. Przecedzić. Wypijać 1-3 razy dziennie po szklance naparu.
Napar może działać moczopędnie.
INTERAKCJE I DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Ciąża, karmienie piersią, nadwrażliwość na roślinę, niedrożność dróg żółciowych, wrzody lub zapalenie żołądka.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Mniszek lekarski, mniszek pospolity (Taraxacum officinale, syn. Taraxacum vulgare) należy do rodziny astrowatych – Asteraceae. Jest to roślina prawdopodobnie pochodząca z Europy, skąd rozprzestrzeniła się na obszary o umiarkowanym ciepłym klimacie. Zawędrowała do do Azji i Ameryki Północnej. Mniszek lekarski nie jest wymagającą rośliną, stąd jego ogromna powszechność. W Polsce mniszek lekarski jest błędnie nazywany mleczem. Mlecz (Sonchus arvensis) to roślina o zupełnie innych właściwościach.
Nazwy lokalne/zwyczajowe: dmuchawiec, popia głowa, mlecz króliczy, lwi ząb, mnich, brodawnik mleczowaty, żabi kwiat, wilczy ząb, dandelion, męska stałość.
BADANIA LABORATORYJNE
Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Mniszek kwiat dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
- Certyfikat analizy
- Specyfikację jakościową
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail.
BIBLIOGRAFIA
1. Jeon, H.-J., Kang, H.-J., Jung, H.-J., Kang, Y.-S., Lim, C.-J., Kim, Y.-M., and Park, E.-H. (2008). Anti-inflammatory activity of Taraxacum officinale. Journal of ethnopharmacology 115, 82-8
2. Lis, B, Grabek-Lejko, D., (2016). Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) – potencjalne właściwości prozdrowotne. Nauka przyroda Technologie, 10, 3, #37. DOI: 10.17306/J.NPT.2016
3.37 http://www.npt.up-poznan.net
3. Pawłowicz, I., Bylka, W., (2014). Mniszek lekarski. Panacea Nr 3 (8), str. 8-11. http://www.panacea.pl
4. Różański, H., Taraxacum – mniszek w fitoterapii w świetle współczesnych badań; mniszek a nowotwory i wirusy – czyżby sprzyjał?! http://rozanski.li