Mniszek lekarski, mniszek pospolity (Taraxacum officinale, syn. Taraxacum vulgare) posiada bardzo długą tradycję stosowania. Według niektórych źródeł był on wykorzystywany już w średniowieczu. Ziele mniszka, a zwłaszcza jego młode listki, stanowią częsty dodatek do wiosennych sałatek. Posiadają dużą wartość dietetyczną i są łatwo dostępne.
Mniszek lekarski występuje tak powszechnie, że jego właściwości są niedoceniane. Chociaż jest to mała i dość niepozorna roślina, posiada duży potencjał. Suszone liście mniszka wykorzystywane są coraz częściej w kuracjach oczyszczających i rewitalizujących. Dawniej sporządzano z nich napary oraz nalewki o działaniu pobudzającym trawienie, pracę woreczka żółciowego i wątroby. Mniszek traktowany był jako środek wspomagający procesy oczyszczania i regeneracji organizmu. Sporządzano z niego mikstury i herbatki, które miały przywrócić wigor osobom osłabionym i schorowanym. Dawniej wyciekającym ze świeżych łodyg mniszka sokiem smarowano kurzajki, brodawki i kłykciny.
Łacińska nazwa rośliny Taraxacum officinale najprawdopodobniej pochodzi od greckich słów taraxis i akeomai, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „zapalenie do wyleczenia”.
Ziele mniszka oferowane w naszym sklepie pochodzi ze stanowisk naturalnych. Jest to surowiec najwyższej jakości.
Właściwości prozdrowotne:
Oprócz zastosowań w sztuce kulinarnej, gdzie przede wszystkim wykorzystuje się młodziutkie, świeże listki mniszka, ziele mniszka było powszechnie stosowane w postaci naparów do picia lub okładów, kompresów czy kąpieli.
Tradycyjnie ziele mniszka było zalecane w różnych dolegliwościach układu pokarmowego, przy niestrawności lub braku apetytu, a także w zaburzeniach pracy wątroby oraz woreczka żółciowego.
Mniszek lekarski – ziele (Taraxacum officinale) 100%. Surowiec najwyższej jakości!
Ziele mniszka zawiera m.in. laktony seskwiterpenowe, flawonoidy, polifenolokwasy (kwas cykoriowy, chlorogenowy, kaftarowy, kawowy).
Mniszek – herbata (ziele cięte):
1-2 łyżeczki mniszka zalej szklanką wrzącej wody, przykryj i odstaw na 10-15 minut. Taki napar pij 3 razy dziennie.
Mniszek – (ziele mielone):
1 płaską łyżeczkę mielonego ziela zalej niewielką ilością gorącej wody. Po ostudzeniu wypij razem z zielem. Stosuj 2-3 razy dziennie.
Nadwrażliwość na roślinę, niedrożność dróg żółciowych, wrzody lub zapalenie żołądka.
Ziele mniszka jest bezpieczne dla kobiet w ciąży i karmiących.
Mniszek lekarski, mniszek pospolity (Taraxacum officinale, syn. Taraxacum vulgare) należy do rodziny astrowatych – Asteraceae. Występuje naturalnie w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego. Najprawdopodobniej kolebką mniszka lekarskiego jest Europa, z której wywędrował do Azji i Ameryki Północnej. Jest to roślina o małych wymaganiach i często pojawia się w ogrodach jako niechciany chwast. Mniszek lekarski stanowi nieodłączny element naszego rodzimego krajobrazu, szczególnie wiosną, gdy zakwita, dodaje uroku pastwiskom oraz polanom. Surowcem zielarskim jest cała roślina.
Nazwy regionalne/zwyczajowe: dmuchawiec, lwi ząb, dandelion, popia głowa, brodawnik mleczowaty, wilczy ząb, męska stałość, świni mlecz.
Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Mniszek ziele dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail
1. Lis, B, Grabek-Lejko, D., (2016). Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) – potencjalne właściwości prozdrowotne. Nauka przyroda Technologie, 10, 3, #37. DOI: 10.17306/J.NPT.2016
.3.37 http://www.npt.up-poznan.net
2. Pawłowicz, I., Bylka, W., (2014). Mniszek lekarski. Panacea Nr 3 (8), str. 8-11. http://www.panacea.pl
3. Różański, H., Taraxacum – mniszek w fitoterapii w świetle współczesnych badań; mniszek a nowotwory i wirusy – czyżby sprzyjał?! http://rozanski.li
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.
Telefon
+48 533 633 306
Email
sklep@magicznyogrod.pl
Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00
Obserwuj nas