Macis – kwiat muszkatołowy
Muszkatołowiec korzenny (Myristica fragrans) to drzewo, z którego pozyskuje się nasiona, czyli gałkę muszkatołową, oraz macis, czyli tak zwany kwiat muszkatołowy. W rzeczywistości jednak macis nie jest kwiatem, lecz dziurawą osnówką otaczającą nasiona muszkatołowca. Znajduje się zatem pomiędzy nasieniem a miąższem owocu. Świeżo zebrana macis przykuwa uwagę głębokim, karmazynowym kolorem. W wyniku suszenia blednie i staje się jasnoruda lub żółta.
Niepoprawne nazywanie macis kwiatem muszkatołowym przyjęło się już dawno temu. Zostało wymyślone prawdopodobnie przez handlarzy z Wysp Korzennych, którzy chcieli zachować w tajemnicy prawdziwe pochodzenie macis, aby nikt nie mógł jej znaleźć. To pozwoliło im utrzymać przy sobie kupców.
Macis ceniona jest za bardzo wykwintny aromat i smak. Pachnie delikatniej i nieco inaczej niż gałka. Zapach macis jest bardziej złożony i pełny. Łączy w sobie nuty białego pieprzu, cytryny i cynamonu. W smaku macis jest pieprzno-ostra, zdecydowanie korzenna i delikatnie kwaskowata.
Kuchnie świata, w jakich możemy zetknąć się z macis, to oczywiście kuchnia indonezyjska, a poza nią kuchnia indyjska, karaibska i marokańska. W Europie natomiast z macis od lat korzystają Anglicy, Francuzi i Holendrzy.
Macis cała i mielona. Źródło obrazka:
https://it.hiloved.com
KWIAT MUSZKATOŁOWY – ZASTOSOWANIE KULINARNE
Wielowarstwowy smak i aromat macis sprawia, że nadaje się ona do przyprawiania szerokiej gamy potraw i napojów. Możemy z nią śmiało eksperymentować.
Jedną sztukę macis w całości spróbuj dodać do zupy z warzyw o delikatnym smaku, którą zmiksujesz potem na krem (już bez macis). Wrzuć do gotującego się ryżu, kaszy jaglanej lub owsianki. Dodaj do gorącej kawy lub herbaty. Możesz ją także umieścić w górnej części kawiarki, aby aromatyzowała wlewający się tam napój. Wystarczy na wiele parzeń. Dobrym pomysłem będzie wrzucenie jej do czystej wódki lub białego wina i pozostawienie w środku na minimum tydzień.
Warto ją też zmielić w młynku. Macis w tej formie doskonale nadaje się do przyprawiania słodkich wypieków, ciast i deserów. Doskonale podkreśla smak potraw o delikatnym smaku, łagodnych, jasnych sosów, białego mięsa i ryb. Sprawdza się również w daniach ostrych oraz w połączeniu z innymi przyprawami korzennymi.
SKŁAD
Macis (kwiat muszkatołowy) 100%. Najwyższa jakość!
PRZECIWWSKAZANIA
Macis w ilościach przyprawowych jest bezpieczna dla kobiet w ciąży i karmiących.
Odstaw, gdy pojawi się nadwrażliwość.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Muszkatołowiec korzenny (Myristica fragrans) pochodzi z Wysp Banda, które są częścią indonezyjskich Wysp Korzennych. Należy do rodziny muszkatołowcowatych – Myristicaceae. Dorasta do 10 m wysokości. Wykształca duże, eliptyczne, połyskujące liście i drobne, białe kwiaty żeńskie oraz męskie (roślina dwupienna). Kwiaty żeńskie po zapyleniu przekształcają się w owoce, które przypominają wyglądem małe gruszki. Gdy dojrzeją, pozyskuje się z nich nasiona, czyli gałkę muszkatołową, oraz otaczającą je macis.
BIBLIOGRAFIA
1. Nutmeg. https://en.wikipedia.org
2. All About Mace. https://www.thespruceeats.com
3. Nutmeg and Mace History. https://www.thespruceeats.com
4. A Tale of Two Spices: Nutmeg and Mace. https://wholespice.com
5. Muszkatołowiec korzenny. https://pl.wikipedia.org