• Mydlnica korzeń
    rotator-prawo
    rotator-lewo
  • Mydlnica korzeń
    rotator-prawo
    rotator-lewo
  • Mydlnica korzeń
    rotator-prawo
    rotator-lewo
  • Mydlnica korzeń
    rotator-prawo
    rotator-lewo
  • Mydlnica korzeń
    rotator-prawo
    rotator-lewo
Saponaria officinalis

Mydlnica korzeń

Jej korzeń zawiera mnóstwo pieniących się saponin, dzięki którym roślina ta świetnie nadaje się do mycia ciała i włosów.

    • ; 1
    • ; 1
    • ; 1
  • W magazynie: 58 sztuk
    14,29
    W magazynie: 58 sztuk
    14,29
    W magazynie: 2 sztuk
    28,59
    W magazynie: 0 sztuk
    13,69 9,59
    Dodaj
    do ulubionych
  • Najniższa cena produktu w ostatnich 30 dniach:

  • Koszt przesyłki już od 13 zł


    Darmowa dostawa na terenie Polski od 150zł (Poczta, Inpost, GLS).

  • Wybrany wariant jest teraz niedostępny.

    Powiadom mnie, gdy się pojawi:

Promocja! Data ważności wariantu korzeń mielony 12/2024

Mydlnica lekarska – korzeń

Mydlnica lekarska (Saponaria officinalis) to roślina niezwykle bogata w saponiny. Jej korzeń może zastąpić szampon, mydło, proszek do prania i płyn do mycia naczyń! Wywar z korzeni mydlnicy wykorzystywany jest najczęściej jako naturalny szampon lub płukanka do włosów.

Mydlnicę używano dawniej do mycia się zanim pojawiło się mydło, a w krajach arabskich służyła ponadto do łagodzenia problemów skórnych. W wywarze z korzeni prano także tkaniny, szczególnie te najdelikatniejsze. Obecnie ciekawym zastosowaniem mydlnicy jest dodawanie jej do chałwy i innych tureckich deserów, w których pełni rolę emulgatora.


MYDLNICA LEKARSKADZIAŁANIE

  • Korzeń mydlnicy jest niezwykle bogaty w saponiny – pieniące się substancje o delikatnych właściwościach myjących i antyseptycznych. Dzięki nim mydlnica jest doskonałym, hipoalergicznym środkiem do pielęgnacji włosów i skóry głowy, nadaje się także do mycia twarzy i całego ciała.
  • Mydlnica nadaje włosom zdrowy wygląd, zwiększa ich objętość i redukuje przetłuszczanie się. Pomaga odbudować włosy zniszczone chemicznymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Odżywia i regeneruje skórę głowy, a ponadto wspomaga walkę z nadmiernym łuszczeniem się skóry głowy.


MYDLNICA KORZEŃZASTOSOWANIE


Zewnętrznie:

  • pielęgnacja włosów i skóry głowy

Mydlnica znakomicie nadaje się do mycia włosów przetłuszczających się, oklapniętych, osłabionych i cienkich, a także do wrażliwej skóry głowy. Warto też wypróbować ją w przypadku łupieżu. Lepiej natomiast nie stosować jej do włosów bardzo suchych i szorstkich, gdyż może nadmiernie je wysuszyć.

  • pielęgnacja cery trądzikowej i tłustej
  • do zastosowania w podróży – mydlnica może zastąpić mydło, szampon i proszek do prania, a w warunkach survivalowych może być wykorzystana do mycia się, prania i zmywania w rzece lub w jeziorze, ponieważ nie zanieczyszcza ich.

Wewnętrznie:

  • jako środek wykrztuśny
  • wywoływanie wymiotów


SKŁAD


Mydlnica lekarska – korzeń 100%. Surowiec najwyższej jakości!

Mydlnica zawiera przede wszystkim pieniące się saponiny triterpenowe, a ponadto flawonoidy i węglowodany.


MYDLNICA KORZEŃSPOSÓB UŻYCIA


Wywar kosmetyczny:

2 łyżki korzeni zalej 2 szklankami wody, doprowadź do wrzenia i gotuj 5-10 minut na małym ogniu. Przecedź i wystudź wywar lub uzupełnij go chłodniejszą wodą. Zastosuj do płukania umytych włosów i skóry głowy, do mycia twarzy i ciała lub jako tonik do twarzy.


Domowy szampon z mydlnicy:

2-3 łyżki korzeni zalej szklanką wrzącej wody, przykryj i pozostaw na 15 minut. Następnie odcedź napar i dodaj łyżeczkę soku z cytryny. Ostudzony napar możesz stosować zamiast szamponu do regularnej pielęgnacji włosów. Jest on polecany szczególnie dla osób zmagających się z łupieżem.

Przepis na nieco bardziej złożony szampon z dodatkiem łopianu i tataraku znajdziesz tutaj.

Tworząc domowy szampon możesz dodać także inne składniki, np. napar z rumianku, lipy, pokrzywy lub skrzypu, miód, glinkę oraz olejek eteryczny.


Wywar kosmetyczny (mydlnica mielona):

1 łyżkę mielonych korzeni zalej 2 szklankami wody, doprowadź do wrzenia i gotuj 5-10 minut na małym ogniu. Przefiltruj i wystudź wywar lub uzupełnij go chłodniejszą wodą. Zastosuj do płukania umytych włosów i skóry głowy, do mycia twarzy i ciała lub jako tonik do twarzy.


Szampon z dodatkiem mydlnicy:

Do wywaru kosmetycznego dodaj 1 łyżkę zwykłego szamponu i dobrze wymieszaj. Wykorzystaj do mycia włosów lub cery.


Odwar do stosowania doustnego:

1 łyżkę korzeni zalać szklanką wody, doprowadzić do wrzenia i gotować 10 minut. Odstawić na 15 minut, po czym przecedzić. Spożywać po 1 łyżce co 3 godziny w przypadku kaszlu.


DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE I PRZECIWWSKAZANIA


Odwar z mydlnicy spożyty w nadmiernych ilościach może wywołać nudności, wymioty i biegunkę.

Nie należy spożywać wywaru z mydlnicy w przypadku krwawienia z przewodu pokarmowego, zapalenia żołądka, jelit i wątroby, po operacjach na jamie brzusznej, podczas biegunki.


CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY


Mydlnica lekarska należy do rodziny goździkowatych i jest rośliną wieloletnią. Pochodzi z Europy, Afryki Północnej i Azji, ale spotkać ją można także w innych rejonach świata, gdzie rozprzestrzeniła się naturalnie, bądź zaczęto ją uprawiać. W Polsce jest pospolita, szczególnie na niżu. Rośnie w zaroślach, przy drogach, na zboczach i w środowisku zmienionym przez człowieka (roślina ruderalna).

Mydlnica osiąga 30-80 cm wysokości. Posiada prostą, pionową łodygę, która rozgałęzia się u góry i jest delikatnie owłosiona. Pod ziemią tworzy długie kłącze i rozległy system korzeniowy. Liście mydlnicy wyrastają naprzeciwlegle, mają podługowaty kształt i trzy nerwy biegnące wzdłuż blaszki. Ich powierzchnia może być lekko owłosiona lub naga. Kwiaty mydlnicy są białe lub bladoróżowe. Składają się z pięciu płatków, a z ich środka wystaje biały słupek i pręciki. Tworzą kwiatostany, które wyrastają na długiej szypułce na szczycie łodygi. Zapylane są nocą przez ćmy. Owocem mydlnicy jest wydłużona torebka z drobnymi, czarnymi nasionami o nerkowatym kształcie.


BADANIA LABORATORYJNE


Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.

Do produktu Mydlnica korzeń cięty/mielony dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:

  • Certyfikat analizy
  • Specyfikację jakościową

W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail


BIBLIOGRAFIA


1. http://www.anwen.pl
2. http://www.poradnikzielarski.pl
3. http://www.luskiewnik.pl
4. http://zastosowanieziol.blogspot.com
5. https://pl.wikipedia.org



Część rośliny: korzeń
Sposób zbioru: Z upraw konwencjonalnych
Tradycyjna medycyna: Europejska
Kraj pochodzenia: Polska
Zastosowanie: pielęgnacja włosów, pielęgnacja twarzy, do włosów przetłuszczających się, dla cery tłustej
Krótki opis produktu: Jej korzeń zawiera mnóstwo pieniących się saponin, dzięki którym roślina ta świetnie nadaje się do mycia ciała i włosów.
Nazwa łacińska: Saponaria officinalis

Masz pytanie? Napisz do nas

Ocena Ogólna: (5.00/5)

Opinie klientów

  • Ocena: (5/5)

    Czesław L., W dniu: 10.07.2023

    Świetne zioło przy mieszance z anyżem, lukrecją stosowanej w zapaleniu oskrzeli. Sprawdzone, mogę polecić.

  • Ocena: (5/5)

    Michał O., W dniu: 18.01.2022

    Produkt taki jak powinien być, choć z doświadczenia przyznaję że mało praktyczny, choćby w zestawieniu z shikakai. Sam wywar do niczego się nie nadaje. Do umycia się potrzeba zrobić smoothie z ugotowanego 20 minut korzenia wraz z wywarem po ostygnięciu, a następnie odcisnąć wywar przez sito. Wióry nadają się do 2-3 krotnego wygotowywania (z 8 minut), ponownego blendowania i odciskania, jeśli wcześniej nie spleśnieją co przychodzi im bardzo szybko. korzeń najlepiej moczyć cały dzień lub całą noc, w przeciwnym razie nawet po długotrwałym gotowaniu nie wypełni swojego potencjału. Wytłoczony z wiórów wywar myje sporo delikatniej od shikakai albo mąki żytniej, wręcz nie domywa. Efekt na włosach jest spoko, ciekawy, o ile wyjściowo włosy nie były zbyt tłuste. Po umyciu włosy mają tendencję do formowania pasemek -strąków - takie przeciwieństwo sypkości co akurat dla mnie jest niesamowicie dużym plusem. Włosy są średnio błyszczące lub wręcz matowe, choć zdrowe, miękkie, gładnie, nie szorstnie, zdrowo dociażone lib czasem wręcz przeciążone -i taki matowy strąkowy dociążony efekt też może być pożądany. Na pewno to lepsza alternatywa dla żółta, mydła czy szamponu. Produkt szczególnie dobrej jakości, tym bardziej jak na coś tak drobnego co wygrzebuje się z gleby. Korzenie bardzo czyste. Zapach bardzo przyjemny, podobny do gotowanej komosy ryżowej. Polecam jeśli ktoś chce się z tym bawić i nie celuje w lśniącą sypką zdestrukturyzowaną taflę, a np. ma problem z puszeniem i chce zmobilizować swój puch do skręcenia w jakąś formę albo wprowadzić delikatniejszą pielęgnację dla pokruszonej trwałej

  • Ocena: (5/5)

    Grażyna N., W dniu: 08.10.2021

    robię szampon z mydlnicy - włosy umyte tym szamponem są bardzo miękkie i lśniące :-)

  • Ocena: (5/5)

    WIOLETTA T., W dniu: 24.09.2020

    Super produkt

  • Ocena: (5/5)

    Ryszard K., W dniu: 26.07.2020

    korzeń suchy,czysty spełniający oczekiwania

  • Ocena: (5/5)

    Paulina C., W dniu: 02.05.2019

    Bardzo dobra, jako płukanka/szampon dla tłustych włosów, oraz jako tonik dla problematycznej przetłuszczającej się i trądzikowej twarzy. Ze względu na saponiny w składzie, świetnie odtłuszcza skórę, przy czym nie narusza naszej naturalnej bariery ochronnej naskórka. Rewelacyjna. Natura jest cudowna :)

  • Ocena: (5/5)

    Rafał M., W dniu: 05.02.2019

    Napar dobrze działa na tłuste włosy

  • Ocena: (5/5)

    Agnieszka P., W dniu: 31.12.2016

    super

Polecane dla Ciebie

    Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

      OK