Nagietek – płatki kwiatów
Nagietek lekarski (Calendula officinalis) to roślina o atrakcyjnych, jaskrawożółtych lub pomarańczowych kwiatach, której głównym atrybutem jest pozytywny wpływ na rany, błony śluzowe i stany zapalne. Medyczne zastosowanie nagietka sięga kilku wieków wstecz. Wykorzystywano go tradycyjnie w przypadku zapalenia spojówek i powiek, zapalenia żołądka, w celu łagodzenia objawów egzemy i aby przyspieszyć gojenie się drobnych ran, oparzeń czy skaleczeń. W starożytności nagietek był również środkiem, który pomagał w usuwaniu jadu owadów, węży i skorpionów po ukąszeniu. Wierzono także, że działa jak afrodyzjak, jeśli zostanie zasiany pod progiem osoby, którą się kocha.
Obecnie nagietek jest popularnym składnikiem kosmetyków, szamponów i kremów dedykowanych dla wrażliwej skóry. Stosowany jest też jako barwnik do żywności i tkanin. Świeże płatki są jadalne i mogą być elementem sałatek lub ozdobą wszelkich potraw. Dodane do zupy, ryżu lub herbaty nadadzą im piękny, złoty kolor.
NAGIETEK PŁATKI – DZIAŁANIE
Właściwości prozdrowotne:
- Płatki nagietka stosowane zewnętrznie wywierają pozytywny wpływ na skórę i pobudzają jej regenerację. Łagodzą podrażnienia, zmniejszają zaczerwienienie i opuchnięcia.
- Nagietek stosowany wewnętrznie wspomaga trawienie i pozytywnie wpływa na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Łagodzi owrzodzenia i skurcze jelit. Pomaga też rozluźnić napięcie kobiecych narządów rodnych podczas menstruacji.
ZASTOSOWANIE
Zewnętrznie
Pielęgnacja cery z wypryskami, trądzikowej, tłustej i atopowej, ukąszenia i ugryzienia owadów, zaczerwienione i opuchnięte oczy, podrażnienia gardła i jamy ustnej.
Nagietek jest odpowiedni dla skóry dzieci i niemowląt.
SKŁAD
Nagietek lekarski – płatki kwiatów 100%. Surowiec najwyższej jakości!
Płatki nagietka bogate są we flawonoidy, karotenoidy, saponiny, żywice, goryczki, śluzy i olejki eteryczne.
NAGIETEK PŁATKI KWIATÓW – DAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA
Nagietek – herbata (płatki kwiatów):
Szczyptę płatków nagietka zalać szklanką wrzącej wody, przykryć i odstawić do naciągnięcia na minimum 15 minut.
Napar można spożywać kilka razy dziennie lub sporządzić większą ilość i wykorzystać go do przemywania skóry twarzy i ciała, płukania włosów, gardła i jamy ustnej, w postaci okładu na oczy lub do mycia miejsc intymnych przy stanach zapalnych oraz hemoroidów.
Inne:
Płatki kwiatów nagietka można wykorzystać także jako dodatek do herbat liściastych i mieszanek ziołowych. Nadadzą się także do potraw, którym chcemy nadać efektowny, złoty kolor. Warto wrzucić szczyptę płatków do zupy, gotującego się ryżu, makaronu lub warzyw, do wypieku ciasta i chleba, albo do gorącego mleka czy owsianki. Warto jednak mieć na uwadze ich gorzki smak.
Płatki nagietka będą nie tylko estetycznym, lecz także funkcjonalnym dodatkiem do kąpieli. Wystarczy wsypać dowolną ilość płatków do wanny napełnionej wodą. Można także zaparzyć wcześniej kilka łyżek płatków nagietka we wrzącej wodzie, aby wydobyć z nich więcej właściwości prozdrowotnych i taki napar dodać do kąpieli.
Olej nagietkowy:
- 1 lub 2 garści suszonych płatków nagietka
- 500 ml dobrego oleju roślinnego lub ich mieszanka, np. oliwa z oliwek, olej migdałowy i nierafinowany olej kokosowy
Składniki należy umieścić w słoju i wymieszać. Zakręcić słój i odstawić w słoneczne miejsce na 3-4 tygodnie. Następnie przelać olej przez gazę do czystego naczynia i przechowywać szczelnie zamknięty w lodówce. Zużyć w ciągu 5-6 miesięcy (3, jeśli bazą jest olej lniany).
Olej nagietkowy doskonale nadaje się do pielęgnacji skóry i włosów. Można nałożyć go jako odżywkę na włosy i skórę głowy, a następnie spłukać, lub wetrzeć go w końcówki włosów i pozostawić. Może też posłużyć do przygotowania kremów i maści lub jako dodatek do gotowego kremu czy balsamu. Jest także świetnym olejkiem do masażu.
PRZECIWWSKAZANIA
Nagietek może wywołać reakcję alergiczną u osób uczulonych na rośliny z rodzaju astrowatych.
Nagietek jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i karmiących.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Nagietek lekarski należy do rodziny astrowatych i jest rośliną jednoroczną. Występuje w krajach o ciepłym klimacie i jest szeroko uprawiany, a pochodzi najprawdopodobniej z regionu Morza Śródziemnego lub z Iranu. Nagietek dorasta do 80 cm wysokości. Jego łodyga rozgałęzia się i jest pokryta włoskami.
Liście nagietka mają różne kształty w zależności od umiejscowienia, dzielą się na dolne, górne i siedzące. Kwiaty nagietka mają jaskrawy kolor, żółty lub pomarańczowy, a ich szerokość mierzy 3-5 cm. Składają się z licznych, podłużnych płatków, wyrastających ze środka w kilku rzędach. Wydzielają przyjemny zapach. Owocami nagietka są nasiona o ciekawym kształcie – cienkie i wygięte w łuki, pokryte ząbkami na zewnętrznym zagięciu.
BADANIA LABORATORYJNE
Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Nagietek płatki kwiatów dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
- Certyfikat analizy
- Specyfikację jakościową
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail.
BIBLIOGRAFIA
1. http://www.herbwisdom.com
2. http://www.webmd.com
3. http://agnieszkamaciag.pl
4. https://pl.wikipedia.org
5. http://www.growforagecookferment.com
6. https://theherbalacademy.com